VIII OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL MONODRAMÓW I TEATRÓW MAŁYCH FORM „BAMBERKA”

Relacja Ewy Rutkowskiej

Gorzów Wlkp. , MCK 28-29 października 2016

Jest to festiwal konkursowy. Publiczność obejrzała 8 propozycji, w tym dwa spektakle poza konkursem.
Jury w składzie: Wioleta Komar, aktorka, reżyserka, pedagog. Absolwentka Akademii Teatralnej w Warszawie oraz New York Film Academy (Nowy Jork/Los Angeles). Robert Konowalik, twórca Teatru Fieter, absolwent Studium Scenariuszowego przy PWSTFiTV w Łodzi. Aktor i reżyser offowych grup teatralnych działających w Ozimku i Strzelcach Opolskich. Przemek Wiśniewski, twórca i założyciel Teatru „Kreatury”. Scenarzysta, reżyser, fotograf.

W konkursie zobaczyliśmy (piątek, 28. X.): Spektakl pt. „Cwaniary”, Teatru „Baba” z Gorzowa. Reżyseria Julia Adamczyk, Maja Powalska, Justyna  Straihsbier.

Spektakl pokazuje trzy dziewczyny, które próbują rozwikłać tajemnicę śmierci Antka…

Monodram „Cygan”, w wykonaniu Nikodema Mazura z Teatru KOD z Dębna Lub. Scenariusz i reż. Anatol Wierzchowski.

Są to obrazki z życia  młodego, utalentowanego Cygana, uwikłanego w tradycje romskie i historię Polski z 1968 roku. Rzecz dzieje się w Białymstoku.

Spektakl „Emigrantka” w wyk. Teatru Komedii Valldal z Gdyni. Scenariusz Szymon Jachimek, reż. Tomasz Valldal-Czarnecki, scenografia Monika Ika Wójcik.

Spektakl oparty na faktach. Jest to opowieść o młodej, utalentowanej artystce, która wbrew rozsądkowi i ekonomii przylatuje z Norwegii do Polski. W niełatwą rolę wszystkich Polaków (kierowcy, listonosza, księdza, kibola, pijaka, artystę i in.)  wciela się wszechstronny trójmiejski aktor młodego pokolenia, Jeremiasz Gzyl. Oczami Norweżki oglądamy wszystko, co stanowi naszą codzienność.

(sobota, 29.X. br): Spektakl „Tchnienie” Teatru „Przedmieście” z Rzeszowa.  Tekst, reżyseria i scenografia  Aneta Adamska.

Jest to kameralna opowieść o miłości, śmierci, cierpieniu. Spektakl toczy się na pograniczu jawy i snu, rzeczywistości i wspomnień… Przywołane są postacie dziadków z okresu wojny i po…

Monodram  pt. „Nie siedź na piłce, bo się zrobi jajo” w wykonaniu Karola Barckiego z Poznania

Monodram pt. „Jarosław Ocalony” w wyk. aktora z Teatru „Poświęcony” z Katowic. To spektakl o akceptacji. To mogłaby być prawdziwa historia Jarosława, który cudownie odnaleziony i ocalony od zapomnienia chce zbliżyć się do swojego ojca… też Jarosława. Bardzo ważnego Vipa… Trzymającego wszystko w swoich rękach…..

Kolejny monodram pt. „Marzenka zagra nam na skrzypcach” w wyk. Cezarego Molendy z Teatru „Terminus A Quo” z Nowej Soli, w reżyserii Edwarda Gramonta.

Poza konkursem obejrzeliśmy: spektakl „Larva” w wyk. Teatru „ Septem” z Dębna Lub. Scenariusz i reżyseria Damian Smykowski.

I spektakl „Kto otworzy drzwi” w wyk. Teatru „Kreatury”. Tekst Neda Neżdana. Reżyseria i adaptacja Przemek Wiśniewski.

Festiwalowi towarzyszyła wystawa fotografii pt. „Operetka” W. Gombrowicza, autorstwa Przemka Wiśniewskiego. Otwarta  w Klubie „Jedynka” i można ją oglądać do 23.XI.br.

Jury przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:

Dwa PIERWSZE miejsca  ex aequo

– Teatrowi „Przedmieście” z Rzeszowa za spektakl „Tchnienie”

  • Teatrowi „Poświęcony” z Katowic za monodram „Jarosław Ocalony”

Drugiego miejsca nie przyznano.

TRZECIE miejsce – Teatrowi KOD z Dębna Lub. za monodram „Cygan”

Wyróżnion

– Teatr Baba z Gorzowa Wlkp.

– Teatr Komedi Valldal z Gdyni. Teatr ten otrzymał także Nagrodę      PUBLICZNOŚCI.

Mnie najbardziej podobały się trzy spektakle i to w takiej kolejności: Teatr Walldal z Gdyni, Teatr „Przedmieście” z Rzeszowa i Teatr „Poświęcony” z Katowic.

 Ewa Rutkowska

 

736 total views, 1 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.