Foto: MAP
Papież Franciszek zostawił ślad pędzla na ponad trzykilometrowym muralu w podlizbońskim Cascais, upamiętniającym jego wizytę w siedzibie Scholas Occurrentes. Mural rozpostarty był na trasie przejazdu Franciszka do siedziby „Szkoły Spotkań”, którą zainicjował w Buenos Aires w 2001 r. , ówczesny abp Jorge Bergoglio, obecny papież Franciszek.
Powstałe dzieło, stanowiące prezent dla papieża, które malowane było przez młodzież w ciągu trzech miesięcy ma wartość symboliczną.
Koorespondent milpress MAP, przebywający od kilku miesięcy w Lizbonie, powiedział, że malowidła na płótnie nie tylko są na ulicach miasteczka ale również we wnętrzach Scholas Occurrentes, na ścianach oraz na suficie. Na zewnątrz powstawały w ciągu trzech miesięcy a te wewnętrzne młodzież malowała dwa tygodnie.
Po przybyciu do Cascais, papież Franciszek dokonał ostatniego pociągnięcia pędzlem na malarskim dziele, zaznaczając to miejsce kolorem zielonym.
Cały mural obrazuje chaos w świecie. Franciszek odniósł się do chaosu panującego we wszechświecie, powiedział, że z tego chaosu wyłoniło się życie, a z niego powinien wyłonić się balans – zauważył papież, przypominając, że powinniśmy żyć żeby ten chaos, który panuje obecnie zamieniać w porządek. Papież widząc kolorową twórczość na suficie zażartował porównując ją do tej z kaplicy sykstyńskiej.
MAP – w rozmowie z operatorem państwowej telewizji portugalskiej TV4 dowiedział się, że obsługujący kamerę zapamiętał wizytę Jana Pawła II w Portugalii właśnie tu w Cascais. Powiedział, że bardzo go ta wizyta uduchowiła i zaskoczyła, ponieważ Jan Paweł II płynnie mówił po portugalsku. Chwalił papieża Polaka za to, że rozsławił w świecie Fatimę i przypomniał, że kula, która utkwiła w ciele Jana Pawła II po zamachu 13 maja 1981 r. znajduje się w Fatimie w koronie Najświętszej Maryi Panny. Operator przypomniał sobie również, że JPII wyjeżdżał z Cascais do Lizbony czarnym rolls roycem.
MAP powiedział, że papież Franciszek był bardzo punktualny o godz. 10.40 był Cascais, przybywając zgodnie z planem, co w Portugalii nie jest powszechną cechą. – Chyba Franciszek chciał przemówić do Portugalczyków aby też byli punktualni – zauważył MAP, podkreślając jednocześnie pozytywną rolę policji ochraniającej ŚDM, która została doceniona oklaskami przez pielgrzymów żegnających papieża opuszczającego Cascais.
O 17.45 czasu portugalskiego Ojciec św. ponownie ma być w Lizbonie, tym razem na placu „Parque Eduardo VII” gdzie odbędzie się oficjalna uroczystość powitalna.
Według szacunku organizatorów w ŚDM w Portugalii bierze udział około 1 mln osób, w tym ponad 25 tys. pielgrzymów z Polski.
Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie zakończą się w niedzielę.
304 total views, 2 views today