DZIEŃ PIONIERA W GORZOWIE WLKP.

Dzień Pioniera

28 marca przypada kolejna rocznica ustanowienia w Gorzowie Wlkp. polskiej administracji. W tym dniu o godzinie 11.00, sekretarz miasta Eugeniusz Kurzawski i przewodniczący Rady Miasta Jan Kaczanowski, w asyście strażników miejskich, złożą kwiaty pod Pomnikiem Pionierów Gorzowa na nadwarciańskim bulwarze.

W związku z sytuacją epidemiczną, uroczystości odbędą się bez udziału pionierów.

Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta przygotowało okolicznościową wystawę pt. „Dwa dokumenty – dwie epoki”, na której zostaną zaprezentowane akty erekcyjne; starszy, z 1945 roku, dotyczy niezrealizowanego pomnika Wolności, natomiast akt z 1957 dotyczy budowy pomnika Adama Mickiewicza. Dokumenty, które zostały poddane pracom konserwatorskim, po raz pierwszy zostaną pokazane publiczności. Wystawę będzie można zobaczyć tylko online. Do wirtualnego zwiedzania wystawy, Muzeum Lubuskie zaprosi w przyszłym tygodniu.

Dzień Pioniera obchodzony jest w Gorzowie 28 marca, w rocznicę ustanowienia w mieście polskiej administracji. W 1945 roku grupa Polaków z Wągrowca, z Florianem Kroenke na czele, przybyła 27 marca do zdobytego przez Armię Radziecką niemieckiego Landsberga i następnego dnia przejęła władzę w mieście. Pierwszym burmistrzem, a później prezydentem został Piotr Wysocki. Rok później Landsberg oficjalnie i urzędowo nazwany został Gorzowem Wielkopolskim.

Ze względu na obostrzenia pandemiczne większość zaplanowanych wydarzeń została odwołana, bądź przeniesiona na inny termin.

Wg informacji Karoliny Machnickiej

Fot. Łukasz Kulczyński

430 total views, 1 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.