Na zdj. Edward Dębicki – poeta, kompozytor, twórca Teatru Terno
Fot. Archiwum organizatorów
O nietolerancji, godności, kulturze i obyczajach Romów, muzyce romskiej oraz festiwalu Romane Dyvesa, mówić będą przedstawiciele Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej oraz Stowarzyszenia Twórców i Przyjaciół Kultury Cygańskiej im. Papuszy, podczas kampanii pod hasłem: „ Romane Dyvesa – Gypsy is cool – muzyka, bogactwo kulturowe Romów”, która odbywać się będzie od 23 do 25 maja w Gorzowie Wielkopolskim w auli PWSZ przy ul. Chopina. Debatę poprowadzą prezenter telewizyjny Tomasz Kammel oraz Manuel Dębicki – współorganizator Festiwalu.
Kampania ma na celu propagowanie tolerancji społecznościowej, przybliżanie bogactwa kulturowego, ze szczególnym uwzględnieniem muzyki Romów oraz promocję Festiwalu Romane Dyvesa, jako ważnego wydarzenia na mapie kulturowej Gorzowa i Polski. Podczas spotkania odbędą się m.in prezentacje multimedialne i tańców flamenco.
Kampania zapoczątkuje obchody jubileuszu 60-lecia pracy twórczej i artystycznej Edwarda Dębickiego i jego Teatru Muzycznego Terno, które odbywać się będą w czerwcu.
Imprezami towarzyszącymi Dniom Cygańskim będą spotkania ze studentami pod hasłem: „Romowie – Współczesne wyzwania”. Zaplanowano także promocję publikacji „Cyganie/Romowie w Polsce. Dawne i współczesne Konteksty 1964”.
W Parku Wiosny Ludów 23 czerwca o godz. 20 rozpocznie się wieczór poetycko – muzyczny „”Odległym”. Poezję Papuszy i Edwarda Dębickiego przedstawią aktorzy scen polskich oraz dzieci romskie. Będzie także kiermasz romskich wydawnictw literackich.
Następnego dnia w katedrze WNMP o godz. 18, Mszę św. odprawi duszpasterz Romów ks. Stanisław Opocki. W tym samym dniu o godz. 20 na bulwarze nad Wartą „Gipsy Night” – wieczór romskiej muzyki klubowej i współczesnej. Wystąpią artyści prezentujący muzykę romską współczesnych pokoleń.
Muzyka romska zabrzmi w odsłonach elektronicznych, hip hopowych, rockowych oraz alternatywnych. Wystąpią m.in. : Warsaw balkan madness z Polski, Kal z Serbii oraz Tribal dance z Polski.
Koncert Galowy zakończy Dni Romski 25 czerwca o godz. 20 w amfiteatrze.
„27 edycja Festiwalu Romane Dyvesa 2016 będzie edycją wyjątkową, gdyż jubileuszową. 60-lecie Teatru Muzycznego Terno oraz pracy artystycznej Edwarda Dębickiego to idealna okazja do wielkiego muzycznego święta. „60 lat muzycznej wędrówki Edwarda Dębickiego i Terno” – to ważne losy naszego narodu: bieda i nietolerancja z jednej strony oraz wirtuozeria i przepiękne kolory barw muzyki, tańca i poezji romskiej. Na program złożą się m.in. utwory Edwarda Dębickiego, które na stałe wpisały się do dziedzictwa kulturowego Polski tj. piosenki z repertuaru Anny German, Edyty Geppert, muzyka filmowa oraz muzyka sięgająca korzeni, stworzona dla legendarnej Taborowej Orkiestry Harfiarzy. Program wzbogacą tańce w unikalnej choreografii, nawiązującej do rodowych tańców taborowych m.in. Serbianki, tańców z chustami. Do Teatru Terno zostaną zaproszeni goście specjalni z Rosji, Szwecji, Mołdawii, Hiszpanii, Rumunii, którzy poznali w Gorzowie autentyczną kulturę romską i są już jej ikonami. Artyści ci zaprezentują przebogaty repertuar oryginalnych lirycznych i dramatycznych pieśni, romansów cygańskich i brawurowych tańców, opracowanych zarówno w dawnych czasach, jak i współczesnych. Różnorodność koncertu jubileuszowego zapewnią gościnnie zaproszone, największe gwiazdy muzyki romskiej na świecie, razem z Terno wystąpią m.in. Mahala Rai Banda z Rumunii, Michelle Nascimento z ognistym flamenco z Hiszpanii, Natasha Buzyleva z Rosji, Witt Michaj solista legendarnej Romy, Dumitru Harea wirtuoz fletni pana z Mołdawii. Koncert Cygańskiego Teatru Muzycznego Terno zwieńczy występ wszystkich artystów festiwalu.
Przygotowaliśmy festiwal, który będzie miał wyjątkową oprawę, zgromadzi czołowych artystów romskich z całego świata, wrażeń artystycznych na najwyższym poziomie. Zespoły zaproszone do tej edycji to prawdziwe perły w swoim gatunku. Swoją autentycznością, grą na żywo, niespotykaną oryginalnością oraz co najważniejsze profesjonalizmem, dbając o utrzymanie i ochronę tradycji oraz wartości kultury romskiej, zjednują sobie wielopokoleniową, wielokulturową publiczność z Gorzowa, regionu, Polski i całej Europy” – napisali organizatorzy.
2,090 total views, 1 views today