Andrzej Bator, absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie i wychowanek Zespołu Pieśni i Tańca Mazowsze pod egidą Miry Zimińskiej – Sygietyńskiej, znalazł się w Encyklopedii Dziedzictwa Polonii Świata. Ambasadorowie Polonii, pod redakcją Zbigniewa Piaska wydanej przez Wydawnictwo Politechniki Krakowskiej w 2020 roku.
Andrzej Bator – baryton, ukończył studia wokalno – aktorskie w klasie śpiewu operowego, uzyskując dyplom z wynikiem bardzo dobrym i tytułem magistra sztuki. Zaszczytne miejsce Śpiewaka w encyklopedii jest efektem krzewienia przez niego kultury polskiej w świecie, m.in. w Stanach Zjednoczonych Ameryki, Europie czy Australii.
Artysta śpiewa, komponuje i jest pedagogiem. W swojej twórczości wielokrotnie podkreśla, że pochodzi z Ziemi Lubuskiej z Bledzewa, gdzie się urodził i jest Honorowym Obywatelem Gminy Bledzew. Przez wiele lat mieszkał w Nowym Jorku. Od dawna jest mieszkańcem Warszawy.
W jego bogatym repertuarze operowym, operetkowym oraz pieśni artystycznej znajdują się jego kompozycje m.in Ave Maryja, Do Matki Bożej Rokitnianskiej, Tęsknota za ojczyzną, Bledzewskie Tango, Czardasz dla Ciebie i inne, również utwory patriotyczne dotyczące kraju a także jego małej lubuskiej ojczyzny.
Andrzej Bator doskonalił się pod kierunkiem najsłynniejszych gwiazd Metropolitan Opera i La Scali, m. in. u Luciano Pavarottiego, Bruno Pola, Evangelina, Colon. Wystąpił w Galowym koncercie w ONZ dla ambasadorów z całego świata. Artysta wykonał repertuar w 11 językach.
Bator jest twórcą muzyki sakralnej, Hymnu Ziemi Lubuskiej, Hymnu O Janie Dekercie Prezydencie Starej Warszawy. Skomponował utwór Ojcze święty dedykowany św. Janowi Pawłowi II w Australii w Melbourne. Jest założycielem Towarzystwa Śpiewaczego na Ziemi Lubuskiej O Sole Mio i Przyjacielem Hospicjum im. Brata Alberta w Żarach oraz Przewodniczącym konkursu orkiestr wojskowych na ziemi mazowieckiej, jest Honorowym Ambasadorem Polskiego Korpusu Pokoju. Prowadzi działalność charytatywną koncertową na rzecz seniorów, osób chorych i niepełnoprawnych.
Obok artystów w encyklopedii znaleźli się propagatorzy polonijnego dziedzictwa w dziedzinach: biznesowych, dyplomatycznych, sportowych, zawodowych, naukowych, medycznych, lotniczych, architektonicznych czy działalności polonijnej.
Encyklopedia dotyczy wyłącznie Polaków żyjących. Wydana jest w pięciu językach i przeznaczona głównie dla młodego pokolenia.
Autor encyklopedii Profesor Zbigniew S. Piasek, w strukturach światowych organizacji polonijnych, pełni między innymi funkcję korespondenta zagranicznego „Stowarzyszenia Polsko Amerykańskich Inżynierów” w Nowy Yorku, „Polonia Technica” w USA oraz korespondenta w organizacji międzynarodowej „Strzelecki Heritage Inc. Melbourne” w Australii.
Profesor podjął się eksperymentalnych badań zmierzających do monograficznego opisu osiągnięć Polonii i Polaków w USA, Rosji, Kanadzie, Ameryce Południowej, Europie, Afryce, Australii i Nowej Zelandii, Azji, Ukrainie, Japonii oraz na Bliskim Wschodzie w okresie od drugiej wojny światowej do współczesności.
Zbigniew S. Piasek (red.)
Encyklopedia Dziedzictwa Polonii Świata. Ambasadorowie Polonii
ISBN/ISSN: 978-83-66531-19-2
Wydawnictwo: Wydawnictwo Politechniki Krakowskiej
Rok wydania: 2020
Język publikacji: polski
Ilość stron: 516
Format: B5
Wymiary: 24×17 cm
Rodzaj okładki: twarda
1,586 total views, 1 views today
