Dwa tysiące nowych drzew jest objętych pielęgnacją
Trudne warunki klimatyczne, wielomiesięczne susze są dużym problemem dla utrzymania miejskiej zieleni, szczególnie dla coraz bardziej intensywnego procesu sadzenia nowych drzew. O to, jak wyglądają zasady postępowania związane z nasadzeniami, jakie procedury związane z ich odpowiednią pielęgnacją pytamy Dawida Smolińskiego, Głównego Specjalistę do spraw utrzymania zieleni w Gorzowie.
WPI: Zacznijmy od czasu pielęgnacji młodych drzew, trudne warunki klimatyczne narzucają pewne wymogi niezbędne do ich utrzymania…
D.S: Drzewa sadzone na zlecenie Urzędu Miasta, na przykład nasadzenia zastępcze, mają zapewnioną trzyletnią pielęgnację. Gwarantują to umowy, zawierane z wykonawcami prac. Systematyczne podlewanie jest tutaj warunkiem podstawowym. Ponadto w ramach takiej pielęgnacji wykonywanych jest wiele innych czynności, między innymi, usuwanie odrostów z pni drzew, usuwanie uszkodzonych lub obumarłych gałęzi, uzupełnianie i poprawianie elementów stabilizujących drzewa, odchwaszczanie, prowadzenie stałego monitoringu nasadzonych drzew.
Te obowiązki są po stronie wykonawcy nasadzeń?
Tak. Wykonawca realizujący sadzenie, a następnie pielęgnację drzew ponosi odpowiedzialność za udatność nasadzenia i w okresie trzech lat zobowiązany jest do wymiany materiału obumarłego z jego winy.
Ile nowych drzew według tej procedury zostanie objętych pielęgnacją w Gorzowie w 2023 roku?
W ramach takich działań, na rok 2023 zaplanowano pielęgnację blisko 2000 drzew, a ich utrzymanie kosztuje ponad 400 tys. złotych.
Jak w praktyce wygląda opieka nad drzewami sadzonymi przy okazji procesów inwestycyjnych:?
Drzewa sadzone w ramach kontraktów inwestycyjnych obejmowane są pielęgnacją przez wykonawcę na okres najczęściej jednego roku a potem, w dwóch kolejnych latach powierza on pielęgnację, w ramach dodatkowych umów, specjalistycznym firmom, zajmującym się zielenią.
A jak wygląda procedura w przypadku terenów niebędących własnością Miasta, jeśli ich właściciele zostają zobowiązani do nasadzeń?
W ramach wydawanych decyzji na usuwanie drzew i krzewów z takich terenów, Urząd Miasta nakłada obowiązek realizacji nasadzeń zastępczych. Nowo posadzone drzewa muszą zachować żywotność przez okres 3 lat. Po tym czasie, przeprowadzane są kolejne oględziny nasadzonych drzew. Dla nasadzeń realizowanych za drzewa nie wymagające opłat, w przypadku, gdy nie zachowały żywotności, po 3 latach wydawana jest nowa decyzja ponownie nakładająca obowiązek wykonania nasadzeń zastępczych.
A jak wygląda pielęgnacja drzew innych niż nowo nasadzone?
Takie drzewa trzeba monitorować, prowadzić regularne przeglądy, by stwierdzić, czy nie pogarsza się ich stan zdrowotny , nie obumierają, lub czy nie są uszkadzane przez bobry. Właśnie taki monitoring, dotyczący ewentualnych uszkodzeń przez bobry, Urząd Miasta zlecił w sąsiedztwie rzeki Kłodawki. Fachowcy starają się tam zabezpieczyć zagrożone drzewa przed uszkodzeniami owijając ich pnie siatką . Przy pielęgnacji drzew starszych stosowane są niezbędne cięcia. Mają one za zadanie zachowanie wymogów bezpieczeństwa, ciążących na miejskich służbach, kiedy drzewo np. powoduje kolizję z przyległą infrastrukturą. Bardzo często zgłoszenia o zagrożeniu płyną od mieszkańców. Taka sytuacja zawsze jest analizowana, a działania wykonywane są zgodnie z zakresem określonym w ustawie o ochronie przyrody.
W sytuacjach tego wymagających w koronach wytypowanych drzew montowane są wiązania elastyczne, które mają za zadanie eliminację zagrożenia – zapobiegać wyłamywaniu się konarów lub odnóg pni. Innym zabiegiem stosowanym dla poprawy środowiska wzrostu drzew jest mikoryzacja systemu korzeniowego.
Wydział Promocji i Informacji
314 total views, 1 views today