OPOWIEŚĆ WIGILIJNA. PREMIERA W GORZOWSKIM TEATRZE.

Teatr2Teatr3Teatr1TEATR

„OPOWIEŚĆ  WIGILIJNA” wg Charlesa Dickensa

Tym razem nie muszę dobierać odpowiednich wyrażeń określających mój zachwyt, bo przede wszystkim zrobili to widzowie, dorośli i dzieci. Ich reakcje są bezcenne, bo  przecież w teatrze to widz jest najważniejszy, bez niego nie ma teatru.

Dzisiaj widzowie żyli ekspresją aktorów. Na widowni panowała cisza, czasem dało się słyszeć pojedyncze westchnienia, które następnie przechodziły w śmiech i uśmiechy aż do siarczystych braw. Aplauz po pierwszym akcie, a na zakończenie niekończące się oklaski typu bisowego.

Dzisiejszy teatr, bawił, uczył i wzruszał nie tylko dzięki dickensowskiej twórczości ale zawdzięczając grze  aktorów i wszystkim tym, którzy stworzyli  przedstawienie, poczynając od reżyserii, przez scenografię, choreografię czy muzykę.  Wyraźna, słyszalna  i zrozumiała mowa, śpiew i  taniec, a wszystko współgrające ze światłem i specjalnymi  efektami dało bajeczny  efekt .

Niedosyt jest lepszy od przesytu. W teatrze dziś się to sprawdziło. Pierwszy akt minął w okamgnieniu a drugi jeszcze szybciej. Niektórzy zapowiedzieli, że zechcą tą Opowieść Wigilijną obejrzeć jeszcze raz. Możliwość taka istnieje bo dickensowskie dzieło wystawiane będzie  kilkanaście razy w tym miesiącu.  

Na zakończenie spektaklu, na dzieci czekały słodkie niespodzianki oraz mikołaj, z którym mogły się fotografować.

„Byłam w teatrze”  – powtarzam za śp. Ireną Byrską ilekroć zachwyci mnie sztuka. Za czasów kierowania  teatrem  przez małżeństwo Irenę i Tadeusza Byrskich w latach 60. ub wieku takie spektakle jak ten dzisiejszy gościły często na gorzowskiej scenie.

Reżyserem spektaklu jest Andrzej Ozga, który gościnnie wystąpił również w głównej roli, w którą pierwotnie wcielił się aktor gorzowskiego teatru śp. Krzysztof Tuchalski.  Opowieść Wigilijna przygotowywana była w ubiegłym roku, jednak z powodu ogłoszonej pandemii  a następnie choroby aktora nie doczekała się premiery scenicznej. Krzysztof Tuchalski zmarł 28 lipca tego roku, grał na deskach gorzowskiego teatru od 25 lat.

Andrzej Ozga – polski aktor, piosenkarz, autor i satyryk, także reżyser. Absolwent PWST w Warszawie. Autor tekstów piosenek, które śpiewali tacy wykonawcy jak Michał Bajor, Ewa Błaszczyk, Edyta Geppert, Anna Maria Jopek, Agnieszka Matysiak, Katarzyna Skrzynecka czy Andrzej Zieliński.

Reżyseria, adaptacja i teksty piosenek: Andrzej Ozga
Muzyka: Marek Zalewski
Choreograf: Tomasz Tworkowski
Scenografia: Tatiana Kwiatkowska
Reżyseria światła: Monika Sidor
Realizacja nagrań: Arkadiusz Malinowski
Asyst. Reżysera: Beata Chorążykiewicz
Insp.-Sufler: Beata Chorążykiewicz

Występują: Michał Anioł, Bartosz Bandura, Beata Chorążykiewicz, Magdalena Dwurzyńska,  Joanna Ginda-Lenart, Bogumiła Jędrzejczyk, Marta Karmowska, Maciej Kotlarz, Mikołaj Kwiatkowski, Anna Łaniewska, Jan Mierzyński, Edyta Milczarek, Karolina Miłkowska-Prorok, Artur Nełkowski, Bożena Pomykała-Kukorowska, Kamila Pietrzak-Polakiewicz, Joanna Rossa,  Cezary Żołyński,  Andrzej Ozga – gościnnie.

Dzieci ze Studia Teatralnego: Oliwier Choroszyński, Pola Czyrwony, Hania Dzieniewicz, Antoni Glinkowski,  Helena Sługocka,  Filip Wieczorek, Bartek Zienkiewicz

200 total views, 4 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.