JUTRO KONCERT FINAŁOWY FESTIWALU MUZYKI WSPÓŁCZESNEJ IM. W. KILARA W GORZOWIE WLKP.

image002

Zapowiedź koncertu finałowego IX Festiwalu Muzyki Współczesnej im. Wojciecha Kilara „Ślad ocalony”:  https://www.youtube.com/watch?v=yeVVhHJODkM

Muzyka Artura Malawskiego napisana do filmu Robinson warszawski (1949) oraz Romana Palestra z Miasta nieujarzmionego (1950) – losy obu tych kompozycji połączyły się w jedną historię.  Po ponad 70-ciu dekadach udało się dopisać jej ciąg dalszy. Za sprawą dwóch szczęśliwie zachowanych w zbiorach Filmoteki Narodowej partytur obie kompozycje nie tylko ocalały w oryginalnym zapisie, ale także za sprawą nowej ich redakcji, której podjął się Kamil Staszowski – zostaną po raz pierwszy od swego powstania wykonane publicznie, a niebawem zarejestrowane na płycie.

 – A zatem mamy piękny i szczęśliwy epilog długiej, zawiłej historii. Czy można wymarzyć sobie lepszy finał Festiwalu? – mówi zapowiadający finał Festiwalu Muzyki Współczesnej w Gorzowie Wlkp. Kamil Staszowski,  kompozytor i kustosz zbiorów audialnych i nut FINA.

Przedstawiciele FG dziękują za pomysł i inspirację do działania: Kamilowi Staszowskiemu i Liliannie Krych, bez których ten projekt by nie powstał.

Wykonawcy: Orkiestra Filharmonii Gorzowskiej; Marta Kluczyńska / dyrygent; Kamil Staszowski / wprowadzenie do koncertu Program: ARTUR MALAWSKI (1904-1957) Muzyka do filmu Robinson warszawski ROMAN PALESTER (1907-1989) Muzyka do filmu Miasto nieujarzmione.

 KONCERT: 21 października godz. 19

Robinsonowie warszawscy – przydomek nadany ludziom, którzy po kapitulacji powstania warszawskiego zdecydowali się pozostać w stolicy i ukrywali się przed Niemcami. Najsłynniejszym spośród „robinsonów” był Władysław Szpilman.

Miasto nieujarzmione, podtytuł Robinson warszawski – polski film z 1950 roku.

Film opowiada o losach warszawskich robinsonów na tle burzenia Warszawy po zakończeniu powstania warszawskiego. Powstał na kanwie wojennych wspomnień Władysława Szpilmana.

Film powstawał w warunkach zaostrzonej cenzury komunistycznych władz, które wprowadziły liczne zmiany w scenariuszu, wypaczające pierwotny zamysł scenarzystów, który zrealizował dopiero w 2002 r. Roman Polański filmem Pianista.

596 total views, 2 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.