LEGENDA O GORZOWIE KATARZYNY CHORĄŻYCZEWSKIEJ

LEGE55LEGLEDLE56

Katarzyna Chorążyczewska jest jedną z osób, które zostały w 2020 r. stypendystami prezydenta Gorzowa Wielkopolskiego. Dzięki finansowemu wsparciu ze środków finansowych budżetu miasta zrealizowała projekt pod nazwą: Legenda o Gorzowie.

Krainą z tej baśni miasto Gorzów jest właśnie…

Oto jak Autorka przedstawia swój projekt:

-Kto nie zna przepisu na legendę? Wystarczy dodać do opowieści o postaciach historycznych garść motywów fantastycznych i szczyptę języka literackiego. Ważną grupą miłośników legend są dzieci. Szczególną popularnością wśród najmłodszych cieszą się legendy miejskie, a Gorzów, jako miasto o ponad 750-letniej historii, jest źródłem nieustannej inspiracji dla twórców miejskich opowieści.

Nie inaczej było w przypadku „Legendy o Gorzowie”, której narracja została zbudowana wokół historii Konstancji Przemysłówny, córki księcia wielkopolskiego Przemysła I i księżniczki wrocławskiej Elżbiety, a także jej małżeństwa z Konradem. Obecność księżniczki splotła się z losami ziemi gorzowskiej, lecz to nie jedyny wątek, zaczerpnięty z wielowiekowej tradycji Gorzowa. W fabule przewijają się Studnia Czarownic, reneta landsberska czy urokliwe kamieniczki z ulicy Kosynierów Gdyńskich, wyglądem przywołujące na myśl słynny Dom Kereta.

„Legenda o Gorzowie” to opowieść wydana w formie teatru ilustracji Kamishibai we współpracy z gorzowską ilustratorką Urszulą Kołodziejczak. Z uwagi na sytuację epidemiczną autorce projektu nie udało się dotąd zrealizować stacjonarnej części programu stypendialnego, wobec czego opowieść uwieczniono na filmowej taśmie – dzięki temu treść legendy ma szansę dotrzeć do szerokiego grona odbiorców. Nie oznacza to jednak rezygnacji z formy spotkania z dziećmi twarzą w twarz. Opowieści można będzie wysłuchać w ramach drugiej edycji kulturalnego cyklu „Dobry wieczór Gorzów”.

Realizacja projektu była możliwa dzięki przyznaniu przez Prezydenta Miasta Gorzowa Wielkopolskiego Jacka Wójcickiego stypendium artystycznego z zakresu animacji i edukacji kulturalnej autorce „Legendy o Gorzowie”, Katarzynie Chorążyczewskiej. Stypendystka jest także realizatorką wielu projektów animacyjnych i edukacyjnych, jak: „Warsztaty Sztuki Perkusyjnej”, „iGra z wnuczką babcia, dziadek – będzie słychać u sąsiadek!”, „Teatrzyk Majstersztyk”, „Miniatura & archiTEKTURA” czy też „Filharmonia Juniora”.

 Link do filmu na YT: https://youtu.be/KQle8nvmAlk
Katarzyna Chorążyczewska – absolwentka kulturoznawstwa Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu oraz studiów podyplomowych. Menedżer kultury na Wyższej Szkole Umiejętności Społecznych w Poznaniu. W latach 2011-2019 pracowała w CEA – Filharmonii Gorzowskiej, następnie kierowała Gminną Biblioteką Publiczną w Bogdańcu oraz Wiejskim Ośrodkiem Kultury w Nowogródku Pomorskim, obecnie związana zawodowo z Muzeum Lubuskim im. J. Dekerta w Gorzowie Wlkp. Laureatka nagrody „Nowa Energia dla Kultury” Regionalnego Centrum Animacji Kultury w Zielonej Górze za pracę pt. „Skrzynka Pomysłów”. Realizatorka wielu projektów animacyjnych z zakresu edukacji kulturowej, m.in. trzykrotnie z ramach programu „Bardzo Młoda Kultura” Narodowego Centrum Kultury. W 2017 roku nominowana do Nagrody Kulturalnej Prezydenta, zwanej Motylem.

267 total views, 1 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.