WERNISAŻ WYSTAWY MAREK SITKO – STREFA

Galeria BWA, Miejski Ośrodek Sztuki, Gorzów Wlkp. 11 czerwca 2016 r.

Relacja Ewy Rutkowskiej

SitkoSitko1

„Strefa – wydzielona część przestrzeni ze względu na pewne cechy charakterystyczne. Strefy mogą być rzeczywiste, umowne i potencjalne. Istnieją we wszystkich aspektach rzeczywistości – w skali, poczynając od kosmicznej, przez ziemską, aż po mikroświat… Każda żywa istota posiada strefę prywatną. Jest to jego przestrzeń ochronna. I ona decyduje o wielkości takiej strefy oraz o tym, kto może naruszyć jej granice…” (z informacji autora o wystawie).

Człowiek bardzo świadomie narusza strefę innej żywej istoty (człowieka, zwierzęcia, rośliny). Buduje też maszyny-roboty, obdarzone coraz większą inteligencją. Nasuwa się więc pytanie. Czy da kiedyś  prawo sztucznej inteligencji do posiadania sfery osobistej?  Może taka jest przyszłość…

Wystawa mieści się w czterech małych pomieszczeniach BWA. W jednym przeciskamy się przez gąszcz roślin. Musimy się „rozpychać”, aby iść dalej. Torujemy sobie drogę, dotykając roślin, a tym samym naruszamy ich osobistą strefę. W drugim pokoju na ekranie inni obserwują nasze zmagania z „dżunglą” i słyszą protest roślin… Kolejny pokój to rzeźba  z tzw. „różowym pinkem”. Ma on co prawda  oznaczoną strefę osobistą, ale każdy chce go dotknąć i rzeżba wyciąga się w tym kierunku, albo uchyla od kontaktu…. I ostatni pokój. Zupełnie ciemny. Ale gdy widzowie zaczynają na siebie wpadać, dotykać się,  odzywa się głośny alarm…

Wystawa bardzo interesująca. A połączenie jej z pogawędką, to strzał w dziesiątkę.  Należałoby tę wiedzę p. Marka  wykorzystać maksymalnie. Myślę tu o uczniach, szkół gimnazjalnych i powyżej.

……………………………………………..

Marek Sitko (1959), magister-inżynier elektryk (Politechnika Gdańska) i mgr sztuki Uniwersytetu  Artystycznego w Poznaniu. Połączenie artystycznego i technicznego wykształcenia ułatwia mu dostrzeganie związków pomiędzy sztuką, nauką a techniką. I taki tytuł nosiła po wystawie  pogawędka Artysty z widzami.

Było też coś dla podniebienia….

Ewa Rutkowska

1,570 total views, 2 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.