80. URODZINY RYSZARDA KRYNICKIEGO

IMG_8947IMG_9015IMG_8931IMG_9013

28 czerwca 1943 roku w Sankt Valentin w Austrii urodził się Ryszard Krynicki. Po wojnie, w 1945 rodzina Krynickich osiedliła się w Tarnowie koło Gorzowa Wielkopolskiego. Przyszły poeta, tłumacz, redaktor i wydawca edukację szkolną rozpoczął w szkole podstawowej w Lubiszynie. Następnie ukończył II Liceum Ogólnokształcące przy ul. Przemysłowej w Gorzowie Wielkopolskim, a potem polonistykę na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od 1998 roku mieszka w Krakowie, gdzie wspólnie z żoną Krystyną prowadzą autorskie wydawnictwo a5.

Ryszard Krynicki jest laureatem wielu nagród polskich i zagranicznych. Ostatnio, 12 czerwca 2023 r. na Zamku Królewskim na Wawelu otrzymał prestiżową nagrodę Polskiej Akademii Umiejętności im. Erazma i Anny Jerzmanowskich. W materiałach z tej uroczystości opublikowanych w Tygodniku Polskiej Akademii Umiejętności  PAUza  Akademicka nr 650 z 15 czerwca 2023 r. czytamy: Nagroda jest wyrazem najwyższego uznania dla Czcigodnego Laureata za olśniewającą, nowoczesną poezję, pozostającą w stałym i twórczym dialogu z poezją i filozofią minionych pokoleń, stawiając fundamentalne, a przy tym zadziwiająco aktualne pytania, dotykające sensu naszego istnienia na Ziemi.

Z wystąpienia Laureata również zawartego w wymienionym wyżej Tygodniku dowiadujemy się m. in. jak sam Krynicki określa swoje profesje:  Powiedziałem przed chwilą, że jestem poetą – a przecież od czasów mojej poetyckiej młodości bliska mi była myśl Cypriana Norwida, że poetą się bywa – i pytany czasem przez przypadkowych towarzyszy podróży w pociągu o zawód wolałem odpowiadać, iż jestem studentem, bibliotekarzem, pracownikiem redakcji, nawet teatru, bo i to zdarzyło się w moim życiu, albo tłumaczem (chociaż nie jestem tłumaczem zawodowym i nie potrafię tłumaczyć na zamówienie). (…)

W Gorzowie Wielkopolskim, 6 czerwca 2023 r. Akademia im. Jakuba z Paradyża i II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie zorganizowały seminarium naukowe poświęcone wybitnemu poecie, absolwentowi tego Liceum w Gorzowie Wlkp.

RYSZARD KRYNICKI

Miłorząb

Byt pojedynczy, rozdwojony w sobie

posadziłem miłorząb japoński

(na cześć Goethego,

to jasne).

Nie chciałbym, żeby żył samotnie.

Jednak by się przekonać,

czy jest on męski, czy żeński

musiałbym przeżyć jeszcze

co najmniej czterdzieści lat.

Nie zanosi się na to.

Jeżeli przeżyje mój wiersz,

dosadźcie mu towarzysza,

dosadźcie mu towarzyszkę

na resztę życia.

U miłorzębów

taka drobna różnica wieku

nie ma większego znaczenia.

 

Z tomu Kamień,  szron (Wydawnictwo a5, Kraków 2005)

 

Więcej:  http://wandamilewska.pl/?p=18402

Tekst i foto Helena Tobiasz

210 total views, 1 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.