U GORZOWSKICH OBLATÓW WIERNI ROZPOCZĘLI NAUKĘ HEBRAJSKIEGO. MODLĄ SIĘ O POKÓJ

OBLACI5

Gorzowscy parafianie z kościoła św. Józefa przy ul. Brackiej, prowadzonego przez oo. oblatów rozpoczęli 28 lutego wieczorem kurs języka hebrajskiego. Na pierwsze spotkanie przyszło 30 osób. Bezpłatną edukację pozwalającą na rozważanie i głębsze rozumienie Starego Testamentu zainicjował o. Tomasz Gali, na prośbę wiernych.

W odniesieniu do wojny w Ukrainie o. Tomasz Gali powiedział, że tak jak w całej Polsce obecnie dominuje w kościele parafialnym codzienna modlitwa z różańcem, modlitwa w ciszy,  Adoracja Najświętszego Sakramentu, śpiewanie suplikacji „Święty Boże, Święty Mocny…”.  – I  właśnie na tej codziennej modlitwie o pokój teraz będziemy się koncentrować – zaznaczył oblat.

Nauka języka prowadzona jest w „Przystani za Wartą”, siedzibie Stowarzyszenia św. Eugeniusza de Mazenoda przy ul. Śląskiej. Na pierwsze spotkanie przyszło 30 osób, przedział wiekowy okazał się szeroki od szesnastu do ponad sześćdziesięciu lat. Odbywać się będzie co dwa tygodnie, początek o  godz. 19.30.

O szczegółach kursu o. Tomasz Gali powiedział, że na początek chciałby aby uczestnicy poznali historię języka w takim zakresie aby wiedzieli skąd się wziął hebrajski, jaka jest różnica między hebrajskim biblijnym a tym, którym się dzisiaj posługują w Izraelu czy jidysz.

O.Tomasz stwierdził, że nie jest to intensywny kurs, a więc nie będzie się biegle operować ale istnieje możliwość poznania gramatyki, a z czasem włączone zostaną zagadnienia dotyczące składni językowej. – Natomiast druga część kursu będzie się koncentrowała wokół wspólnej lektury, dyskusji, wyszukiwania ciekawych lub trudnych i niezrozumiałych fragmentów Biblii. Po to by nie nastąpiło przeciążenie językowe – zaznaczył misjonarz, przypominając, że warto mieć notatnik mimo, iż każdemu wręczy materiały stanowiące podstawą do samodzielnego studiowania w domu z zaleceniem ćwiczeń.

Na pytanie, jak rozumieć, że hebrajski jest językiem Boga? O. Tomasz odpowiedział, że jest to język natchniony. –  Pan Bóg tym językiem postanowił  skomunikować się z człowiekiem, przekazać Prawdy Objawione – wyjaśnił oblat, tłumacząc również, że każde tłumaczenia PŚ na języki narodowe są interpretacją osób dokonujących przekładu. – Ktoś dokonuje pewnej interpretacji kiedy musi się opowiedzieć czy tłumaczenie ma być piękne czy ma być wierne, a więc bardzo dosłowne. Biorąc do ręki Biblię Tysiąclecia czy jakieś inne wydanie opieramy się na czyjejś interpretacji – mówił duchowny.

Oblat powiedział, że  myśl o nauczaniu hebrajskiego zrodziła się u niego już podczas studiów w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. – Wiedziałem, że jest to piękna przygoda a nie każdy sobie może pozwolić na studia teologiczne. Wiem, że warto  a nawet trzeba się tymi umiejętnościami dzielić z ludźmi, którzy potrzebują Słowa Życia – podkreślił zakonnik.

O. Tomasz jest w parafii św. Józefa przy ul. Brackiej od 2020 r. Pochodzi z Wrocławia. Po maturze wstąpił do nowicjatu Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w Świętym Krzyżu. Święcenia kapłańskie przyjął w 2014 r. Przez 2 lata pracował jako duszpasterz w Katowicach, później był czas formacji. Odbył  studia w KUL  w Instytucie Nauk Biblijnych, po ukończeniu został skierowany do gorzowskiej parafii. Wykłada także w  Wyższym  Seminarium Duchownym Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w Obrze.

Interesuje się sportem,  kiedyś grał w siatkówkę  i tenisa ziemnego.  Mówi, że ponieważ ma prawie 2 m wzrostu więc dobrze się w tych dyscyplinach czuł a niektórzy twierdzą, że śpiewanie też mu dobrze wychodzi choć muzykiem nie jest. W przyszłości o. Tomasz planuje naukę języka greckiego i rozważanie Nowego Testamentu.

Także w KAI:  https://www.ekai.pl/gorzow-wlkp-w-oblackiej-parafii-sw-jozefa-modlitwa-o-pokoj-na-ukrainie-d614048/

 

 

497 total views, 1 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.