Tekst i foto Helena Tobiasz
Trasa przedostatniego w tym roku spaceru po Gorzowie w ramach kampanii „ChodźMy na spacer” wiodła przez Bulwar Nadwarciański, Most Staromiejski z rzutem oka na odremontowaną estakadę kolejową, poprzez lewą stronę Zawarcia by wrócić Mostem Lubuskim i ul. Warszawską na Cmentarz Świętokrzyski.
Zawarciańską pętlę Zbigniew Rudziński z PTTK „Ziemia Gorzowska” rozpoczął tuż za mostem, w miejscu gdzie prawdopodobnie znajdował się średniowieczny kościół św. Jerzego wraz z cmentarzem. Istnienie cmentarza potwierdziły badania wykopaliskowe prowadzone w 2006 r. przez archeolog dr Małgorzatę Pytlak.
Dalej szlak wiódł do tzw. „Czerwonego Spichlerza”, następnie ulicą Grobla do kościoła pw. Chrystusa Króla, z krótkim przystankiem w imponującym wnętrzu świątyni, potem róg ul. Przemysłowej i Towarowej z budynkiem administracyjnym landsberskiego przemysłowca Gustawa Schrödera. Po czym przecięcie rynku Jerzego i ulicą Zieloną, która doprowadziła do resztek dawnej stoczni rzecznej oraz rozległych widoków na rozlewiska Warty. Stamtąd powrót koroną wału i galeria na filarach podtrzymujących Most Lubuski. Malunek zatytułowany „Dziewczyna z Zawarcia Grażyna” stworzył okazję do przypomnienia zmarłej na początku stycznia tego roku wieloletniej radnej Grażyny Wojciechowskiej. Po opuszczeniu nietypowej galerii, kolejny przystanek przy pałacyku Pauckscha, gdzie jeszcze kilka lat temu mieścił się tętniący życiem Grodzki Dom Kultury, obecnie opustoszały, niszczeje. Stąd przejście Mostem Lubuskim i finał na Cmentarzu Świętokrzyskim. Kończąc sobotnią wędrówkę, przewodnik Rudziński oprócz opowieści o historii cmentarza i spoczywających zmarłych wspomniał o pomyśle, który pojawił się w mieście jakoby nekropolia miała stać się miejscem wiecznego spoczynku zasłużonych mieszkańców Gorzowa Wielkopolskiego.
Ostatnią w tym roku, bezpłatną wycieczkę z przewodnikiem z cyklu spacerów tematycznych zaplanowano na sobotę, 5 listopada 2022 r.
Tekst i foto Helena Tobiasz
362 total views, 1 views today