W Miejskim Centrum Kultury „Zawarcie” w Gorzowie Wlkp. odbyła się 16 grudnia „Wigilia Narodów”. Przy świątecznym stole spotkali się przedstawiciele mniejszości etnicznych i narodowych, którzy opowiadali o świątecznych zwyczajach odkrywając swoje bogactwo kulturowe, prezentując tradycyjne potrawy. W spotkaniu uczestniczyli m.in przedstawiciele władz miejskich z prezydentem Jackiem Wójcickim i przewodniczącym rady miasta Janem Kaczanowskim.
Organizatorami wydarzenia każdego roku są: Stowarzyszenie Twórców i Przyjaciół Kultury Cygańskiej im. Papuszy oraz Miejskie Centrum Kultury w Gorzowie. W siedzibie „Zawarcia” spotykają się Romowie, Łemkowie, Żydzi, Ukraińcy, Górale Czadeccy, Bośniacy i Kresowianie.
Tegoroczne spotkanie wigilijne rozpoczęło się od uczczenia pamięci niedawno zmarłego współorganizatora i badacza kultury cygańskiej śp. Leszka Bończuka.
– Różności regionalne i wyznaniowe nie przeszkadzają aby się wspólnie spotykać i świętować. Przeżycia po II wojnie światowej uwrażliwiły ludzi na to, aby jedni drugich nie urazili, jest tu ekumeniczność i szacunek do inności. Ta wrażliwość pozwala ludziom przetrwać wiele trudnych życiowych zdarzeń – powiedział podczas jednej z wigilii w rozmowie z milpress Stanisław Jaskułka – urodzony w Nowym Targu, aktor teatralny i filmowy, który od początku prowadzi to gorzowskie wydarzenie.
Inicjatorem wieczerzy jest Edward Dębicki – poeta, autor książek, akordeonista i kompozytor. W 1955 r. założył Cygański Teatr Muzyczny „Terno”, od wielu lat w Gorzowie organizuje Międzynarodowe Spotkania Zespołów Cygańskich Romane Dyvesa. Nagradzany medalami i odznaczeniami, m.in. Gloria Artis, Zasłużony dla kultury polskiej, jest Honorowym Obywatelem Gorzowa Wielkopolskiego.
Edward Dębicki wraz z żoną Ewą każdego roku otwiera uroczyście „Wigilię Narodów”.
Na Ziemi Lubuskiej, z chwilą ustania w 1950. r. zasadniczego procesu osiedleńczego znalazło się około 15 tys. osób należących do mniejszości narodowych. Byli to m.in. Białorusini, Łemkowie, Żydzi, Cyganie, Ukraińcy, Tatarzy, Grecy, co stanowiło ok. 3 proc. ogólnej liczby ówczesnych mieszkańców Ziemi Lubuskiej.
Śp. Leszek Bończuk – ur. się 21 grudnia 1949 roku w Myśliborzu, zmarł 10 października 2023 roku w Gorzowie Wlkp.. Był współzałożycielem m.in Gorzowskiego Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego, cygańskiego festiwalu Romane Dyvesa,pomysłodawcą Wigilii Narodów organizowanych w Gorzowie od 2006 roku.
249 total views, 1 views today