Foto Grzegorz Milewski
O nowych programach i możliwościach funkcjonujących w ramach Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych rozmawiano dziś podczas konferencji pn. „Wspólnie pomagamy osobom z niepełnosprawnościami – możliwości PFRON dla OPS i instytucji kultury”.
W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele ośrodków pomocy społecznej i instytucji kultury z północy województwa lubuskiego. O szczegółach mówił Andrzej Gonia dyrektor lubuskiego oddziału PFRON.
W trakcie spotkania zaprezentowano formy wsparcia PFRON dla instytucji kultury, m.in. ze środków PFRON w Urzędzie Marszałkowskim, projekt „Kultura bez barier”, „Ośrodek Wsparcia Architektury Dostępnej”, a także dofinansowanie do kosztów wynagrodzenia pracowników z niepełnosprawnościami oraz programy PFRON – przede wszystkim „Stabilne zatrudnienie”.
O barierach, które nie są jeszcze zlikwidowane i podejmowanych działaniach w zakresie ich usuwania w różnych obszarach związanych z funkcjonowaniem osób niepełnosprawnych, a także o możliwościach podejmowania pracy przez osoby z dysfunkcją mówił wojewoda Władysław Dajczak.
Katarzyna Chorążyczewska, pracownik lubuskiego muzeum , mówiła, że placówka stara się o pozyskiwanie środków na dostosowanie możliwości szczególnie architektonicznych dla osób niepełnosprawnych . Dwie filie są już dobrze przygotowane Zagroda Młyńska oraz Muzeum grodu Santok, natomiast trochę gorzej jest w zespole willowo – ogrodowym.
189 total views, 1 views today