GORZOWSKIE „MOTYLE” ROZDANE

Gala6Gala1GalaGala4

Fot. Łukasz Kulczyński

„Motyle” czyli Nagrody Kulturalne Prezydenta Miasta w tym roku trafiły w ręce Małgorzaty Szwajlik i Lecha Dominika.

 Inauguracja sezonu artystycznego 2020/2021 była również okazją do wręczenia medali i odznaczeń Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Ze względu na pandemię to był i dla kultury wyjątkowy czas. Trzeba było znaleźć nowe formy dotarcia do odbiorcy i powstała bogata oferta online – powiedział prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki. – Nie wiem, co przyniosą następne miesiące, ale wszystkim ludziom gorzowskiej Kultury serdecznie dziękuję za pracę w trudnych warunkach, która dawała i daje nadzieję na lepsze jutro. Życzę Wam zdrowia, wytrwałości i nieustającej pasji, bo kultura ważna i potrzebna jest zawsze – dodał.

Ze względu na trwającą pandemię, uroczystość w gorzowskiej filharmonii odbyła się w bardzo wąskim gronie: nagrodzonych, odznaczonych, przedstawiciela wojewody lubuskiego, pracowników Wydziału Kultury Urzędu Miasta oraz obsługi technicznej wydarzenia. Transmisję z gali można było obejrzeć online na fajsbukowym profilu miasta, filharmonii oraz na antenie Telewizji Teletop. Prowadzący galę Sylwia Beech i Wojciech Kuska przywitali wszystkich, którzy za pośrednictwem internetowych łączy zdecydowali się dołączyć do wydarzenia.

Motyle w rękach zwycięzców

 Prezydent przyznaje każdego roku maksymalnie dwie Nagrody Kulturalne. Laureatów wskazuje spośród trzech kandydatur rekomendowanych przez Kapitułę, która w tym roku oceniała pięć złożonych wniosków.

W skład grona ekspertów doradzających prezydentowi zostało powołanych sześć osób: prof. AJP Dariusz Rymar – dyrektor Archiwum Państwowego w Gorzowie Wielkopolskim, przewodniczący kapituły; dr Wojciech Kuska – dziennikarz, wydawca, dokumentalista, laureat Nagrody w 2017 r., Marian Łazarski – fotografik, prezes Gorzowskiego Towarzystwa Fotograficznego, laureat Nagrody w 2004 r.; Józef Kodź – artysta plastyk, członek Związku Polskich Artystów Plastyków; Agnieszka Kopaczyńska-Moskaluk – dziennikarka, literatka, animatorka kultury; Albert Madej – radny Rady Miasta Gorzowa Wielkopolskiego, muzyk, animator kultury, członek Orkiestry Dętej OSP Siedlice.

 Nagrodę Kulturalną Prezydenta Miasta Gorzowa Wielkopolskiego otrzymali:

 Lech Dominik – od 1986 roku pracownik Muzeum Lubuskiego w Gorzowie Wielkopolskim, w którym kolejno kierował: Pracownią Dokumentacji Fotograficznej i Reprografii, Działem Techniki, Żeglugi Śródlądowej, Działem Naukowo – Oświatowym oraz Działem Edukacji i Promocji. Aktualnie kieruje filią muzeum – Spichlerz.

 Jest autorem wielu wystaw o tematyce artystycznej i historycznej oraz artykułów i tekstów, dotyczących różnych aspektów fotografii (m.in. dagerotypów). Był reporterem „Gazety Lubuskiej”, a także współpracował z lokalnymi czasopismami: Ziemią Gorzowską, Gazetą Nową, Kurierem Szczecińskim, Traktem i Aspektami. Prowadził Agencję Reklamową IMAGE, zajmującą się fotografią reklamową i wydawnictwem katalogów. Współpracował z projektantką Ewą Minge, fotografując kilkanaście jej kolekcji.

Od wielu lat jest jurorem licznych konkursów fotograficznych. W latach 1996-2010 prowadził wykłady i zajęcia z fotografii w Liceum Sztuk Plastycznych w Gorzowie Wlkp. Od 1980 roku uczestniczy w wielu konkursach i wystawach krajowych i zagranicznych, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia, m.in. w Niemczech, na Litwie i w Szwajcarii. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików.

Jest pomysłodawcą i moderatorem cyklu spotkań z artystami „Sztuka-artysta-dzieło”, które w latach 2011-2014 przybliżały publiczności sylwetki artystów gorzowskich.

Jest także autorem albumu ”Waldemara Kućki spacer po Gorzowie”, wydanego w 2018 r. przez Nadwarciańskie Towarzystwo Upowszechniania Dziedzictwa Kulturowego. Album zawiera zdjęcia Gorzowa Wielkopolskiego z lat 60 i 70 XX wieku i odniósł ogromny sukces. Lech Dominik za ten właśnie album został uhonorowany w 2018 roku Lubuskim Wawrzynem Naukowym za najlepszą książkę popularnonaukową. Ukazał się również II tom wydawnictwa. Lech Dominik w roku 2019 otrzymał od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Małgorzta Szwajlik – od 2011 roku pełni funkcję kierownika działu pracy artystycznej w Centrum Edukacji Artystycznej – Filharmonii Gorzowskiej. Pomysłodawczyni i autorka projektu artystyczno-edukacyjnego adresowanego do dzieci p.n. „Jazda coolturalna”, od 2009 r. realizowanego w przestrzeni miejskiej z udziałem dzieci i artystów, reprezentujących różne dziedziny sztuki.

