Gorzowska parafia Najświętszego Zbawiciela ma 20 lat, jej uroczystość odpustowa przypada w rocznicę poświęcenia bazyliki laterańskiej. Wieczornej Mszy św. 9 listopada przewodniczył ks. dr Andrzej Paś – dyrektor biura regionalnego Stowarzyszenia Kościół w Potrzebie we Wrocławiu, który kilkanaście lat temu był tu duszpasterzem.
Licznie zgromadzeni wierni modlili się z księżmi, którzy przed laty w tej parafii posługiwali. Po raz pierwszy ze względów zdrowotnych w uroczystości odpustowej, nie mógł uczestniczyć ks. prof. Roman Harmaciński, z parafianami łączył się duchowo.
We Mszy św. udział wzięli m.in. proboszcz katedry WNMP ks. dr Zbigniew Kobus – wikariusz biskupi oraz dziekan dekanatu ks. Andrzej Szkudlarek.
Parafia Najświętszego Zbawiciela powstała z podziału parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski przy ul. Żeromskiego, która z inicjatywy byłego ks. prof. Romana Harmacińskiego ogłoszona została sanktuarium św. Weroniki Guliani.
Proboszczem od początku jest ks. Andrzej Tomys, który uruchamiał świątynię na terenie po koszarach wojskowych, a następnie rozpoczął budowę nowego kościoła, zmierzającą obecnie ku końcowi.
Ks. Andrzej Paś, który 18 lat temu był tu wikarym, w kazaniu wspominał początki parafii i rodzącej się wspólnoty, przypomniał historię bazyliki laterańskiej, mówił o znaczeniu świątyni nie tylko duchowej ale także tej materialnej. Odniósł się do trudnych dzisiejszych czasów, zwracając uwagę na potrzebę nadziei w oczekiwaniu na Zesłanie Ducha Świętego.
– To tchnienie jest bardzo potrzebne naszemu światu, to Zesłanie, ta miłość, która buduje prawdziwą wspólnotę. Aby się coś zmieniło z oblicza tej ziemi, musimy tęsknotę zamienić w nadzieję – powiedział kapłan, przypominając, że jesteśmy Bożą budowlą przeznaczoną do tego by wysławiać Boga i zachęcać wszystkich ludzi świata by odwrócili się od zła.
Dalej mówił ks. Paś, że dziś w szczególny sposób przyglądamy się okresowi 20. lat, kiedy wszystko się zaczęło w tej świątyni po byłym wojskowym garażu, do której wierni przynosili rzeczy na wyposażenie. – Przez te drobne, małe rzeczy i działania tworzył się cud wspólnoty – podkreślił duchowny, przypominając, że nie było tu wieży z krzyżem więc obok budynku postawiono wysoki metalowy krzyż, który poświęcił były bp pomocniczy diecezji Edward Dajczak.
– Te wspomnienia są potrzebne aby zrozumieć swoją tożsamość jako wspólnota, która sobie pomaga w pragnieniu aby mieć dom Boży – zaznaczył ks. Paś, odnosząc się także do czasu pandemicznej izolacji Kościoła.
Duchowny porównał okres przed Zesłaniem Ducha św. w czasach Apostołów do chwili obecnej. Zwrócił uwagę, że wtedy był również czas lęku, obawy i izolacji, która przez tchnienie Ducha przeistoczyła się we wspólnotową nadzieję.
Dzisiaj izolacja zmieniła nas na gorsze – zauważył kapłan, tłumacząc, że może nie odrobiliśmy lekcji Zesłania Ducha Świętego.
Ks. Paś mówił o miłości, że zastępowana jest pożądliwością. O pokoju, o którym tylko dużo się pisze i mówi, cierpliwość stała się luksusem, życzliwość – charytatywnością czy modnym wolontariatem, a nie otwartością i delikatnością. Dobro bierzemy za słabość, natomiast wierność stała się niemodnym reliktem, zamienianym na nowy model. Opanowanie sprawdza się w diecie i samokontroli fitness – wymieniał ks. Paś.
– Taki jest świat, w którym buduje się Kościół. Nie było Zesłania Ducha Św. – powiedział kapłan, podkreślając, że jest jednak coś dobrego, co napawa optymizmem. – To tęsknota, by było jak dawniej. Byśmy wrócili do punktu zero. Bo jesteśmy jednym Kościołem, jednym Ciałem Chrystusa.
Homileta przypomniał, że chrześcijańska nadzieja to droga działania Ducha Św., która prowadzi do wiary. Zapewnił, że w rzeczywistości Ducha św. jest bezpiecznie bo On przynosi pokój. Nie ważne, że mogą przyjść trudności, cierpienie, śmierć męczeńska.
– Czuwa nad wami Duch Boży. Wszystko obróci się ku dobremu. Pokój to obudzenie świadomości, że jesteśmy w potężnych rękach Boga. Dwadzieścia lat! Jak dobrze, że jesteś z nami Duchu Święty – tymi słowami zakończył kazanie były wikary parafii Najświętszego Zbawiciela w Gorzowie Wlkp.
395 total views, 1 views today