GORZÓW WLKP. 84 ROCZNICA DEPORTACJI POLAKÓW NA SYBERIĘ

 KAPLICA

Uroczystościami na cmentarzu komunalnym przy pomniku Ofiar Stalinizmu, Mszą św. w parafii NMP Królowej Polski w Gorzowie Wielkopolskim oraz modlitwą za ojczyznę w kaplicy Sybiraków w sanktuarium św. Weroniki przy tej parafii, uczczono 84 rocznicę deportacji Polaków na nieludzką ziemię.

W nocy z 9 na 10 lutego 1940 r.  rozpoczęła się pierwsza z czterech masowych deportacji obywateli polskich Kresów II RP w głąb Związku Sowieckiego.

W dwudniowych obchodach rocznicy wywózki 9 i 10 lutego uczestniczyli m.in. potomkowie Sybiraków, przedstawiciele Związku Sybiraków z przewodniczącą Ewą Rawą oraz poczty sztandarowe i młodzież gorzowskich szkół.

Uroczystościom przy pomniku Ofiar Stalinizmu przewodniczył ks. por. Wojciech Nowak z parafii NMP Królowej Polski. Wartę pełniła Kompania Kadetów im. Zesłańców Sybiru z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących.

Natomiast Mszę św. w sanktuarium św. Weroniki w intencji zmarłych i żyjących Sybiraków odprawił proboszcz ks. dr Tomasz Sałatka. Kazanie wygłosił ks. por. Wojciech Nowak, który przypomniał historię wywózki bydlęcymi wagonami w nieludzkich warunkach i na nieludzką ziemię setek tysięcy Polaków. Ostatnia zsyłka na Syberię miała miejsce w 1952 r.

Po Mszy św. wierni przeszli do kaplicy Sybiraków, w której podczas wspólnej modlitwy pod przewodnictwem ks. Sałatki zawierzono Bogu los ojczyzny.

Kaplica Sybiraków w kościele NMP Królowej Polski powstała przy współudziale i za zgodą śp. ks. prof. Romana Harmacińskiego, który do końca życia był tu rezydentem. Kaplicę  poświęcił 1 października 2000 r. ówczesny ordynariusz diecezji zielonogórsko – gorzowskiej  bp Adam Dyczkowski. Pomysł na powstanie kaplicy zrodził się w środowisku członków koła gorzowskiego Lubuskiego Oddziału Związku Sybiraków.

W centralnym punkcie kaplicy znajduje się kopia cudownego obrazu Matki Bożej Sybirackiej. Kopię wykonał Andrzej Majewski, mieszkający na stałe w Szwecji, który słynie z licznie malowanych obrazów Maryi. Obraz w kaplicy został wkomponowany w wyrzeźbioną z drewna konstrukcję w kształcie herbu Sybiraków autorstwa Stanisława Tomaszewskiego.

W kaplicy znajduje się także m.in drewniana rzeźba patrona Sybiraków św. Rafała Kalinowskiego, który po klęsce powstania styczniowego tak jak wielu Polaków został zesłany na Syberię.

Kaplica Sybiraków jest miejscem modlitw i uroczystości parafialnych oraz świąt narodowych. Odbywały się w niej okolicznościowe nabożeństwa w intencji ojczyzny, podczas których obecny był sztandar gorzowskiego koła Związku Sybiraków.

 

 

150 total views, 1 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.