STANISŁAW KRYNICKI – RZEŹBIARZ DREWNA. WSPOMNIENIE TWÓRCY W 101. ROCZNICĘ URODZIN

KRYN5Kryn6KRyn5Kryn8KRYN3KRYN1

Sto jeden lat temu, 11 listopada 1920 r. w Kozowej, wsi położonej w woj. tarnopolskim na terenie dzisiejszej Ukrainy urodził się Stanisław Krynicki. Rodzina Krynickich krótko po wojnie, w ramach repatriacji przybyła do Tarnowa koło Lubiszyna. Stanisław Krynicki miał wtedy 27 lat, żonę Teofilę, syna Ryszarda, dziś poetę, tłumacza i wydawcę. Później na świat przyszedł syn Adam i córka Rozalia.

Stanisław Krynicki przez 26 lat pracował w lesie, w leśnictwie Mosina (gm. Witnica). Stopniowo, pod wpływem żony, i za jej akceptacją odkrywał w sobie zamiłowanie i nawet talent w dziedzinie rzeźby w drewnie. A potwierdzają to liczne jego prace, zarówno o tematyce religijnej, jak również nawiązujące do codzienności wiejskiej.

Swoje rzeźby Krynicki wystawiał w Muzeum Okręgowym w Gorzowie, w Muzeum Viadrina we Frankfurcie n. Odrą, w Domach Kultury w Sulęcinie i Myśliborzu. Był także uczestnikiem i zdobywcą nagród w konkursach rzeźbiarskich organizowanych w Gorzowie i Myśliborzu oraz w Ogólnopolskich Przeglądach Dorobku Kulturalnego Wsi w Przytocznej.

Stanisław Krynicki zmarł 10 czerwca 1997 roku. Żona Teofila odeszła 16 lat wcześniej.

Rzeźby pozostały. Licytowane były w finałach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Lubiszynie. Lokalna gazeta „Lubiszyńskie Wieści” nr 1/2017 w artykule pt.: „Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy XXV finał w Polsce, X w Gminie Lubiszyn” pisała: Dziesięć Finałów w Lubiszynie to 175 475,73 PLN zebranych do puszek i na imprezach towarzyszących, ponad 400 wolontariuszy, którzy w tym przedsięwzięciu byli najważniejsi, 1000 zlicytowanych gadżetów, obrazów, rzeźb i staroci. Między innymi rzeźby Pana Stanisława Krynickiego i Pana Zdzisława Butryma, obrazy Pani Elizy Kozłowskiej, książki Pana Ryszarda Krynickiego.

Spora kolekcja prac tego twórcy znajduje się w Muzeum Lubuskim im. Jana Dekerta w Gorzowie Wlkp. Prezentowane zdjęcia rzeźb pochodzą z tej kolekcji, udostępnionej przez filię Spichlerz z udziałem dr Mirosława Pecucha i Lecha Dominika oraz przy pomocy Krzysztofa Jędrzejczaka, za co wraz z Weroniką Kurjanowicz bardzo dziękujemy.

Tekst i foto Helena Tobiasz

Zdjęcia:

– Pieta

– Kobieta z maselnicą

– Kobieta z sierpem

– Drwal

– Taniec ludowy

– Madonna Tarnowska

Więcej o Stanisławie Krynickim:  http://wandamilewska.pl/?p=11487

 

110 total views, 1 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.