SPOTKANIE AUTORSKIE MARII BORCZ

 Borcz5Bor56BOR4BOr98

W Klubie Jedynka Miejskiego Centrum Kultury w Gorzowie Wielkopolskim odbyło się dziś spotkanie autorskie Marii Borcz. Podstawą jej twórczych inspiracji są ludzkie uczucia i Biblia. Publikuje na łamach wielu czasopism literackich.

Ciekawej interpretacji wierszy Marii Borcz podjął się aktor Marcin Ciężki, wykorzystując przygotowane przez siebie rekwizyty, stosując własny akompaniament na fortepianie i wykorzystując podkład muzyczny z nośnika medialnego.  Do tego dołączył ruch sceniczny i wykorzystał zasoby twórcze słuchaczy. Wszystko okrasił słowem a nawet śpiewem.

Poezję Marii Borcz,  pełną duchowości i przemyśleń opartych na wartościach biblijnych, aktor podał w bardzo przystępny sposób, momentami rozbawiając miłośników twórczego słowa.

Następnie prowadząca spotkanie Beata Patrycja Klary – Stachowiak zaprezentowała wstęp do tomiku opracowany przez Hannę Strychalską a pokazujący duchowy, moralny czy refleksyjny charakter wierszy.  Strychalska podkreśliła, że wszystkie wątki tego poetyckiego zbioru splatają się ze sobą i przenikają wzajemnie……. Poetka kontempluje upływ czasu, posługując się popularnym motywem palącej się świecy…. Daje łagodnie do zrozumienia, że wraz z ubytkiem sił fizycznych człowiek może jednak coś zyskać, a mianowicie duchową dojrzałość….. – napisałą m.in. H. Strychalska.

Podczas spotkania Maria Borcz przede wszystkim skupiła się na poezji zawartej w tomiku „W gąszczu niebieskich migdałów”, którego wydanie zostało wsparte dzięki Stypendium Artystycznemu i Twórczemu Prezydenta Miasta Gorzowa Wielkopolskiego  ale  zaprezentowała również dzieje pewnej kropki z tomiku „Kropka znad I”, który wydała zawdzięczając wsparciu finansowemu ZAiKS.

Najwięcej kontrowersji wywołał wiersz „Najwyższa świeca tli się” w treści którego niektórzy ujrzeli radość a innych ogarnęła bojaźń.  Ponieważ twórczość Marii Borcz przemawia nie tylko do rozumu ale też do serca, wieczór autorski był bardzo udany.

Maria Borcz urodziła się w 1943 r. w Wał-Rudzie, z domu Szembek – Niemojowska. W Gorzowie mieszka od 1950 r. Z zawodu jest nauczycielką, katechetką. Debiutowała tomikiem wierszy pt. “Tęczowa zabawa”. Jest jedną z bohaterek III części cyklu wywiadów Beaty Patrycji Klary „Rozmowy z piórami” z 2016 r.

 

 

309 total views, 1 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.