UWAGA NA NIEBEZPIECZNE ZABAWKI!

ZAB1ZABA

Informuje Agnieszka Wiśniewska – rzecznik szpitala

Apel chirurgów do rodziców  – uważajcie na niebezpieczne zabawki

Zwracajcie uwagę na to czym bawią się wasze pociechy, apelują chirurdzy z Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. do rodziców małych dzieci. Niektóre z nich mogą być śmiertelnie niebezpieczne.

– W ostatnich dniach na nasz oddział chirurgiczny trafiło kilkoro dzieci, które przypadkowo lub wiedzione ciekawością połknęły niewielkie magnetyczne kulki – mówi Tomasz Grzechnik, ordynator Oddziału Chirurgii i Traumatologii Dziecięcej z Pododdziałem Urologii Dziecięcej w gorzowskim szpitalu. – To magnesy o bardzo silnym działaniu przyciągającym, które mogą zrobić ogromną krzywdę. W przypadku naszej ostatniej pacjentki kulki, 14- miesięcznej dziewczynki ,  poważnie uszkodziły przewód pokarmowy, doszło do licznych przedziurawień jelita  i ciężkiego zapalenia otrzewnej. Konieczna była operacja Na szczęście wszystko skończyło się dobrze. Mamy jednak świadomość, że dzieci, które mogą trafiać do nas w podobnym stanie po połknięciu takich przedmiotów może być więcej, dlatego apelujemy do rodziców o rozsądny dobór zabawek dla swoich pociech.

Rodziców powinien zaniepokoić brak jakiegoś elementu w zabawce. Jeżeli zabawka jest niekompletna, a nigdzie nie ma należących do niej części, należy bardzo uważnie obserwować dziecko.

Trzeba sprawdzić, czy dziecko nie ma problemów z oddychaniem, czy się nie krztusi i nie sinieje – radzi  Tomasz Grzechnik . – To są bardzo niebezpieczne objawy i jeśli się pojawiają dziecko wymaga pilnej konsultacji lekarskiej. Warto wiedzieć, że jeśli to będzie mały przedmiot to objawy nie muszą wystąpić od razu ale np. dopiero po kilku dniach. Niepokojące powinny być także zatrzymanie stolca, wymioty i silne bóle brzucha. Wywiad i świadomość tego, czym się bawiło dziecko jest kluczem do sukcesu, bo podobne objawy może dawać wiele innych chorób, od zwykłego zapalenia przewodu pokarmowego po zapalenie wyrostka.

 Jeśli już dojdzie do połknięcia jakiegoś przedmiotu (części zabawki, bateryjki czy magnetycznych kulek) nie należy wywoływać wymiotów u dziecka czy podawać środków przeczyszczających – ostrzegają lekarze. Bo takie działanie może wywołać więcej szkody niż pożytku.

– Połknięcie małej monety czy małego fragmentu plastikowej zabawki nie musi być groźne – dodaje ordynator Oddziału Chirurgii i Traumatologii Dziecięcej z Pododdziałem Urologii Dziecięcej – Większość dzieci powinno te elementy wydalić w naturalny sposób. Problemem mogą być baterie. One zawierają toksyczne substancje, które w połączeniu z sokami żołądkowymi mogą prowadzić do przedziurawienia jelita. Połknięcie baterii czy magnetycznych kulek jest bezwzględnym wskazaniem do interwencji chirurgicznej.

To ważny przekaz szczególnie przed zbliżającym się Międzynarodowym Dniem Dziecka, gdy dzieci obdarowywane są różnymi – często wyglądającymi niewinnie zabawkami i prezentami takimi jak magnetyczne kulki czy zabawki napędzane bateriami.

152 total views, 1 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.