„JAN PAWEŁ II W OCZACH DZIECKA” – KOŁOBRZESKI KONKURS ROZSTRZYGNIĘTY

 KONKURSKoNKURS1KONKURS

Po raz dziesiąty w kołobrzeskiej bazylice konkatedralnej WNMP 23 października rozstrzygnięto konkurs pod hasłem: „Jan Paweł II w oczach dziecka”, którego organizatorem jest  parafialny oddział Akcji Katolickiej. Jury oceniło 100 prac plastycznych i wyłoniło laureatów wiedzy o papieżu Polaku.  Po Mszy św. nastąpiło ogłoszenie wyników i wręczenie nagród laureatom. W nawie południowej ulokowano wystawę prac uczniów kołobrzeskich szkół.

Celem konkursu jest zachowanie pamięci o św. Janie Pawle II, poszerzenie wiedzy o papieżu, który dla  najmłodszych jest postacią historyczną a także zachęcanie dzieci do aktywności twórczej czy artystycznej. Konkurs podzielony był na dwie części: plastyczny dowolnej techniki oraz wiedzy w formie testów. W plastycznej udział wzięło sto dzieci w testowej kilkanaścioro.

–  Ta ich wiedza była naprawdę znacząca ponieważ dzieci wykazały się bardzo dużą znajomością informacji o papieżu Polaku. Z tych prac wynikało, że dzieci dużo wiedzą o JPII – powiedziała w rozmowie z KAI Katarzyna Paciorkowska – prezes Akcji Katolickiej.

W pracach przeważały portrety papieża ale były też tematy pokazujące Ojca św. w różnych sytuacjach z uwzględnieniem Jego zamiłowania do górskich wędrówek czy piłki nożnej.

Konkurs wiedzy w formie testów dotyczył biografii JPII. Były także pytania rozszerzone, dla dzieci młodszych obejmujące okres lat dziecięcych, natomiast dla starszych był do opisania czas życia w Wadowicach.

– Św. Jan Paweł II dla dzieci jest postacią historyczną – tym bardziej godne podkreślenia jest to, że uczniowie klas niższych musieli tę wiedzę gdzieś zaczerpnąć, nie tylko w domu ale też poszukać w jakichś materiałach. Wymagało to zgłębiania w różnych źródłach książkowychpowiedział w rozmowie z KAI Ryszard Czepulonis prezes Katolickiej Inicjatywy Kulturalnej, współorganizator konkursu, który podzielił się również przykrym zjawiskiem dotyczącym młodzieży.

– W tym roku niestety  nie było chętnych uczniów szkół średnich do wzięcia udziału w konkursie, dla których jak każdego roku także była propozycja. – Nie było nawet żadnego odzewu. Obserwując tę bierność widzimy, że w szkołach dzieje się coś niedobrego i należy to  zmienić, przecież Jan Paweł II był wielką postacią, autorytetem, który miał ogromny wpływ na dzieje współczesnego świata – stwierdził prezes stowarzyszenia KIK.

Konkurs wiedzy o Janie Pawle II zorganizowany przez Akcję Katolicką odbył się dzięki zaangażowaniu m.in.: Stowarzyszenia Katolicka Inicjatywa Kulturalna i Portalu Kołobrzeg Wiary, którzy ufundowali nagrody, a były to: książki, gry planszowe, plecaki, akcesoria szkolne, medaliki. Były także różańce, jeden z Watykanu, trzy z Guadelupe. Każde dziecko otrzymało dziesiątkę różańca.

Laureatami w kategorii kl. I-II  zostali: Jagoda Kulawińska – SP3, Amelia Tokarczyk – SP3, Maja Zięba – SP8.

W kat. kl. III- IV Antoni Płatosz – SP4, Wiera Dębiec – SP4, Anastazja Kufel – SP3. W kat. kl. V-VI : Maria Kulpa – SP3, Sara Abramowicz – SP3, Karolina Jończyk – SP3. W kat. kl. VII-VIII: Karolina Powałka SP8, Paulina Powałka – SP8, Maria Smotrova –SP8.

W przeddzień stowarzyszenie KIK obchodziło 15-lece istnienia,  powstało ono w efekcie działania przedstawicieli Akcji Katolickiej i organizatorów kołobrzeskiego Przeglądu Twórczości Zbigniewa Herberta. W tym czasie zorganizowali setki wydarzeń. Katolicka Inicjatywa Kulturalna jest organizatorem m.in.: Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej, Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Zbigniewa Herberta „Herbertiada” oraz Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Przemysława Gintrowskiego „Pamiątki”    koncertów, spektakli teatralnych i wystaw.

Postać Jana Pawła II w Kołobrzegu upamiętniona jest m.in. przez pomnik Tysiąclecia  posadowiony przed konkatedrą, na którym obok papieża Polaka są: Benedykt XVI, Bolesław  Chrobry i Otton III.

18 października 2017 r. bp pomocniczy diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej Krzysztof Zadarko poświęcił tablicę informacyjną o św. Janie Pawle II – patronie nowo powołanej Alei w Kołobrzegu, która wcześniej nosiła nazwę Walki Młodych. Tablica umieszczona jest na skrzyżowaniu ulic Sybiraków i Alei św. Jana Pawła II, a jej inicjatorem i fundatorem jest Kołobrzeskie Duszpasterstwo Ludzi Morza.

192 total views, 1 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.