W KOŁOBRZEGU RUSZYŁY II MIĘDZYNARODOWE WARSZTATY MUZYCZNE IM. JANA STANIENDY

20230715_19195120230715_19330920230715_200546

Od 15 d 23 lipca odbywać się będą II Międzynarodowe Warsztaty Muzyczne im. Jana Staniendy. Patronat nad wydarzeniem objęła prezydent Kołobrzegu Anna Mieczkowska. Warsztaty muzyczne odbywają się w Kołobrzegu po raz czwarty, natomiast po raz drugi noszą nazwę imienia profesora Jana Staniendy, który zmarł dwa lata temu.

Koncertem kameralnym 15 lipca w Regionalnym Centrum Kultury, Maria i Krzysztof Staniendowie zainaugurowali muzyczne warsztaty. Krzysztof jest synem śp. prof. Jana Staniendy.

Na początek Maria Stanienda – altówka i Krzysztof Stanienda – fortepian  wykonali Introdukcję i Poloneza C-dur op. 3 Fryderyka Chopina.

Krzysztof Stanienda wykonał także Legendę op. 16 Ignacego Jana Paderewskiego oraz Preludium Des-dur op. 28 nr 15 Fryderyka Chopina.

Na zakończenie Katarzyna Budnik – altówka zagrała z towarzyszeniem Krzysztofa Staniendy – Serenadę Mieczysława Karłowicza a następnie Sonatę- Fantazję op. 106 na altówkę i fortepian Filipa Scharwenki.

STANIE

Patron warsztatów prof. Jan Stanienda – koncertmistrz, kameralista, wirtuoz urodził się w Bytomiu w 1953 roku. Zmarł w 2021 roku w wieku 68 lat. Studia ukończył w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Krzysztofa Jakowicza.
Od 1975 r. był członkiem Polskiej Orkiestry Kameralnej Jerzego Maksymiuka, a od 1977 jej koncertmistrzem i solistą. W 1976 roku został wyróżniony na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. N. Paganiniego w Genui. Jest pomysłodawcą, twórcą i dyrektorem artystycznym Festiwalu Muzyki Kameralnej Wieczory w Arsenale oraz laureatem Wrocławskiej Nagrody Muzycznej (2006). Był profesorem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie oraz pedagogiem w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych nr 4 w Warszawie. Prowadził liczne kursy mistrzowskie m.in. w Kołobrzegu, Podkowie Leśnej, Puławach, Janowcu, Żaganiu.

Koncert uczestników warsztatów odbędzie się 16 lipca, początek o godz. 19 w sali widowiskowej RCK ul. Solna 1. W warsztatach muzycznych udział bierze 80 osób z Polski i Wielkiej Brytanii, są wśród nich artyści z Japonii i Chin.

Maria Stanienda powiedziała w rozmowie z milpress, że celem warsztatów jest między innymi przygotowanie uczniów do występów i niwelowanie napięcia stresowego, bo chodzi o to by młodzi ludzie odkryli frajdę z muzyki, żeby to była dla nich przyjemność. – A więc ma to być łączenie wysokiego poziomu z przyjemnością i pasją – podkreśliła Maria Stanienda.  

W czwartek 20 lipca profesorowie i uczestnicy warsztatów zagrają koncert w kołobrzeskiej bazylice.  

Orkiestrę uczestników warsztatów poprowadzi prof. Daniel Stabrawa – wieloletni koncertmistrz Berliner Philharmoniker oraz prof. Adam Wagner z Katowic.

Lekcje mistrzowskie z uczestnikami poprowadzą: Śpiew – Jolanta Janucik z Warszawy. Skrzypce – Bartosz Bryła z Poznania, Roksana Kwaśnikowska z  Warszawy, Krzysztof Śmietana z Londonu, Piotr Tarcholik z Krakowa, Sławomir Tomasik z Warszawy. Altówka – Katarzyna Budnik z Warszawy. Wiolonczela – Magdalena Bojanowicz-Koziak z Bydgoszczy,Lidia Grzanka-Urbaniak z Wrocławia. Orkiestra – Daniel Stabrawa z  Berlina i Adam Wagner z Katowic. Pianistami współpracującymi z uczestnikami warsztatów będą: Agnieszka Kozło z Kołobrzegu i Mischa Kozłowski z Kołobrzegu.

 Krzysztof Stanienda powiedział o swoim Tacie, że słynął z tego, iż tempa wykonywanych przez Niego utworów były mocno wyśrubowane i ta energia tryskała z Jego wykonań i dalej tryska teraz z nagrań i z tego co zostało w pamięci. Przypomniał także, że na jednym z ostatnich koncertów w Otwocku, podczas którego grał z Tatą  Sonatę Beethovena oraz utwory Henryka Wieniawskiego, wykonał również te dwa utwory, które zaprezentował dzisiaj. – Jest to wspomnienie i dedykacja dla mojego Taty – powiedział Krzysztof Stanienda, organizator i dyr. muzycznych  warsztatów w Kołobrzegu.

 

263 total views, 1 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.