KOŁOBRZESKA KATOLICKA INICJATYWA KULTURALNA PRZYGOTOWAŁA MISTERIUM KATYŃSKIE

Spektakl zatytułowany: „Misterium Katyńskie – Strzały o Świcie” ku czci ofiar katyńskich i tragedii lotniczej pod Smoleńskiem zorganizowała 10 kwietnia kołobrzeska Katolicka Inicjatywa Kulturalna. Słowno – muzyczna projekcja odbyła się on-line w Regionalnym Centrum Kultury im. Zbigniewa Herberta.

Współorganizatorem wydarzenia była prezydent miasta Anna Mieczkowska.

Spektakl został dofinansowany ze środków gminy miasta Kołobrzeg a partnerem jest RCK.

Na Misterium złożyły się wiersze, m.in.: ks. Henryka Romanika, ks. Zdzisława Peszkowskiego, Mariana Hemara, Alicji Pomian–Pożerskiej, Jadwigi Marszałek – Kupiszewskiej, Kazimierza Wierzyńskiego i Jadwigi Wrońskiej.

Całość poprowadził Wojciech Czaplewski wiceprezes KIK, który jest także inicjatorem powstania portalu Kołobrzeg Wiary.

Spektakl prezentowali warszawscy aktorzy Agata Mastalerz – recytacja, Piotr Bajor – recytacja i Bogumiła Bajor – muzyka, recytacja, śpiew.

Prowadzący wspominając historię mordu katyńskiego i katastrofę smoleńską, powiedział: – Wołanie o pamięć zostało zwielokrotnione, przypomniał również, że mieszkańcy Kołobrzegu jednoczyli się w bólu wokół jednej z ofiar lotniczych, którą był poseł RP Sebastian  Karpiniuk. – Rzadko tak byliśmy zjednoczeni jak tych kilka tygodni po tragedii. Pamięć tych dni pełnych solidarności pozostaje – powiedział Czaplewski, cytując Zbigniewa Herberta z przesłania Pana Cogito:  „ocalałeś nie po to aby żyć masz mało czasu trzeba dać świadectwo”.

Dalej przypomniał: – My, którzy pozostaliśmy mamy obowiązek odnieść się do tego co przekazali nasi bliscy, przyjaciele, elita naszego narodu.

Ze względu na obostrzenia pandemiczne spektakl pokazany był on-line, można go jeszcze oglądać na stronie RCK.

Stowarzyszenie Katolicka Inicjatywa Kulturalna działa od kilkunastu lat. Celami są m.in. organizowanie imprez popularyzujących twórczość religijną, wydawanie, redagowanie i opracowywanie publikacji o tematyce religijno-kulturalnej, przedsięwzięć patriotycznych kultywujących i upowszechniających historię i tradycje niepodległościowe Polski.

Jedną z inicjatyw KIK jest niekomercyjna witryna Kołobrzeg Wiary, oparta na pracy wolontariuszy i pozbawiona reklam, jej zadaniem jest dawanie świadectwa chrześcijańskiej nauce społecznej, kulturze i chrześcijańskiemu życiu na kołobrzeskiej ziemi. Wiele imprez kulturalnych współtworzy Wojciech Czaplewski – nauczyciel języka polskiego, poeta, dziennikarz i felietonista. Prowadzi m.in spotkania autorskie i Herbertiadę oraz Narodowe Czytanie.

Więcej: https://www.ekai.pl/obchody-pamieci-ku-czci-ofiar-katynskich-i-tragedii-smolenskiej/

106 total views, 2 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.