HOŁD OFIAROM RAVENSBRÜCK NA GORZOWSKIM CMENTARZU

KWIATY  I  ZNICZE  W  HOŁDZIE  OFIAROM  RAVENSBRÜCK  NA  GORZOWSKIM  CMENTARZU

RAVreavRavRavv

30 kwietnia 2021 r. przypada 76. rocznica wyzwolenia przez Armię Czerwoną niemieckiego obozu koncentracyjnego w Ravensbrück.

Z tej okazji Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak, Prezydent Gorzowa Wielkopolskiego Jacek Wójcicki i Dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Szczecinie dr Paweł Skubisz złożyli kwiaty i zapalili znicze przy pomniku Więźniów Ravensbrück na Cmentarzu Świętokrzyskim w Gorzowie Wielkopolskim.

Pomnik dłuta Zofii Bilińskiej kryje prochy 16 więźniów tego obozu zmarłych w 1945r. w gorzowskim szpitalu po przywiezieniu na leczenie w tak ciężkim stanie, że uratować ich się nie udało.

Znane są nazwiska ośmiu zmarłych wyryte na bocznej tablicy: Józef Gościec, Walerian Drewniak, Aleksander Karol, Maria Kiełkowska, Edmund Kurzowiński, Julia Libertowska, Władysław Michna, Stefania Potzowa. Pozostałe nazwiska nieznane.

Z materiałów archiwalnych wynika, że do pochowanych tutaj osób, których rodzin z braku adresu nie zawiadomiono należą: Maria Kiełkowska, lat 20 z Rybnika – Chwałowic, Brzeziny 1; Edmund Kurzowiński, lat 55 z Warszawy; Stefania Potzowa, lat 37 również z Warszawy. Z tych samych źródeł także wynika, iż do osób przebywających w szpitalu Polskiego Czerwonego Krzyża w Gorzowie, poszukujących swoich rodzin, których nie udało się uratować należą: Aleksander Karol, lat 35 z Glińska na Wołyniu z ciężką gruźlicą oraz Julia Libertowska, lat 43 z Bogumin, w stanie zdrowia określonym jako „na wyzdrowieniu”.

Zofia Nowakowska – inicjatorka budowy pomnika i jego długoletnia opiekunka, w odpowiedzi na informację o kwiatach złożonych na grobie Więźniów Ravensbrück wyraźnie wzruszona, odmówiła w ich intencji Zdrowaś Maryjo.

Wobec niemożności zapewnienia systemowej opieki nad zabytkową nekropolią mimo trwających od lat dyskusji, odnotować należy, że kilka dni wcześniej cztery panie z biura wojewody porządkowały miejsce wiecznego spoczynku więźniów z Ravensbrück i kwaterę Powstańców Wielkopolskich.

Niemiecki obóz koncentracyjny w Ravensbrück położony około 90 km na północ od Berlina był największym obozem koncentracyjnym dla kobiet na terytorium hitlerowskich Niemiec. Szacuje się, że w okresie do 1945 roku trafiło do niego 132 tys. kobiet z całej Europy. W tym gronie znajdowało się 40 tys. Polek. W 1941 roku powstał także obóz dla mężczyzn. Do końca wojny trafiło do niego 20 tys. więźniów, w tym ponad 6 tys. Polaków.

Tekst i foto Helena Tobiasz

127 total views, 1 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.