W GORZOWIE WLKP. ZABRZMIAŁ DZWON POKOJU NA 763 LECIE MIASTA

 DzwonDzw

Informuje Dariusz Wieczorek z Wydziału Promocji i Informacji UM

Fot. Bartłomiej Nowosielski

W czwartek 2 lipca na placu Grunwaldzkim zabrzmiał Dzwon Pokoju, oznajmiając rozpoczęcie obchodów 763 rocznicy założenia naszego miasta.

 Z uwagi na trwającą pandemię uroczystość miała skromny charakter. W dzwon wspólnie uderzyli, punktualnie w samo południe, prezydent miasta Jacek Wójcicki oraz przewodniczący Rady Miasta Jan Kaczanowski.

Dzwon Pokoju wykonany jest z brązu, waży tonę, a jego powierzchnię ozdabia herb miasta oraz napis: Pokój – Pax – Frieden, Landsberg A. D. Warthe/Gorzów Wielkopolski 1257 – 2007.

Po raz pierwszy zabrzmiał, uruchomiony przez ówczesnego prezydenta Gorzowa Tadeusza Jędrzejczaka i szefową landsberczyków Ursulę Hasse – Dresing, 2 września 2006 roku, inaugurując obchody 750-lecia miasta. Od tej pory jego dźwięk rozbrzmiewa, zgodnie z uchwałą Rady Miasta, z okazji świąt narodowych i dni ważnych dla miasta: 30 stycznia, 3 maja, 2 lipca, 15 sierpnia i 11 listopada.

2 lipca 1257 roku Jan I – margrabia brandenburski z dynastii askańskiej – wystawił dokument upoważniający rycerza Alberta de Luge do założenia miasta nad rzeką i nadania mu nazwy Landisberch Novam. Akt lokacyjny Gorzowa zaginął w 1945 roku, ale znane są jego faksymile oraz XIX-wieczny odpis.

 

 

377 total views, 1 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.