 Redaktorka i autorka tekstów publikacji wydawanych przez Filharmonię Gorzowską, między innymi przewodnika edukacyjnego dla dzieci „Co jest grane w filharmonii”.

Od 2015 roku pisze libretta do realizowanych przez filharmonię musicali: „Alicja w Krainie Czarów”, „Pinokio”, „Akademia Pana Kleksa”, „Dogonić Pippi” oraz „Przygody w Krainie Oz”, a także przygotowywanego musicalu pt. ”Piotruś Pan”.  Jest autorką edukacyjnych książek dla dzieci, m.in. „Wesoła orkiestra” czy „Nutka Zosia na tropie”, a także redaktorką wszystkich, wydanych przez filharmonię, katalogów.  W 2019 roku została laureatką I nagrody w Konkursie na Operę dla Dzieci i Młodzieży, organizowanym przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS oraz Teatr Wielki-Opera Narodowa. Napisała monodram „Mistrz” na podstawie powieści Michaiła Bułhakowa „Mistrz i Małgorzata”, którego premiera odbędzie się podczas festiwalu Bamberka.

Nagroda Kulturalna Prezydenta Gorzowa Wlkp. jest przyznawana od 1999 roku, we wszystkich dziedzinach kultury i sztuki, zarówno za osiągnięcia artystyczne, jak i sukcesy w animacji kultury, upowszechnianiu jej wartości oraz edukacji kulturalnej. Otrzymać ją mogą pełnoletnie osoby fizyczne lub podmioty, w szczególności stowarzyszenia, fundacje, instytucje kultury, związki twórcze lub zespoły artystyczne.

Odznaczenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2020

 Piątkowa Inauguracja Sezonu Artystycznego 2020/2021 to również uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych dla osób szczególnie zasłużonych dla kultury. W tym roku wśród odznaczeń znalazła się złota odznaka „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” dla Ireneusza Krzysztofa Szmidta. To najwyższe wyróżnienie przyznawane za pracę na rzecz polskiej kultury.

Podczas gali wręczono cztery odznaki Zasłużony dla Kultury Polskiej oraz brązowy, srebrny i złoty medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Medal Zasłużony Kulturze „ Gloria Artis”

 Ireneusz Krzysztof Szmidt – złoty medal Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”

Poeta, dramaturg, reżyser i krytyk teatralny. Prezes gorzowskiego oddziału Związku Literatów Polskich. Laureat m.in. Lubuskiego Wawrzynu Literackiego, Nagrody Kulturalnej Prezydenta Miasta Gorzowa Wlkp., Nagrody Kulturalnej Marszałka Województwa Lubuskiego. Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżami Zasługi, Odznaką „Zasłużony Działacz Kultury” i medalami (brązowym i srebrnym) Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”. W 2020 roku obchodzi 85 rocznicę urodzin (16 września), 65 lecie pracy twórczej i 55 lecie członkostwa w Związku Literatów Polskich.

Bogusław Dziekańskisrebrny medal Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”

Animator kultury jazzowej, od 1980 roku dyrektor Jazz Clubu „Pod Filarami”. W 1983 r. zorganizował w Gorzowie po raz pierwszy koncert Pomorskiej Jesieni Jazzowej. Od roku 2005 impreza ta nosi nazwę Gorzów Jazz Celebrations – Klucz do Kariery. W 1986 roku rozpoczął organizację edukacji muzycznej dzieci i młodzieży pod nazwą Mała Akademia Jazzu /MAJ/, którą prowadzi do dziś. MAJ to unikalny w skali europejskiej przejaw edukacji jazzowej i popkulturowej, praktyka nowoczesna i innowacyjna. Mała Akademia Jazzu, która została zainicjowana w Gdańsku w 1985 r. przez Polskie Stowarzyszenie Jazzowe, w większości ośrodków, w których istniała – upadła. Wybronił się jedynie Gorzów, dzięki uporowi Bogusława Dziekańskiego, który organizuje zajęcia już ponad 30 lat. MAJ wykształciła już ponad 30 tysięcy absolwentów – młodych słuchaczy. W 2019 roku ukazała się książka „Jedzie Pan Jazz, edukacja jazzowa i popkulturowa w perspektywie antropologicznej”, podsumowująca i analizująca dorobek gorzowskiej Małej Akademii Jazzu. Bogusław Dziekański został odznaczony brązowym medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”, jest również laureatem „Motyla” Nagrody Kulturalnej Prezydenta Miasta Gorzowa Wielkopolskiego. W 2018 r. został jednym z ambasadorów kampanii GORZÓW #Stąd Jestem. W 2020 r. mija 40 lat jazzowej działalności Klubu, prowadzonego nieprzerwanie przez Bogusława Dziekańskiego.

