INAUGURACJA ROKU AKADEMICKIEGO NA AKADEMII GORZOWSKIEJ

Premier Szydło8Premier Beata Szydło 9

Mszą św. w intencji studentów i naukowców Akademii im. Jakuba z Paradyża pod przewodnictwem ordynariusza diecezji zielonogórsko – gorzowskiej bp. Tadeusza Lityńskiego w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny rozpoczęty został nowy  rok akademicki. Następnie inauguracja kontynuowana była w siedzibie Alma Mater z udziałem premier RP Beaty Szydło.

Po Mszy św. z katedry, ulicami miasta przeszedł pochód z obecnością przedstawicieli władz uczelni, miasta i województwa do siedziby nowo powołanej Akademii Gorzowskiej przy ul. Chopina, która powstała na bazie działającej w przeszłości Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej.  W uroczystości uczestniczyli m.in. min. Rodziny i Polityki Socjalnej Elżbieta Rafalska, bp Tadeusz Lityński, wojewoda lubuski Władysław Dajczak, prezydent miasta Jacek Wójcicki, naukowcy z Ukrainy i Niemiec, rektor AJP prof. Elżbieta  Skorupska-Raczyńska.

Bp Lityński w kazaniu przypomniał, że nowo powołana Akademia Gorzowska powinna być tą uczelnią, która nie tylko pomoże zdobyć tytuł przed nazwiskiem ale przede wszystkim powinna kształtować serca i umysły młodych ludzi, którzy powinni być zdolni do miłości i miłosierdzia. „Być wykształconym – to znaczy stawać się bardziej człowiekiem” – zauważył duszpasterz, podkreślając, że obok rozwoju intelektualnego równie ważny jest rozwój duchowy.

Natomiast premier Beata Szydło podczas uroczystości odbywającej się w auli im. prof. Stanisława Kirkora, zwróciła uwagę, że jeszcze rok temu prowadziła rozmowy o powołaniu akademii w Gorzowie a dziś  te plany zostały zrealizowane.

„Bez silnych polskich ośrodków naukowych marzenia o szybszym rozwoju, o równaniu do najszybciej rozwijających się, będą trudniejsze do zrealizowania” – mówiła premier, podkreślając, że pierwsze zmiany, które weszły w życie nastąpiły właśnie 1 października tego roku. Oznacza to, że  jest mniej biurokracji, są lepsze warunki dla kadry naukowej i dla studentów. Ale jest to dopiero pierwszy krok – zaznaczyła premier. „Praca nad zmianami w szkolnictwie wyższym będzie się toczyła w ścisłym kontakcie ze środowiskami naukowymi.  To państwo będziecie tymi, którzy będą nadawali ton zmianom, które będą wprowadzane w szkolnictwie wyższym. Mamy ambicje żeby polska nauka stawała się coraz silniejsza” – powiedziała premier Szydło.

Od bieżącego roku uczelnia jest Akademią Gorzowską im. Jakuba z Paradyża, w której nowy rok akademicki rozpoczęło ok. 2700 studentów i słuchaczy na 14. kierunkach.

1,250 total views, 1 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.