W Klubie Jedynka Miejskiego Centrum Kultury w Gorzowie Wielkopolskim odbyło się dziś spotkanie autorskie Marii Borcz. Podstawą jej twórczych inspiracji są ludzkie uczucia i Biblia. Publikuje na łamach wielu czasopism literackich.
Ciekawej interpretacji wierszy Marii Borcz podjął się aktor Marcin Ciężki, wykorzystując przygotowane przez siebie rekwizyty, stosując własny akompaniament na fortepianie i wykorzystując podkład muzyczny z nośnika medialnego. Do tego dołączył ruch sceniczny i wykorzystał zasoby twórcze słuchaczy. Wszystko okrasił słowem a nawet śpiewem.
Poezję Marii Borcz, pełną duchowości i przemyśleń opartych na wartościach biblijnych, aktor podał w bardzo przystępny sposób, momentami rozbawiając miłośników twórczego słowa.
Następnie prowadząca spotkanie Beata Patrycja Klary – Stachowiak zaprezentowała wstęp do tomiku opracowany przez Hannę Strychalską a pokazujący duchowy, moralny czy refleksyjny charakter wierszy. Strychalska podkreśliła, że wszystkie wątki tego poetyckiego zbioru splatają się ze sobą i przenikają wzajemnie……. Poetka kontempluje upływ czasu, posługując się popularnym motywem palącej się świecy…. Daje łagodnie do zrozumienia, że wraz z ubytkiem sił fizycznych człowiek może jednak coś zyskać, a mianowicie duchową dojrzałość….. – napisałą m.in. H. Strychalska.
Podczas spotkania Maria Borcz przede wszystkim skupiła się na poezji zawartej w tomiku „W gąszczu niebieskich migdałów”, którego wydanie zostało wsparte dzięki Stypendium Artystycznemu i Twórczemu Prezydenta Miasta Gorzowa Wielkopolskiego ale zaprezentowała również dzieje pewnej kropki z tomiku „Kropka znad I”, który wydała zawdzięczając wsparciu finansowemu ZAiKS.
Najwięcej kontrowersji wywołał wiersz „Najwyższa świeca tli się” w treści którego niektórzy ujrzeli radość a innych ogarnęła bojaźń. Ponieważ twórczość Marii Borcz przemawia nie tylko do rozumu ale też do serca, wieczór autorski był bardzo udany.
Maria Borcz urodziła się w 1943 r. w Wał-Rudzie, z domu Szembek – Niemojowska. W Gorzowie mieszka od 1950 r. Z zawodu jest nauczycielką, katechetką. Debiutowała tomikiem wierszy pt. “Tęczowa zabawa”. Jest jedną z bohaterek III części cyklu wywiadów Beaty Patrycji Klary „Rozmowy z piórami” z 2016 r.
645 total views, 1 views today