OŚRODEK RADIOTERAPII BĘDZIE W GORZOWIE WLKP.

POLAK i OSTROUCHDSCN8957_2

Na zdj. marszałek woj. lubuskiego Elżbieta Polak i prezes szpitala Jerzy Ostrouch

Fot. WSW Gorzów Wlkp.

W Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp. podpisana dziś została umowa na dofinansowanie budowy ośrodka radioterapii. Kwota 4 mln zł. ma być przeznaczona na roboty remotowo – montażowe i montaż sprzętu medycznego.

O budowę ośrodka radioterapii Gorzowski szpital stara się od lat. To jedna z najważniejszych i najbardziej wyczekiwana przez Pacjentów inwestycja w gorzowskim szpitalu. Jej celem jest zwiększenie dostępności do wysokiej jakości usług zdrowotnych w obszarze chorób nowotworowych mieszkańców północnej części województwa lubuskiego.

– Podregion gorzowski do tej pory miał najmniej rozwiniętą ofertę leczenia chorób nowotworowych. Brak ośrodka radioterapii na północy województwa bardzo wszystkim, a przede wszystkim Pacjentom doskwierał. Teraz robimy pierwszy krok, żeby to zmienić – mówiła marszałek Elżbieta Polak. – To jest szansa na powstrzymanie migracji Pacjentów do ościennych województw i zapewnienie im leczenia blisko domu.

Ośrodek radioterapii w Gorzowie ma skupić w jednym miejscu wszystkie poradnie związane z leczeniem onkologicznym, m.in. poradnię onkologiczną, poradnię onkohematologiczną, oraz poradnię ginekologii onkologicznej. Ma mieć też szeroką ofertę dla osób, które wymagają leczenia onkologicznego w pełnym zakresie. W ośrodku radioterapii znajdzie się też miejsce dla oddziału onkologii klinicznej oraz hostelu (ten ma być przeznaczony dla osób, które wymagają zastosowania radioterapii w trybie ambulatoryjnym, ale mieszkają zbyt daleko na codzienne dojazdy do szpitala). Całość mają dopełnić dwa akceleratory liniowe, tomograf komputerowy, pomieszczenia dla pracowni planowania radioterapii oraz pomieszczenia dla pracowni fizyki medycznej.

Pierwszy etap budowy ośrodka to przetarg na przygotowanie dokumentacji projektowo-budowlanej. Kolejny to przetarg na budowę, sama budowa (która może potrwać 1,5 roku) i wyposażenie ośrodka. Ośrodek ma ruszy w 2018 r.

– Uruchomienie ośrodka radioterapii jest dla nas niezwykle ważne. To jeden z priorytetów jaki postawił przed nowym zarządem właściciel, czyli samorząd województwa lubuskiego. Zrobimy wszystko, aby z tego zadania się wywiązać jak najlepiej. Chodzi przecież o zdrowie mieszkańców naszego regionu – zapewnia Jerzy Ostrouch, prezes Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp.

Budowa ośrodka radioterapii w Gorzowie ma kosztować prawie 66 mln złotych. Inwestycja ma być współfinansowana z Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych, Regionalnego Programu Operacyjnego oraz Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Podczas wizyty w gorzowskim szpitalu poruszony został także temat związany z propagowaniem idei transplantacji. Gorzowski szpital w 2012 r. był lubuskim liderem w tej dziedzinie. Wówczas pobrano narządy od ponad 20 zmarłych dawców. Teraz w Gorzowie wciąż dokonuje się najwięcej pobrań, ale ich liczba w ubiegłym roku spadła do 8. Rodziny ośmiu kolejnych potencjalnych dawców nie zgodziły się na pobranie narządów. Warto pamiętać, że jeden dawca może uratować życie nawet 4 potencjalnym biorcom. Z danych POLTRANSPLANTU (to Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne ds. Transplantacji) wynika, że w Polsce na przeszczep czeka ponad 1700 osób (najwięcej – ponad 1000 – na przeszczep nerki).

1,135 total views, 1 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.