Foto Grzegorz Milewski
Mszą św. 26 grudnia w parafii Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie Wielkopolskim, w której w 1997 r. wizytę złożył św. Jan Paweł II uroczyście obchodzono 50. rocznicę sakry biskupiej oraz 65. rocznicę święceń kapłańskich bpa seniora diecezji zielonogórsko-gorzowskiej bpa Pawła Sochy.
W nabożeństwie licznie uczestniczyli wierni, rodzina bł. bp. Wilhelma Pluty, kapłani i hierarchowie z Polski m.in. przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki i abp Andrzej Dzięga metropolita szczecińsko-kamieński.
Eucharystii przewodniczył Jubilat bp Paweł Socha dziękujący Bogu za dar kapłaństwa, kazanie wygłosił ordynariusz diecezji zielonogórsko – gorzowskiej bp Tadeusz Lityński. Życzenia kapłanowi seniorowi przysłał papież Franciszek, słowa błogosławieństwa wygłosili abp Stanisław Gądecki i abp Andrzej Dzięga, który uhonorował bp Sochę Wielkim Orderem św. Ottona z Bambergu.
Słowo wstępne przed homilią wygłosił bp pomocniczy diecezji Adrian Put, w którym przypomniał początki dziejów diecezji gorzowskiej, a także to, że wkrótce będą obchody 900 rocznicy powstania biskupstwa lubuskiego. Bp Adrian powiedział, że Osoba św. Papieża, który złożył wizytę w tym miejscu i którego relikwie się tu znajdują spaja to całe błogosławione półwiecze od katedry gorzowskiej po świątynię w tym miejscu, która powstała po spotkaniu JPII z Lubuszanami. Bp Put przywitał w imieniu bpa Pawła Sochy wszystkich biorących udział w tym religijnym wydarzeniu.
Bp Tadeusz Lityński przypomniał dokonania techniczne w Polsce w 1973 r. i na ich tle wydarzenie najważniejsze dla diecezji, wspólnoty paradyskiej i rodziny wincentyńskiej, z której pochodzi bp Socha i ziemi radomskiej gdzie się urodził, najważniejsze wydarzenie sakrę biskupią w gorzowskiej katedrze ks. dr Pawła Sochy. Były to pierwsze święcenia biskupie po powstaniu diecezji gorzowskiej, której głównym konsekratorem był kard. Karol Wojtyła. – Nasze dziękczynienie przeżywamy razem z Patronem Dnia św. Szczepanem, pierwszym diakonem, którego historia przypomina, iż wierzyć w prawdziwego Boga i człowieka Jezusa Chrystusa to składać codzienne świadectwo aż do męczeństwa. I tu dostrzegamy pierwszy klucz do interpretacji twojego życia, nasz drogi biskupie Pawle” – powiedział bp Lityński, który w dalszej części opowiadał o drodze kapłańskiej bpa Pawła, podkreślając jego stan duchowy ale także sprawność fizyczną.
-Skąd ta młodość, skąd te siły? – pytał bp Lityński i odpowiadał, że mieszkając obok bpa Pawła od lat, wie że ta sprawność jest z wiernego trwania przed Panem, że czerpie siły z otwartego nieba. – Jesteś dla nas świadkiem, że i nad nami to niebo jest ciągle otwarte. Wystarczy dobrze spojrzeć i dostrzec to. I nam Pan pomoże odkryć w sobie siły do cudów codzienności. To cud, który Ty we współpracy z Bożą Łaską nieustannie czynisz. Byłeś pracowity, zaangażowany i rozmodlony przy Sł. Bożym bp. Wilhelmie i przy kolejnych biskupach i pomimo upływającego czasu dajesz takie samo świadectwo gorliwości i pracowitości pasterskiej podczas mojej posługi za co dzisiaj z bp. Adrianem i całą diecezjalną rodziną – dziękujemy – powiedział ordynariusz.
– Za wstawiennictwem Najświętszej dziewicy Maryi wypraszamy dla Ciebie obfite łaski i dary Ducha św. a także życzymy dobrego zdrowia. Z radością Tobie i Twoim bliskim udzielamy błogosławieństwa, równocześnie prosząc o modlitwy w intencji pełnienia przez nas posługi w duchu pobożności i miłości pasterskiej – napisano w liście z 1 grudnia 2023 r. nadanym na Lateranie, który podpisał Franciszek – papież.
