KS. ZBIGNIEW KOBUS OPUSZCZA GORZÓW WIELKOPOLSKI

KS. Zbigniew Kobus 2

Fot. Grzegorz Milewski

– Miałem plany pozostania w Gorzowie Wielkopolskim – powiedział ks. dr Zbigniew Kobus proboszcz katedry Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, który po 11 latach wolą bpa diecezji zielonogórsko – gorzowskiej Tadeusza Lityńskiego opuszcza nadwarciański gród i obejmie od  sierpnia probostwo w parafii św. Hieronima w Bytomiu Odrzańskim.

Ks. Kobus opowiada o remoncie katedry po pożarze w 2017 r., o przesłaniu, jakie chce zostawić gorzowskim wiernym oraz o swojej opinii, odnośnie koncertów tuż przy budynku kościoła.

Wanda Milewska: Po 11 latach bycia proboszczem gorzowskiej katedry opuszcza ksiądz nadwarciański gród, czy to jest dobra pora na zmiany?

Ks. Zbigniew Kobus:  Miałem plany pozostania w Gorzowie ale wolą biskupa,  posłuszny tej decyzji przechodzę do Bytomia Odrzańskiego aby objąć parafię pw. św. Hieronima w  Bytomiu Odrzańskim.

Bardzo dziękuję za ten pobyt w Gorzowie Wielkopolskim, że mogłem doświadczyć tej parafii i tej społeczności. Oczywiście 11 lat to niby nie jest dużo ale jednak to spory czas, jeśli rozpatrywać go pod względem wydarzeń i perypetii, których tutaj doświadczyłem w związku z pożarem wieży katedralnej.

WM: Co udało się zrobić po pożarze, który wybuchł 1 lipca 2017 r. Czy to już jest koniec prac?

Ks. ZK: Mogę powiedzieć, że wieża została odbudowana a kościół został wyremontowany, ale nadal będą prowadzone konieczne prace.

Wieża  wymaga remontu budowlanego, między innymi  trzeba wstawić nowe okna zgodne z normami przeciwpożarowymi. Oczywiście jest już przygotowany projekt.  Ze względów bezpieczeństwa trzeba tam także wykonać instalacje elektryczne i przeciwpożarowe najnowszej klasy.

WM: To jeszcze nie ma tych instalacji na wieży?

Ks. ZK: Wieża jeszcze nie jest oddana do użytku, pozwolenie jest tylko na korzystanie z kościoła.

WM: Gorzowianie często zadają pytania: kiedy będzie działał zegar na wieży i kiedy zagrają organy?

Ks. ZK: Chciałbym aby wskazówki zegara jak najszybciej się znalazły na tarczy i organy oczywiście. Jednak dopiero po zakończeniu prac budowlanych na wieży będzie można zająć się zegarem i wykorzystać wskazówki ze starego zegara, który na wieży był przed pożarem, potem został zdemontowany i czeka na swój powrót do uporządkowanej czystej wieży. Montaż zegara przy warunkach obecnych jakie są na wieży mija się z celem.  Prace budowlane spowodują jeszcze dużo bałaganu, będzie dużo gruzu i kurzu, dlatego montaż jeszcze jest niemożliwy.

WM: Co jeszcze istotnego powinno zostać wykonane?

Ks.ZK: Kolejne wyzwanie to uruchomienie dzwonów i oczywiście zamontowanie organów.

Organy (firmy Sauer) wrócą udoskonalone. Od założenia te organy były kilkakrotnie przebudowywane ze względu na to, że zmieniano chór organowy, potem były prace związane z ich renowacją. Kolejne działanie – to przywrócenie prospektu organowego, którego przed pożarem wieży organy nie miały. To jest nowe wyzwanie, na pewno kosztowne ale ma poprawić estetykę prospektu i to jest bardzo ważne. Organy znajdują się w  Głoguszu koło Sulechowa w warsztacie organmistrza Adama Olejnika, który jest  dobrym konserwatorem,  cieszy się uznaniem wojewódzkiego konserwatora zabytków.   Organmistrz ma duże ambicje żeby przywrócić pierwotny charakter instrumentu, który pochodzi z lat dwudziestych ub. stulecia. Prace warsztatowe właściwie już ukończono, teraz niektóre części są już składane na balkonie katedry,  zamontowane zostały miechy, przywrócono pierwotny charakter podawania powietrza poprzez kalikowanie,  nie tylko przez silnik elektryczny, który później domontowano i on jest taką wiatrownicą, która daje powietrze do piszczałek ale wiemy, że wcześniej organy też miały system nożnego nadmuchu i ten system został przywrócony. Całość  jednak wymaga jeszcze wielu prac i montażu, a przy tym są to także koszty.

W tej chwili zadaniem diecezji i parafii jest pozyskiwanie środków i  w miarę ich uzyskiwania prace będą kontynuowane.

WM: W odrestaurowanej katedrze pochowani są czterej biskupi: groby Teodora  Benscha i Wilhelma Pluty są w przedsionku katedry. W 2021 r. pochowano  w tej świątyni  Adama Dyczkowskiego i Antoniego Stankiewicza. Ostatnio turyści chcieli nawiedzić ich groby ale ich nie znaleźli. Gdzie są ich trumny?

