DYRYGENT JACEK KRASZEWSKI NIE ŻYJE

FIl4Kraszewski5

Z głębokim żalem informujemy, że dziś wieczorem odszedł Maestro Jacek Kraszewski, znakomity dyrygent, który od kwietnia 2017 roku kierował Orkiestrą Filharmonii Gorzowskiej.
Był długoletnim dyrektorem Opery na Zamku w Szczecinie, dyrektorem artystycznym Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu oraz cenionym wykładowcą akademickim, a dla nas – wspaniałym artystą, współpracownikiem, znakomitym nauczycielem i przyjacielem.

Łączymy się w żalu z Rodziną i Najbliższymi oraz wszystkimi, którym brak będzie Jego obecności na scenie, w sali wykładowej i w życiu.

Dyrektor Filharmonii Gorzowskiej
Orkiestra Filharmonii Gorzowskiej
Pracownicy Filharmonii Gorzowskiej

Informuje Urszula Śliwińska – rzecznik prasowy FG

Natomiast na fb poinformował były dyr FG Mariusz Wróbel: – Dziś na wieczny koncert odszedł Jacek Kraszewski, wybitny polski dyrygent, uznany skrzypek i ceniony pedagog – Szef Artystyczny Filharmonii Gorzowskiej. Choć bardziej znany był w kraju Bacha i Wagnera, niewątpliwie należy do panteonu polskiej dyrygentury. Dżentelmen, erudyta, człowiek zasad, głębokiej wiary i niezwykłej skromności. Żegnaj Przyjacielu! Takim Cię zapamiętamy… – napisał na fb Mariusz Wróbel, były dyr Filharmonii Gorzowskiej.

Miał 64 lata.

Jacek Kraszewski
Urodzony w Szczecinie, był absolwentem szczecińskich szkół muzycznych w klasie skrzypiec. W latach 1965-1973 – chórzystą Szczecińskiego Chóru Chłopięcego „Słowiki”, prowadzonego przez Jana Szyrockiego. W latach 1976-1978 skrzypek orkiestry symfonicznej Państwowej Filharmonii Szczecińskiej im. M. Karłowicza. W latach 1978-1982 studiował w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie dyrygentury prof. Witolda Krzemieńskiego. Uzyskał dyplom z wyróżnieniem oraz nagrodę rektora.

Już podczas drugiego roku studiów debiutował jako dyrygent na koncertach symfonicznych z orkiestrą Filharmonii Szczecińskiej, zyskując wysokie uznanie zespołu, publiczności i krytyki. W latach 1978-1992 związany z Operą i Operetką w Szczecinie jako skrzypek, dyrygent, a od 1989 r. – dyrektor naczelny i artystyczny. Z zespołem wielokrotnie występował w Austrii, Danii, Holandii, Niemczech, Szwajcarii oraz we Włoszech. Był w tym czasie częstym gościem Landestheater Dessau, gdzie prowadził m.in. Halkę, Traviatę, Toscę, Madame Butterfly i inne. Współpracował również jako kierownik muzyczny i aranżer z teatrami dramatycznymi Szczecina, równolegle prowadził działalność koncertową jako dyrygent Filharmonii Szczecińskiej.

Był jednym z inicjatorów i organizatorów Festiwalu Muzyki Współczesnej „Młoda Muzyka Polska”, który odbywał się w latach 1985-1987 w Szczecinie. Koncertował z tak wybitnymi solistami, jak m.in.: Andrzej Bauer, Julius Berger, Beata Bilińska, Nancy Casanova, Halina Czerny-Stefańska, Ewa Czermak, Barbara Hesse-Bukowska, Krzysztof Jakowicz, Krzysztof Jabłoński, Stefan Kamasa, Kevin Kenner, Adam Klocek, Izabela Kłosińska, Adam Kruszewski, Barbara Kubiak, Konstanty Andrzej Kulka, Roman Perucki, Ewa Podleś, Agnieszka Rehlis, Agata Szymczewska, Tomasz Strahl, Romuald Tesarowicz, Lew Własenko, Michaił Woskresienski, Adam Zdunikowski, Tadeusz Żmudziński.

Pod jego batutą debiutował jeden z najwybitniejszych dziś skrzypków młodego pokolenia – Bartłomiej Nizioł. W latach 1982-1987 pracował jako asystent w Akademii Muzycznej w Poznaniu – Filia w Szczecinie. W latach 1993-1996 pracował jako dyrygent w Teatrze Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu, pełniąc w nim, w sezonie artystycznym 1994/1995, obowiązki dyrektora artystycznego.

Od 1994 roku współpracował z Polską Operą Telewizyjną we Wrocławiu, z Polskim Teatrem Tańca w Poznaniu oraz z zespołem Ballet Classique de Paris. W latach 1993-1998 był dyrektorem artystycznym letnich Międzynarodowych Warsztatów Muzycznych, odbywających się w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Z tworzoną podczas nich orkiestrą symfoniczną koncertował m.in. na Międzynarodowym Festiwalu w Kamieniu Pomorskim. Od 1998 r. dyrygował młodzieżową Polsko-Niemiecką Orkiestrą Symfoniczną „Pomerania”.
Współpracował z Telewizją Polską, opracowując programy poświęcone operze, baletowi i muzyce symfonicznej. Był częstym gościem polskich i zagranicznych zespołów symfonicznych i operowych. W latach 2005-2007 był zastępcą dyrektora ds. artystycznych w Operze na Zamku w Szczecinie. W listopadzie 2013 został dyrygentem Szczecińskiego Chóru Męskiego „Słowiki 60” im. Jana Szyrockiego. Profesor nadzwyczajny Akademii Sztuki w Szczecinie.

Za https://www.filharmoniagorzowska.pl/pl/dyrygent

Fot. Wanda Milewska, Grzegorz Milewski

708 total views, 1 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.