Jan Mierzyński – brązowy medal Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”

Aktor, wokalista, reżyser. Pochodzi z Płocka, z aktorskiej rodziny, dziadek i tata również byli aktorami. Od 2004 r. aktor gorzowskiego Teatru im. J. Osterwy. Poza pracą w teatrze, prowadzi w Strzeleckim Domu Kultury zajęcia teatralne dla młodzieży, gdzie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem. W 2018 r. jego grupa teatralna, wygrała Ogólnopolski Przegląd Teatralny POKOT. W 2017 r. wydał płytę pt. „Życie raz”, opartą na twórczości płockiego aktora i poety Witolda Mierzyńskiego (nieżyjącego ojca Jana).  Doceniony przez gorzowską publiczność, otrzymał nagrodę dla najpopularniejszego aktora „Pierścień Melpomeny”.

Odznaka Honorowa „ Zasłużony dla Kultury Polskiej”

 dr Małgorzata Pytlak

Doktor archeologii, kustosz dyplomowany, kierownik filii Muzeum Grodu Santok. Nazywana jest “specjalistką od garnków”, ponieważ jej praca doktorska dotyczyła m.in. naczyń kulisto- dennych. Autorka publikacji naukowych m.in. pt. „Późnośredniowieczny warsztat garncarski ze Smolnicy. Rekonstrukcja procesu wytwarzania naczyń” oraz „Późnośredniowieczny cmentarz przy kościele św. Jerzego w Gorzowie Wlkp.”. Publikuje również artykuły naukowe w Nadwarciańskim Roczniku Historyczno – Archiwalnym. Prowadzi lekcje muzealne dla dzieci.

Małgorzata Szwajlik

Absolwentka filologii polskiej. Pracownik Centrum Edukacji Artystycznej – Filharmonii Gorzowskiej. Kieruje działem organizacji pracy artystycznej. Autorka przewodnika edukacyjnego dla dzieci pt. „Co jest grane w filharmonii”, który zawiera m.in. wiersze i rymowanki jej autorstwa. Jest autorką książek z wierszami dla dzieci pt. „Wesoła orkiestra” i „Nutka Zosia na tropie”. Napisała libretta do kilku musicali dla dzieci, wystawianych co roku w filharmonii gorzowskiej. W 2019 r. pani Małgorzata napisała libretto do opery „Salija”, które zostało uznane za najlepsze w konkursie na operę dla dzieci, organizowanym przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS oraz Teatr Wielki – Operę Narodową. Opera ma zaplanowaną premierę jesienią 2020 r. w CEA-Filharmonii Gorzowskiej.

Edyta Milczarek

Aktorka dramatyczna Teatru im. Juliusza Osterwy w Gorzowie. Debiutowała na gorzowskiej scenie w przedstawieniu pt. „Stachuriada. Chodź, człowieku, coś ci powiem…”. Zagrała w wielu spektaklach m.in. Poldę w „Teatrze manekinów”, Zelimę w „Księżniczce Turandot”, Mary Warren w „Czarownicach z Salem”, wcieliła się w Zieloną Gęś w „Teatrzyku Zielona Gęś”, zagrała Małą w „Obrażonych”, tytułową Antygonę w dramacie Sofoklesa, Anielę w „Ślubach panieńskich”, Panią Medlock w „Tajemniczym ogrodzie”. Zagrała też tytułową rolę w przedstawieniu „Złota Kaczka” i Estrellę w sztuce „Życie jest snem”. Jest także aktorką śpiewającą. Piosenki w jej wykonaniu można usłyszeć w przedstawieniach teatralnych, m.in. w „Złotej Kaczce” (muzyka Piotr Rubik) oraz programach i recitalach artystycznych.

W swoim dorobku ma też epizody i role filmowe. Zagrała w filmie „Rozdarcie, czyli Gombro w Berlinie” (reż. Wiesław Saniewski), w serialach telewizyjnych Na dobre i na złe”, „Pierwsza miłość” oraz „Policjanci i policjantki”.

Bartosz Bandura

Aktor, tancerz. Pochodzi z Drezdenka, gdzie prowadził swoją szkołę tańca breakdance. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Od 2013 r. aktor Teatru  im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp. Wystąpił dotąd w około 26 spektaklach, także reżyserował. Odpowiada również za ruch sceniczny w wystawianych przez teatr spektaklach. Jest członkiem grupy hiphopowej Sinior Family, znany pod pseudonimem BBoySkoora.  W 2019 roku uczestniczył w warsztatach w ramach „Battery Festiwal” w Reykjavíku na Islandii. Umiejętności nabyte podczas warsztatów i kursów wykorzystuje w wielu projektach artystycznych, między innymi reżyserując spektakle. Laureat kilku nagród teatralnych, stypendysta Miasta Gorzowa Wlkp.  W 2014 r. znalazł się w prestiżowym „Subiektywnym spisie aktorów teatralnych”, prowadzonym przez znanego krytyka teatralnego Jacka Sieradzkiego.

Informuje Marta Liberkowska – Wydział Promocji i Informacji

 

 

 

 

272 total views, 1 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.