MAJOWY PIKNIK Z KORSAKIEM W KŁODAWIE

IMG_3079[1]1IMG_3054[1]1IMG_3057[1]1

Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej, Klub Pioniera oraz Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa Oddział w Gorzowie w Wielkopolskim wraz z Nadleśnictwem Kłodawa zorganizowało 13 maja 2016 r. spotkanie w „Korsakówce” poświęcone wybitnemu przyrodnikowi. „Korsakówka” czyli Izba Pamięci Włodzimierza Korsaka  mieści się w zabytkowym budynku dawnej wozowni w siedzibie Nadleśnictwa w Kłodawie przy ul. Gorzowskiej 31.

Nadleśniczy Tomasz Kalembkiewicz opowiedział o bogactwie przyrodniczym lasów kłodawskich i pracy leśników. Wypowiedź uzupełnił film edukacyjny o Nadleśnictwie Kłodawa.

Sylwetkę Włodzimierza Korsaka i jego dorobek wraz z prezentacją materiałów archiwalnych przedstawił zastępca nadleśniczego Tadeusz Szyszko. Poinformował, że w tym roku, z okazji przypadającej 130. rocznicy urodzin, Nadleśnictwo Kłodawa wraz z Wydziałem Humanistycznym Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Jakuba z Paradyża oraz Okręgową Radą Łowiecką w Gorzowie Wielkopolskim organizuje 10 i 11 października br. konferencję naukową poświęconą Włodzimierzowi Korsakowi.

Udział w konferencji zapowiedział wnuk Włodzimierza, Michał Korsak – przewodniczący rodu Korsaków. Uczestnicy spotkania dzielili się wspomnieniami o Włodzimierzu Korsaku i jego żonie Felicji oraz w mini konkursie wymieniali miejsca upamiętniające przyrodnika. O dziedzictwie kulturowym mówił były wojewódzki konserwator zabytków Władysław Chrostowski.

Włodzimierz Korsak – przyrodnik, podróżnik, malarz i pisarz urodził się 1 sierpnia 1886 roku w Anińsku w ówczesnej guberni witebskiej na Białorusi. Zmarł 22 września 1973 roku w Krakowie. W 1983 r. zgodnie z jego wolą, prochy przeniesiono do Gorzowa Wlkp. , gdzie spoczywa na cmentarzu komunalnym, obok żony Felicji.

W latach 1945-1972 Włodzimierz Korsak wraz żoną Felicją mieszkał i pracował w Gorzowie Wielkopolskim. Często, w tym czasie przebywał w leśniczówce Mszaniec. W sierpniu 2011 r. odsłonięto tu pamiątkowy kamień. Pierwszą książkę, „Rok myśliwego” wydał w 1922 r., która stała się ważnym podręcznikiem myślistwa. Potem ukazało się jeszcze dziesięć jego książek o tematyce przyrodniczej i myśliwskiej. Ostatnią była „Las mi powiedział”, która ukazała się w 1969 roku. Obecna na spotkaniu Anna Makowska-Cieleń przypomniała, że książka pt. „Na tropach przyrody”, w okresie międzywojennym była lekturą szkolną.

Spotkanie zakończyło gromkie odśpiewanie „Szła dzieweczka do laseczka” i wspólne zdjęcie na tle „Korsakówki”.

Tekst i foto Helena Tobiasz

2,325 total views, 1 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.