WSPOMNIENIE O ŚP. IRENEUSZU SZMIDCIE

Irek SIRE5

Niewiele mogę powiedzieć o Ireneuszu Szmidtcie ale jednocześnie wypowiedzieć mogę bardzo dużo. Bo wielkie staje się to, dzięki czemu można przywołać miłe wspomnienia o kimś kogo się choć trochę znało.

Na myśl o Irku czuję, że się uśmiecham. Spotykałam go we wszystkich przybytkach naszej gorzowskiej kultury: w bibliotece, muzeum, filharmonii czy teatrze. Zawsze dostrzegł znajome twarze, przywitał się, porozmawiał. Był szarmancki.

Pamiętam, świetną zabawę na małej scenie naszego teatru. Było to wiele lat temu, chyba obchodzono jubileusz artystyczny Teresy Lisowskiej. Tańczyłam także z Irkiem, a skoro ten moment zapamiętałam to na pewno był dobrym dancerem. Także w teatrze przed wielu laty spotykałam Irka na posiedzeniach Stowarzyszenia Przyjaciół Teatru czy kapituły Pierścienia Melpomeny. Z przyjemnością słuchało się profesjonalnych wypowiedzi krytyka literackiego.

Najbardziej żywe wspomnienia pozostaną mi ze spotkań autorskich, które Irek prowadził w naszej pięknej gorzowskiej bibliotece, najpierw w sali kominkowej w części zabytkowej a potem już w nowoczesnym gmachu.

Uważam, że jest to postać, która pozostawia pokoleniom miłe wspomnienia rozwoju polskiej kultury. Gorzowskiej kultury. Wielu rodzimych literatów może być wdzięcznych, że skorzystało z jego wiedzy i zaangażowania. Ja jestem Mu wdzięczna za szerzenie piękna naszego ojczystego języka.

Irku spoczywaj w Bogu.

Ireneusz Krzysztof Szmidt – poeta, dramaturg, reżyser i krytyk teatralny. Twórca „Pegaza Lubuskiego”. Prezes gorzowskiego oddziału Związku Literatów Polskich. Laureat m.in. Lubuskiego Wawrzynu Literackiego, Nagrody Kulturalnej Prezydenta Miasta Gorzowa Wlkp., Nagrody Kulturalnej Marszałka Województwa Lubuskiego. Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżami Zasługi, Odznaką „Zasłużony Działacz Kultury” i medalami (brązowym i srebrnym) Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”. W 2020 roku obchodził 85 rocznicę urodzin (16 września), 65 lecie pracy twórczej i 55 lecie członkostwa w Związku Literatów Polskich.

Wanda Milewska

274 total views, 1 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.