Gorzów, 14 grudnia 2016
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Z. Herberta
Relacja Ewy Rutkowskiej
Jest to czwarty w tym roku kalendarzowym numer „Pegaza lubuskiego”, a 67. od początku istnienia czasopisma. Wydawanego pod auspicjami WiMBP i ZLP O/Gorzów Wlkp. Redaktorem naczelnym od początku jest Ireneusz Krzysztof Szmidt, Prezes Oddziału ZLP.
W czasopiśmie znajdują się najświeższe wiadomości z tzw. podwórka literackiego. Jerzy Alski i Iwona M. Żytkowiak omawiają tegoroczną Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury, którą za „tworzenie nowych form poetyckiej ekspresji w ramach wielkiej tradycji amerykańskiej pieśni” otrzymał Bob Dylan. Prezes ZLP przeczytał Wiersz staroświecki ks. Twardowskiego . Beata Patrycja Klary przybliżyła nieco Ogólnopolski Festiwal Poezji im. Wandy Karczewskiej w Kaliszu. Gdzie w 2012 roku została uhonorowana Statuetką, główną nagrodą w Turnieju Jednego Wiersza. W roku bieżącym taką Statuetkę otrzymał Marek Stachowiak. Łucja Fornalczyk-Fice przeczytała dwa swoje wiersze z najnowszego tomiku poetyckiego, wydanego w tym miesiącu przez ZLP w Gorzowie pt. „Boska matryca”. ZLP O/Gorzów wydał także kolejna książkę Ferdynanda Głodzika pt. Fredność i Przechera”.
W tym numerze „Pegaza” znajdują się informacje o minionych XXXIII Gorzowskich Spotkaniach Teatralnych. O Podróżach do krain nieznanych Marka Bucholskiego . Jeszcze raz o wierszach Władysława Łazuki pisze Artur Liskowacki. A o 45. Warszawskiej Jesieni Poezji, Irena Kaczmarczyk. Najnowsze książki jak zwykle omówiła Krystyna Kamińska: „Z kart historii”, wydanej z okazji 70-lecia WiMBP, Andrzeja Waśkiewicza „O literaturze lubuskiej szkice, recenzje i inne teksty” i Alfreda Siateckiego „Porąbani”. „Pegaz” to jak zwykle dużo poezji wielu gorzowskich poetów. Tym razem także poetów z kręgu „Poezja dzisiaj”. Jest też informacja, autorstwa Romana Habdasa mówiąca o Jubileuszu 55-lecia Oddziału ZLP w Zielonej Górze. I o 35-leciu RSTK w Gorzowie Wlkp.. Spotkanie zakończył Ferdynand Głodzik, który ma stałą rubrykę na okładce „Pegaza lubuskiego”.
Prezes Oddziału ZLP Ireneusz K. Szmidt złożył wszystkim serdeczne życzenia świąteczne.
„Pegaz lubuski” to dużo wiedzy o literaturze i literatach z najbliższego kręgu. Warto więc sięgnąć po ten (i inne) numery tego czasopisma.
Na koniec wiersz
Władysław Łazuka – „Wigilia”
Gęstnieje mrok – świeci śnieg
niebo wschodzi pierwszą gwiazdą
wieś patrzy długo w czarny bór
słychać w ogrodach wnętrza drzew
Siedzimy razem – pachnie świerk
i jadło pachnie i podłoga
dzielimy rybę – płoną świece
dymią wraz z jadłem jak wspomnienia
Zwierzęta w pola
idą brodem
łamią się z rzeką
lodu krą
Ewa Rutkowska
2,095 total views, 2 views today