TEOLOGIA W MIEŚCIE

PAŁĄC5PAŁĄ

Na zdj. Ks. dr Piotr Bartoszek

Relacja Janiny Pietrowicz

12 lutego 2022 r. w zabytkowym Pałacu Biskupim przy ulicy 30 stycznia w Gorzowie Wlkp. odbyły się dwa wykłady z cyklu „TEOLOGIA W MIEŚCIE” (sezon drugi) – jeden ks. dra Tomasza Kuźmickiego, drugi ks. dra Piotra Bartoszka.

Następne wykłady odbędą się 19 lutego o  godz. 9.30.

Do uczestnictwa w tych wykładach zachęciła mnie koleżanka Ewa, zachwycona ich tematyką i jednocześnie oczarowana sposobem prowadzenia przez wykładowców.

Temat pierwszego wykładu : Możliwości życia sakramentalnego po rozwodzie w oparciu o dokumenty Kościoła  Familiaris cosortio  ( 1981 r.) i Amoris laetitia ( 2016 r. ).

Wykład ten poprowadził ks. dr Tomasz Kuźmicki. Dużo wiedziałam na ten temat, bo mnie interesował, ale oczywiście nie wszystko było mi znane, bo temat jest obszerny i bardzo złożony toteż uzupełniłam braki w wiedzy.

Wiele  małżeństw znajduje się w takiej sytuacji, tzn. są po rozwodzie i nie łatwo się z nimi rozmawia a chciałabym umieć rozmawiać o tych tematach kompetentnie.  Oczywiście rozwodów nie ma w Kościele bo w prawie cywilnym rozwód jest rozwiązaniem małżeństwa przez sąd, gdy nastąpi rozkład małżeństwa. W trakcie wykładów można było wykładowcy zadawać pytania, a jak się domyślacie było ich całe mnóstwo, bo temat aktualny, żywy i w takiej sytuacji znajduje się dużo małżeństw.

Ksiądz Tomasz odpowiadał na pytania i wyjaśniał wątpliwości, które mieliśmy. Dochodziło do burzliwych dyskusji, a czasami ostrej wymiany zdań. Nie zawsze zgadzamy się z nauczaniem Kościoła, często  mamy odmienne zdanie w tej kwestii, choć nie zawsze zgodne z  jego nauczaniem. Temat jest obszerny a do tego dość kontrowersyjny. Niewątpliwie sytuacja każdej pary małżeńskiej jest inna i trzeba rozstrzygnąć indywidualnie. Jeśli ktoś znajduje się w podobnej sytuacji, może udać się do Sądu Kościelnego po poradę. Otrzyma informację, co w swojej sytuacji może zrobić, a nawet trzeba, aby wszystkie wątpliwości zostały rozwiane. A więc, skoro jest taka możliwość, to należy skorzystać z porady Sądu Kościelnego przy ul. Żeromskiego 20.

Drugi wykład, po przerwie na kawę i herbatę, poprowadził ks. dr Piotr Bartoszek. Temat również bardzo ciekawy,  nie wzbudzający już tyle emocji, co pierwszy. Temat wykładu to: Psalmy  „niestosowne duszpastersko”.

Psalmów natchnionych jest 150.  Psalmami można się modlić i  modliły się nimi POKOLENIA. I nigdy nie jesteśmy sami gdy się nimi modlimy. Po psalmach nie mówimy na mszy: „Oto słowo Boże”, bo to są nasze słowa w odpowiedzi na słowo Boże.  W psalmach jest : UWIELBIENIE i PROŚBA przy czym wewnątrz prośby jest uwielbienie i na odwrót. Tak więc można wychwalać Boga właśnie dlatego, że się go również błagało. Struktura Psalmu zbudowana jest na zasadzie paralelizmu czyli są dwie połówki a druga jest odpowiedzią na pierwszą. Psalmy są literackim środkiem na wyrażenie uczuć, są poezją.

PSALMY to depozyt wiary, klucz do lektury Męki Chrystusa a wymowa ich to: – „PRZYJDŹ KRÓLESTWO TWOJE”. W niektórych Psalmach występują wersety złorzeczące, a nawet całe psalmy takie są, nazywane są trudnymi. Przykładem jest Psalm 83, zwany Asafowym. Nie ma go w Brewiarzu, ani w Liturgii, bo  czytający go mogliby go źle zrozumieć, zinterpretować. Ks. dr Bartoszek opowiedział o wydarzeniach historycznych, które dotyczą tego Psalmu i dokonał egzegezy czyli wyjaśnił, zinterpretował ten tekst, w którym chodzi o oddanie zemsty w ręce Boga, o to że triumf zła neguje obecność Boga i pozostaje tylko pytanie kto modlił się tym psalmem.

W Pałacu Biskupim znajduje się Instytut im. ks. Biskupa Wilhelma Pluty, który można zwiedzać. Jest tu wiele pamiątek zgromadzonych po ks. Biskupie Plucie oraz zdjęć m. in. z obchodów Millenium Chrztu Polski mające miejsce w 1966 r. I ja tam byłam, jednak na zdjęciu tym siebie nie odnalazłam, zbyt dużo ludzi uczestniczyło w tych obchodach, a na zdjęciu wyglądają jak przysłowiowe mrówki. Oglądanie pamiątek i zdjęć przywołało wspomnienia i było niesamowitym przeżyciem. Biskupa Plutę pamiętam z procesji w Boże Ciało i jego kazania oraz liczne spotkania, które kończyły się błogosławieństwem a to zapadło głęboko w mojej pamięci i dzisiaj te wspomnienia ożyły… W Pałacu Biskupim jest też wystawa poświęcona ks. Witoldowi Andrzejewskiemu (zwanego „SZEFEM”), który uczył mnie katechezy i błogosławił nasz związek małżeński.

Następne wykłady odbędą się 19 lutego o  godz. 9.30 w Pałacu Biskupim przy ul. 30 Stycznia 1. Więcej informacji o TEOLOGII w MIEŚCIE można znaleźć na stronie Instytutu Filozoficzno Teologicznego Biskupa Wilhelma Pluty: www.ift.zgora.pl

Kiedyś usłyszałam mądre słowa, że każda wysłuchana homilia, uczestnictwo w rekolekcjach, przeczytana książka ubogaca nas. Przyjdź, zobacz, posłuchaj, przekonaj się sam. Gorąco polecam.

Janina Pietrowicz

Foto Marzanna Leszczyńska

415 total views, 1 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.