Ks. Kan. Stanisław Brasse z par. św. Mikołaja w Głogowie stwierdził, że nikt z obecnych duchownych nie pamięta diecezji bez bpa Pawła. – Zmieniają się ordynariusze a bp Paweł nieustannie trwa na posterunku, spokojnie bez rozgłosu, wytrwale, konsekwentnie, cierpliwie i z mądrością…. Jest Biskup dla nas punktem odniesienia. Znakiem ciągłości i jedności na Ziemiach Zachodnich, znakiem pewnym i niezawodnym. Pachnący owcami i roznoszący woń Chrystusa – powiedział prepozyt kapituły kolegiackiej w Głogowie.
Abp Stanisław Gądecki życząc i gratulując powiedział m.in.: – jesteśmy tu po to aby bp Paweł nie był sam, choć żaden biskup nie jest sam bo pozostaje w łączności z Trójcą Przenajświętszą i ze swoimi braćmi i biskupstwem.
Abp Andrzej Dzięga, dziękując i składając życzenia przypomniał moment, kiedy w czasie po pandemii w Episkopacie rozwinęła się dyskusja na temat:- co z kolędą, czy iść czy nie iść? Czy na zaproszenie? Wtedy głos zabrał bp. Paweł Socha z pytaniem: – Jakie zaproszenia, duszpasterza trzeba zapraszać? Duszpasterz ma obowiązek iść i błogosławić – powiedział wtedy bp Paweł – przypomniał abp Dzięga, kontynuując: – w absolutnej ciszy wysłuchaliśmy wtedy tego wielkiego świadectwa, a dziś sami siebie korygujemy, mówiąc: czekamy na zgłoszenia, pamiętając, że nawet idąc przy zamkniętych domach – błogosław – powiedział metropolita szczecińsko – kamieński. Na zakończenie abp Dzięga wręczył bp Pawłowi Wielki Order św. Ottona z Bambergu.
Bp Paweł Socha dziękując za modlitwy wyraził nadzieję, że szafarz święceń biskupich św. Jan Paweł II, otacza go szczególną opieką, skoro może przeżywać dziękczynienie za dar konsekracji biskupiej przez Niego udzielonej. – Im człowiek jest starszy tym bardziej rozumie sens słów hymnu: „Chwała na wysokości Bogu”. – W godności kapłańskiej kiedy wszyscy cię chwalą wydaje się, że ja też jestem świętym i Panem, tyle ludzi mnie słucha, a nawet jestem najwyższy bo przybywa obowiązków i obrzędów. Ale z biegiem lat przypominam, że nie jestem święty, nie jestem Panem ale sługą, że nie jestem najwyższy ale jestem najniższy, jak Chrystus uniżył samego siebie. Dziękuję Ci Panie Jezu, że z trudem ale coraz skuteczniej uczysz mnie żyć w prawdzie i miłości, to naprawdę jest najważniejsze – powiedział bp Jubilat.
Bp Paweł Socha urodził się 10 stycznia 1935 r. w Wojsławicach pod Radomiem. Święcenia kapłańskie przyjął 22 maja 1958 r. w Zgromadzeniu Księży Misjonarzy. 16 listopada 1973 r. Ojciec Święty Paweł VI mianował go biskupem pomocniczym dla diecezji gorzowskiej. Święceń biskupich udzielił mu kard. Karol Wojtyła 26 grudnia 1973 r. Bp Paweł Socha przed długie lata posługiwał w naszej diecezji dzieląc się z nami swoją wiarą, mądrością, głoszonym Słowem Bożym i pasterską miłością. Był również aktywnym wtedy członkiem Konferencji Episkopatu Polski angażując się w pracę rozmaitych jej gremiów, zwłaszcza Komisji ds. Duchowieństwa. 16 stycznia 2012 r. przeszedł na emeryturę, nadal jednak kontynuuje swoją posługę wspierając w miarę potrzeb biskupa diecezjalnego.
Dary ołtarza, będące wyrazem troski Kościoła przygotowała Caritas, które przekazane zostaną ubogim i potrzebującym. Natomiast rodzina neokatechumenalna niosła chleb, wino oraz wodę.
Życzenia i podziękowania za 30 lat wsparcia składała prezes diecezjalnej Akcji Katolickiej Urszula Furtak.
Wydawnictwo diecezji zielonogórsko – gorzowskiej przygotowało z tej okazji publikację „ Jubileusz 50-lecia Święceń Biskupich Biskupa Pawła Sochy Facere veritatem in caritate, 26 grudnia 1973 – 26 grudnia 2023”. Książki dla wiernych wyłożone były na ławkach, przygotowano także okolicznościowe obrazki z wizerunkiem MB Rokitniańskiej.
285 total views, 1 views today