Spektakl zatytułowany: „Misterium Katyńskie – Strzały o Świcie” ku czci ofiar katyńskich i tragedii lotniczej pod Smoleńskiem zorganizowała 10 kwietnia kołobrzeska Katolicka Inicjatywa Kulturalna. Słowno – muzyczna projekcja odbyła się on-line w Regionalnym Centrum Kultury im. Zbigniewa Herberta.
Współorganizatorem wydarzenia była prezydent miasta Anna Mieczkowska.
Spektakl został dofinansowany ze środków gminy miasta Kołobrzeg a partnerem jest RCK.
Na Misterium złożyły się wiersze, m.in.: ks. Henryka Romanika, ks. Zdzisława Peszkowskiego, Mariana Hemara, Alicji Pomian–Pożerskiej, Jadwigi Marszałek – Kupiszewskiej, Kazimierza Wierzyńskiego i Jadwigi Wrońskiej.
Całość poprowadził Wojciech Czaplewski wiceprezes KIK, który jest także inicjatorem powstania portalu Kołobrzeg Wiary.
Spektakl prezentowali warszawscy aktorzy Agata Mastalerz – recytacja, Piotr Bajor – recytacja i Bogumiła Bajor – muzyka, recytacja, śpiew.
Prowadzący wspominając historię mordu katyńskiego i katastrofę smoleńską, powiedział: – Wołanie o pamięć zostało zwielokrotnione, przypomniał również, że mieszkańcy Kołobrzegu jednoczyli się w bólu wokół jednej z ofiar lotniczych, którą był poseł RP Sebastian Karpiniuk. – Rzadko tak byliśmy zjednoczeni jak tych kilka tygodni po tragedii. Pamięć tych dni pełnych solidarności pozostaje – powiedział Czaplewski, cytując Zbigniewa Herberta z przesłania Pana Cogito: „ocalałeś nie po to aby żyć masz mało czasu trzeba dać świadectwo”.
Dalej przypomniał: – My, którzy pozostaliśmy mamy obowiązek odnieść się do tego co przekazali nasi bliscy, przyjaciele, elita naszego narodu.
Ze względu na obostrzenia pandemiczne spektakl pokazany był on-line, można go jeszcze oglądać na stronie RCK.
Stowarzyszenie Katolicka Inicjatywa Kulturalna działa od kilkunastu lat. Celami są m.in. organizowanie imprez popularyzujących twórczość religijną, wydawanie, redagowanie i opracowywanie publikacji o tematyce religijno-kulturalnej, przedsięwzięć patriotycznych kultywujących i upowszechniających historię i tradycje niepodległościowe Polski.
Jedną z inicjatyw KIK jest niekomercyjna witryna Kołobrzeg Wiary, oparta na pracy wolontariuszy i pozbawiona reklam, jej zadaniem jest dawanie świadectwa chrześcijańskiej nauce społecznej, kulturze i chrześcijańskiemu życiu na kołobrzeskiej ziemi. Wiele imprez kulturalnych współtworzy Wojciech Czaplewski – nauczyciel języka polskiego, poeta, dziennikarz i felietonista. Prowadzi m.in spotkania autorskie i Herbertiadę oraz Narodowe Czytanie.
Więcej: https://www.ekai.pl/obchody-pamieci-ku-czci-ofiar-katynskich-i-tragedii-smolenskiej/
483 total views, 1 views today