Katarzyna Chorążyczewska jest jedną z osób, które zostały w 2020 r. stypendystami prezydenta Gorzowa Wielkopolskiego. Dzięki finansowemu wsparciu ze środków finansowych budżetu miasta zrealizowała projekt pod nazwą: Legenda o Gorzowie.
Krainą z tej baśni miasto Gorzów jest właśnie…
Oto jak Autorka przedstawia swój projekt:
-Kto nie zna przepisu na legendę? Wystarczy dodać do opowieści o postaciach historycznych garść motywów fantastycznych i szczyptę języka literackiego. Ważną grupą miłośników legend są dzieci. Szczególną popularnością wśród najmłodszych cieszą się legendy miejskie, a Gorzów, jako miasto o ponad 750-letniej historii, jest źródłem nieustannej inspiracji dla twórców miejskich opowieści.
Nie inaczej było w przypadku „Legendy o Gorzowie”, której narracja została zbudowana wokół historii Konstancji Przemysłówny, córki księcia wielkopolskiego Przemysła I i księżniczki wrocławskiej Elżbiety, a także jej małżeństwa z Konradem. Obecność księżniczki splotła się z losami ziemi gorzowskiej, lecz to nie jedyny wątek, zaczerpnięty z wielowiekowej tradycji Gorzowa. W fabule przewijają się Studnia Czarownic, reneta landsberska czy urokliwe kamieniczki z ulicy Kosynierów Gdyńskich, wyglądem przywołujące na myśl słynny Dom Kereta.
„Legenda o Gorzowie” to opowieść wydana w formie teatru ilustracji Kamishibai we współpracy z gorzowską ilustratorką Urszulą Kołodziejczak. Z uwagi na sytuację epidemiczną autorce projektu nie udało się dotąd zrealizować stacjonarnej części programu stypendialnego, wobec czego opowieść uwieczniono na filmowej taśmie – dzięki temu treść legendy ma szansę dotrzeć do szerokiego grona odbiorców. Nie oznacza to jednak rezygnacji z formy spotkania z dziećmi twarzą w twarz. Opowieści można będzie wysłuchać w ramach drugiej edycji kulturalnego cyklu „Dobry wieczór Gorzów”.
Realizacja projektu była możliwa dzięki przyznaniu przez Prezydenta Miasta Gorzowa Wielkopolskiego Jacka Wójcickiego stypendium artystycznego z zakresu animacji i edukacji kulturalnej autorce „Legendy o Gorzowie”, Katarzynie Chorążyczewskiej. Stypendystka jest także realizatorką wielu projektów animacyjnych i edukacyjnych, jak: „Warsztaty Sztuki Perkusyjnej”, „iGra z wnuczką babcia, dziadek – będzie słychać u sąsiadek!”, „Teatrzyk Majstersztyk”, „Miniatura & archiTEKTURA” czy też „Filharmonia Juniora”.
916 total views, 1 views today