„PRZERWANA ODYSEJA” – NA ZAKOŃCZENIE GORZOWSKICH SPOTKAŃ TEATRALNYCH

19 listopada 2016 r.

Teatr im. Heleny Modrzejewskiej – Legnica
Robert Urbański
reżyseria: Jacek Głomb

Polsko – macedońska realizacja spektaklu „Przerwana odyseja”, trwającgo 135 minut, pozwoliła na refleksję i wzruszenie, na myślenie, rozmyślanie, oskarżanie, usprawiedliwianie i na wiele jeszcze innych uczuć, które targają ludzką myślą także dzisiaj.

Gdybyśmy mieli oskarżać winnych, trzeba byłoby wysadzić tę planetę, na której żyjemy – powiedział jeden z bohaterów. I z tym stwierdzeniem jak i z wieloma innymi trzeba się zgodzić bo ile jest ludzi tyle jest różnych postaw i zdań. Tego samego osobnika jedni widzą  jako bohatera inni jako zdrajcę, dla niektórych ten sam człowiek jest przyjacielem dla pozostałych wrogiem. Lecz najstraszniejsze jest gdy w walkę dorosłych zwyrodnialców włączane są bezbronne dzieci. A sztuka jest właśnie o dzieciach, odebranych rodzicom wskutek trwającej w Grecji wojny domowej i przewiezionych do Polski, w której znalazły opiekę. Po latach tę opiekę każde z nich pamięta inaczej. Nie obywa się bez posądzeń, oskarżeń i tchórzostwa. Tragizm wojennej sytuacji ciągnie się do końca życia. Jedni chcą dochodzić sprawiedliwości i karać winnych,  inni doszukują się pozytywnych aspektów wychowania poza ojczystym krajem. Pocieszające jest to, że są momenty wybaczania i próby zapominania doznanych krzywd.

Dwujęzyczny spektakl wart jest obejrzenia nawet wielokrotnego, ku przypomnieniu i przestrodze. Polecam także młodzieży. Dlatego warto wybrać się do Legnicy. Do przerwy przedstawienie odbywa się w języku polskim, po przerwie grają macedońscy aktorzy.

„Przerwana odyseja” – to spektakl oparty na prawdziwej historii, kiedy to z terenów objętych wojną domową w 1948 r. w Grecji, ewakuowane zostają dzieci. Bezbronne macedońskie i greckie maluchy odebrane rodzicom lub już osierocone przewiezione zostały także do Polski. Wywożone z Macedonii Egejskiej przez komunistycznych partyzantów. W Polsce znajdują swój dom, tu się uczą, a potem pracują.

Dziecięcy exodus, był efektem krwawej greckiej wojny domowej, jaka w latach 1946-49, która  toczyła się pomiędzy popierającą króla i monarchię prawicą, a komunistyczną Demokratyczną Armią Grecji. Partyzanckie bojówki stacjonowały przeważnie w górach na północy Grecji, gdzie mieszkali Macedończycy (w odróżnieniu od Greków są Słowianami), którzy dobrowolnie lub przymusowo walczyli po stronie komunistów. Komuniści przegrywali jednak tę wojnę, bowiem po stronie ich przeciwników stanęły Wielka Brytania i USA. Wiosną 1948 r. nakazali  zebranie wszystkich dzieci mieszkających na terenach kontrolowanych przez swoich partyzantów oraz ich ewakuację (w założeniu tymczasową) do krajów Europy Środkowej i Wschodniej.

Obsada:
Saszka Dimitrowska, Katarzyna Dworak, Gabriela Fabian, Biljana Jowanowska, Sneżana Konewska-Rusi, Zuza Motorniuk, Sofi a Nasewska-Trifunowska, Anita Poddębniak, Magda Skiba, Małgorzata Urbańska, Bartosz Bulanda, Rafał Cieluch,Trajcze Gorgijew, Bogdan Grzeszczak, Robert Gulaczyk, Mateusz Krzyk, Wlado Jowanowski, BorczeNaczew, Paweł Palcat, Tome Witanow, Paweł Wolak
muzycy:
Peter Hristow, Peter Smilew, Saszko Temelkoski, Slawczo Koczew

„Przerwaną Odyseją” zakończyły się XXXIII Gorzowskie Spotkania Teatralne.

 

1,308 total views, 1 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.