Ks. ZK: Pochowani są w prezbiterium pod posadzką, która jest  tak skonstruowana, że nie jest dostępna, otwierana będzie tylko podczas pochówku. Są tam tablice informacyjne na posadzce, na których widnieją wygrawerowane inskrypcje, mówiące o tym, że tam właśnie są pochowani biskupi.  Pierwotny plan był taki żeby było dojście do krypt ale został zmieniony. Daty pochówków gorzowskich biskupów są zbieżne, wszyscy hierarchowie zmarli w styczniu.

WM: Jaką myśl, czy przesłanie pozostawi ksiądz wiernym gorzowskim?

Ks.ZK: Myślę, że ważne jest to, że gorzowianie często wracają wspomnieniami do przeszłości, dawnej świetności, kiedy miasto było wojewódzkie a w nim  była stolica biskupstwa, tutaj mieszkał ordynariusz. Gorzów był miejscem dość silnego oporu systemu komunistycznego, to są piękne idee. To były świetne lata, w których spajała się społeczność tego miasta. Chciałbym aby ludzie o nich nie zapomnieli  i cieszyli się tą historią a nawet podjęli ambitne działania związane z zasadą,  której służyli  w przeszłości, mam tu na myśli nauki, które głosił  bp Wilhelm Pluta.  Obecnie  Gorzów, tak jak cała nasza ojczyzna jest dość mocno podzielony. Po za tym religijność tak jak w Polsce tak i w Gorzowie słabnie i to wszystko wymaga nowego spojrzenia, przebudzenia po to,  by nie zaprzepaścić  dorobku.

WM: Proszę także aby ksiądz odniósł się do teraźniejszości. Przy samej katedrze została posadowiona scena z metalowych rusztowań. Tu przez kilka miesięcy występować będą różne zespoły muzyczne. Czy takie urzędnicze działania są uzgadniane z proboszczem katedry, stojącej w centrum miasta?

Ks. ZK: Jest to nieporozumienie, zderzenie profanum z sacrum, które jest w katedrze. Z tego względu profanum, że konstrukcja tej sceny nijak się ma do architektury kościoła więc to już jest nieporozumienie żeby jakieś stalowe monstrum stało przy samej katedrze. Także repertuar koncertów  nie licuje często z tym miejscem nie tylko w czasie nabożeństw, choć organizatorzy starają się nie zakłócać ich porządku ale trzeba sobie zdawać sprawę, że dla nas katolików katedra jest miejscem  świętym, jest otwarta w ciągu dnia gdzie jest ekspozycja Najświętszego Sakramentu dokąd przychodzą ludzie aby się modlić. To jest miejsce święte dlatego uważam, że przy murach katedry głośna muzyka rockowa czy metalowa zupełnie jest nieodpowiednia.

Nikt ze mną nie uzgadniał i nie było zapytania o wyrażenie zgody na ustawienie tej sceny. Była tylko informacja, że takie coś będzie. Nikt nie zapytał mnie o zdanie, a moja opinia jest cały czas negatywna wobec tego co się tu dokonuje.

WM: Niektóre osoby mówią, że widocznie jest tak mała wiara ludzi, że nikt nawet nie protestuje. Co ksiądz o tym sądzi?

Ks. ZK: Myślę , że jest protest i gniew wewnętrzny wśród mieszkańców śródmieścia i okolic, ponieważ ta muzyka nie ułatwia nam życia, tym bardziej, że nie jest to jednorazowe ale już trwa i będzie do połowy września. Każdy weekend jest bardzo głośny. Z jednej strony widać, że starówka żyje ale sposób tego życia ma dużo do życzenia.

Obserwuję tego typu koncerty, które organizują inne miasta, takie wydarzenia odbywają się w plenerze, na obrzeżach,  w amfiteatrach – tam, gdzie ta muzyka nie zakłóca spokoju. Trzeba tu zaznaczyć, że w śródmieściu niedaleko katedry mieszkają ludzie starsi, często chorzy. Gdyby organizatorzy zdawali sobie sprawę, że w tych kamienicach mieszkają ludzie chorzy, którzy leżą bo im siły nie pozwalają na wstanie z łóżka, to oni potrzebują spokoju, a ta muzyka w środku lata przy upalnych dniach zmusza mieszkańców do zamykania okien i szukania innych rozwiązań bo są tu te imprezy , które nie licują ani z katedrą ani ze społecznością śródmieścia.

WM: Kto będzie następcą  księdza  w gorzowskiej farze?

Ks.ZK: Zastąpi mnie 10 lat młodszy ode mnie ks. Mariusz Kołodziej, który jest obecnie w parafii Miłosierdzia Bożego  sanktuarium w Świebodzinie, przy którym jest wielka figura Chrystusa Króla Wszechświata. Zmiany nastąpią od 1 sierpnia.

Także tu:  https://www.ekai.pl/po-11-latach-zmieni-sie-proboszcz-parafii-katedralnej-w-gorzowie-wlkp/

510 total views, 1 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.