Dużym zainteresowaniem cieszyła się promocja książki dr Matthiasa Lehmanna pt. „Willa Hansa Lehmanna w Gorzowie Wielkopolskim (Landsbergu)”, wydana przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wielkopolskim. Dziś tytułowa willa nazywana „starą biblioteką” połączona z nowym gmachem stanowi obszerny zespół będący siedzibą gorzowskiej Książnicy u zbiegu ulic: Sikorskiego i Kosynierów Gdyńskich.
Prezentacja publikacji, bez udziału niemieckiego autora miała miejsce 30 stycznia 2023 r., o godz. 16.00 w zabytkowym holu „starej biblioteki”. Jego nieobecność dyrektor Sławomir Szenwald tłumaczył względami zdrowotnymi. Jak czytamy, Matthias Lehmann przebywał w opisywanym przez siebie domu po raz ostatni 26 grudnia 1944 roku mając 5,5 roku, popijając kakao w części wypoczynkowej w małym oknie wykuszowym, z widokiem na Park Róż.
Książka jest opowieścią o losach fabrykanckich rodów Jaehne’ów i Lehmannów z Gorzowa, ich majątku i fabrykach oraz następstwach wojny, która rodzinną idyllę zburzyła bezpowrotnie.
Siedzibą rodu Jaehne’ów była okazała willa zbudowana w 1896 r. przy obecnej ul. Kosynierów Gdyńskich 108, na parceli przylegającej do ogrodu wraz z willą Hansa Lehmanna. Po remoncie w latach 2020-2022 w dawnej willi Jaehnego mieści się Lubuskie Centrum Przedsiębiorczości.
Historię rodów opisaną w książce przedstawił redaktor wydania polskiego Grzegorz Urbanek równocześnie tłumacz wraz ze Sławomirem Szenwaldem przy współpracy Grażyny Kostkiewicz-Górskiej, Magdaleny Matuszewskiej i Katarzyny Sanockiej-Tureczek. Redaktor Urbanek przyznał, że w tłumaczeniu danych technicznych zawartych w część dotyczącej produkcji maszyn rolniczych w fabrykach Jaehnego pomocna była wiedza, którą zdobył w Technikum Rolniczym w Bobowicku k/Międzyrzecza.
Powojenne losy willi Hansa Lehmanna i jej renowację z zachowaniem dawnego klimatu domu szczegółowo omówiła Grażyna Kostkiewicz-Górska.
Korektę przeprowadziły: Magdalena Turska i Danuta Zielińska.
Skład i projekt graficzny okładki jest dziełem Sebastiana Wróblewskiego.
Druk: ZAPOL Sobczyk sp.k; ul. Piastów 42, 71-062 Szczecin.
Wszystkim zaangażowanym w powstanie książki oraz licznie przybyłym na jej promocję dziękował dyrektor Biblioteki Sławomir Szenwald.
Matthias Lehmann „Willa Hansa Lehmanna w Gorzowie Wielkopolskim (Landsbergu)”. Wydawca: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wielkopolskim. Gorzów Wielkopolski 2022, s. 111.
Publikację, w cenie 40 zł można nabyć w Bibliotece przy ul. Sikorskiego 107 (wejście od ul. Kosynierów Gdyńskich).
Promocja książki, 30 stycznia zbiegła się z przełomową dla Gorzowa datą. W tym dniu, w 1945 roku Armia Czerwona pod wodzą gen. Nikołaja E. Bierzarina zajęła miasto. Od 1995 r. dzień ten obchodzony jest w Gorzowie jako Dzień Pamięci i Pojednania. W 2020 r. na ćwierćwiecze tych obchodów Biblioteka wydała wspomnienia landsberskiego przemysłowca Maxa Bahra zatytułowane: „Max Bahr społecznik, polityk i przedsiębiorca. Wspomnienia z lat 1848-1926”.
Tekst i foto Helena Tobiasz
339 total views, 1 views today