Gorzów Wlkp.: wojewódzkie obchody Konstytucji 3 Maja
Mszą św. w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, złożeniem kwiatów pod obeliskami i przemarszem na Plac Grunwaldzki upamiętniono w Gorzowie Wielkopolskim 232. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Mszy św. w gorzowskiej farze przewodniczył ordynariusz diecezji zielonogórsko – gorzowskiej bp Tadeusz Lityński.
W Wojewódzkich obchodach Narodowego Święta udział wzięli m.in.: przedstawiciele administracji państwowej, wojska, policji, młodzież klas mundurowych zrzeszona w Gorzowskim Korpusie Kadetów im. Zesłańców Sybiru przy Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących.
Uroczystości religijne poprzedzone zostały złożeniem kwiatów przez wojewodę Władysława Dajczaka pod obeliskiem upamiętniającym patriotów walczących o wolną Polskę, znajdującym się przed Lubuskim Urzędem Wojewódzkim.
Następnie delegacja udała się na Skwer Wolności, gdzie pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego oddano cześć tym, którzy walczyli o wolność i niepodległość Polski.
– Dziś, w nowej rzeczywistości geopolitycznej, w obliczu wojny za wschodnią granicą, chcemy czuć się bezpiecznie. Czerpiąc z testamentu Konstytucji 3 Maja 1791 r. należy pamiętać, by ojczyzna była silna i aby budować jej pomyślność naród musi być zjednoczony – powiedział wojewoda lubuski.
Po Mszy św. z katedry wyruszył pochód, który przeszedł ulicami Gorzowa Wlkp. na Plac Grunwaldzki, gdzie odbył się uroczysty apel, a obecnie trwa piknik wojskowy przygotowany dla mieszkańców.
Konstytucja 3 Maja z 1791 roku była pierwszą w Europie i drugą na świecie, po Konstytucji Stanów Zjednoczonych, nowoczesną, spisaną ustawą zasadniczą. Był to ważny krok w kierunku umocnienia państwa polskiego i zapewnienia jego mieszkańcom wolności i równości. Uchwalenie Konstytucji było też wyrazem ducha patriotyzmu i wiary w to, że Polska może stanowić wolne i suwerenne państwo.
Kościół w Polsce 3 maja obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, która została ustanowiona przez papieża Benedykta XV w 1920 r. na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości. Uroczystość ta nawiązuje do Ślubów Lwowskich Jana Kazimierza z 1656
304 total views, 1 views today