W ZIELONEJ GÓRZE ODBYŁY SIĘ ELIMINACJE DO III OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU IM. STANISŁAWA JOPKA

JOPEK konkursBatorasBATORA

Po raz trzeci ruszył III OGÓLNOPOLSKI KONKURS IM. STANISŁAWA JOPKA. Przesłuchania odbywają się w siedmiu województwach: lubuskim, dolnośląskim, wielkopolskim, podlaskim, podkarpackim, małopolskim i pomorskim. Konkurs jest trzy etapowy.

W województwie lubuskim śpiewacy prezentowali się 20 stycznia w Zielonej Górze w Centrum Kreatywnej Kultury przy Regionalnym Centrum Animacji Kultury. W jury  zasiadali: baryton Andrzej Bator – przewodniczący składu, muzykolog prof. Bogumiła Tarasiewicz i wokalistka Karolina Lipska.

Andrzej Bator, który na początku swojej kariery wokalnej był wychowankiem Miry Zimińskiej Sygietyńskiej, podkreślił, że oprócz wykonania utworu, walorów głosowych, stylu oraz interpretacji, ważny jest także strój i element taneczny prezentowany przez uczestników. Wszystko to podkreśla cechę pieśni ludowych i charakteru „Mazowsza” – zaznaczył artysta.

Juror wyraził wdzięczność młodym wykonawcom z Ziemi Lubuskiej za to, że poprzez udział w konkursie podkreślają walory polskiej tradycji. – Nasza kultura i folklor wyróżniają się na świecie, to także zawdzięczając „Mazowszu”.  Jeżeli zagraniczny odbiorca nie znał języka polskiego to podziwiał polskie melodie i ludowe stroje – mówił Andrzej Bator, który po ogłoszeniu wyników zaśpiewał słynnego „Furmana” ze wszystkimi uczestnikami konkursu im. St. Jopka i publicznością.

I miejsce w kategorii 8-13 lat zajęła Laura Bogucka. Wyróżnienia otrzymali:  Maja Wargan i Jakub Krasnowski. Cała trójka przeszła do kolejnych etapów konkursu. Andrzej Bator zasugerował aby Jakub do następnych występów przygotował „Furmana” .

W kategorii od 14 do 19 lat I miejsce zajęła Adriana Tsyhanyuk. II miejsce – Katarzyna Judzińska. III miejsce Dawid Gawinkowski.

W IV kategorii wiekowej   26 +,  I miejsce przypadło Klaudii Woźniak – Wawrzyńskiej.

–  Można powiedzieć, że pomysłodawcą Konkursu byli odbiorcy tego, co „Mazowsze” robi od ponad 70. lat – mówi Jacek Boniecki, dyrektor zespołu. – Zachowanie publiczności skłoniło nas do refleksji, że skoro widzowie tak dobrze znają ten repertuar, to dlaczego nie pójść dalej? Dlaczego nie zaprosić do wspólnego śpiewania w konkursie? – czytamy na https://mazowsze.waw.pl/konkurs

 Stanisław Jopek urodził się w 1935 r. we Lwowie. Słynął z niepowtarzalnego głosu – tenoru o barytonowym zabarwieniu. Z pochodzenia był lwowianinem. Mówił o sobie, że jest szczęściarzem, a „Mazowsze” najlepszą akademią muzyczną i szkołą życia.

Swój popisowy numer, piosenkę zatytułowaną „Furman” Jopek śpiewał od pierwszych dni pracy w „Mazowszu”. Utwór zaprezentował po raz pierwszy w Londynie, kilka tygodni po dołączeniu do Zespołu. – Myślałem, że będę go śpiewał rok, góra dwa, a okazało się, że śpiewam go całe życie. Gdziekolwiek jestem, publiczność domaga się „Furmana” i to jest niesamowite, bo przecież mam w repertuarze masę innych piosenek, niektóre z nich są fantastyczne, zebrało się tego ponad pięćdziesiąt, a jednak „Furman” zawsze musi być – podkreślał artysta./ https://mazowsze.waw.pl/jopek/

 

 

216 total views, 1 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.