JAN TOMASZEWICZ HONOROWYM OBYWATELEM GORZOWA WLKP.

TOMTOMA

Informuje Dariusz Wieczorek z Wydział Promocji i Informacji UM

Fot.  Łukasz Kulczyński

Dyrektor Teatru im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim Jan Tomaszewicz, decyzją Rady Miasta, dołączył do grona Honorowych Obywateli Miasta.

Nadanie tytułu odbyło się w czwartek podczas uroczystej sesji Rady Miasta z okazji 30-lecia samorządu Gorzowa Wielkopolskiego.

To jest dla mnie ogromne wyróżnienie, a z drugiej strony to jest wyróżnienie dla całego zespołu ludzi teatru – zespołu aktorskiego, administracji, pionu technicznego. Gdyby nie oni,

gdyby nie to, że potrafimy ze sobą współdziałać, na pewno nie zostałbym zauważony – powiedział Jan Tomaszewicz.

Cieszę się bardzo, bo Honorowymi Obywatelami są ludzie, którzy są związani z kulturą. Proszę zauważyć, że wspaniały ks. Witold Andrzejewski, był przez sześć sezonów aktorem naszego teatru pod dyrekcją państwa Byrskich. Pan Edward Dębicki, jest dyrektorem Cygańskiego Teatru Muzycznego Terno. Pani Krystyna Prońko, czy Aleksander Rymar, to też ogromnej wrażliwości ludzie związani z kulturą. Dumny jestem, że dołączyłem do grona tych wspaniałych ludzi – dodał.

Jan Tomaszewicz pierwsze kroki aktorskie stawiał w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Na tej scenie debiutował w 1980 r. w Alicji w krainie czarów. Po uzyskaniu dyplomu dołączył do zespołu Teatru Polskiego w Bydgoszczy, a następnie Teatru Syrena w Warszawie. W latach 1992-1995 pełnił funkcję dyrektora Lubuskiego Teatru im. Leona Kruczkowskiego w Zielonej Górze, a w 2002 r. został dyrektorem naczelnym i artystycznym Teatru im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim. W 1994 r. sztuką Czego nie widać zapoczątkował swoją działalność reżyserską. Jako aktor wystąpił także w epizodycznych rolach w kilku filmach i serialach.

Jan Tomaszewicz jako członek Zarządu Głównego Związku Artystów Scen Polskich prowadzi także aktywną działalność na rzecz środowiska teatralnego. W uznaniu dorobku artystycznego w 2016 r. został wyróżniony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

 

 

559 total views, 2 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.