FILMOWO I ROMANTYCZNIE W FILHARMONII GORZOWSKIEJ

FGSZTOORKWRÓSZTOMP

Foto Filharmonia Gorzowska

„Filmowo i romantycznie” to koncert, który poprowadził w Filharmonii Gorzowskiej Paweł Sztompke, dziennikarz i recenzent muzyczny.

Melodie ze znanych filmów zagrali filharmonicy gorzowscy z towarzyszeniem „Michał Wróblewski Trio”. Orkiestrą dyrygował Przemysław Fiugajski, a w środkowej części koncertu, batutę przejął Marek Szyperski z Koszalina, który przez dwa dni pobierał lekcje dyrygentury u Przemysława Fiugajskiego.

Marek Szyperski z zawodu jest informatykiem, który wylicytował nagrodę podczas Orkiestry Świątecznej Pomocy i dzięki temu mógł pokierować zespołem gorzowskich muzyków. Na co dzień zarządza  zespołem programistów. Podczas dzisiejszego koncertu poprowadził orkiestrę w Serenadzie Wolfganga Amadeusa Mozarta znanej jako Eine kleine Nachtmusik.

SZT3

Foto FG

Chwilowy dyrygent – nowicjusz, który wystąpił we fraku oklejonym serduszkami otrzymał wielkie brawa,  publiczność dopingowana przez Pawła Sztompkę oklasków nie żałowała.

W przeddzień koncertu, podczas konferencji prasowej Marek Szyperski przyznał, że występ przed publicznością w roli dyrygenta, to wielkie wyzwanie, jednak największym przeżyciem dla niego były oświadczyny na bezludnej wyspie. Dzisiejszy swój występ pan Marek zadedykował swojej  żonie, która towarzyszyła mu na widowni.

20240215_104804DSC07657

Foto Grzegorz Milewski

Dziennikarz muzyczny przed każdym utworem wprowadzał słuchaczy w zaczarowany świat sprzed lat nie tylko wielkich miłości ale też jej kontrastu. Brzmiały ostre, łagodne i szalone taneczne rytmy  tanga, dało się wysłuchać i fokstrota i quickstepa.

-Muzyka miłości to jeden z dominujących tematów w filmowych soundtrackach. Pochodzące z lat czterdziestych i pięćdziesiątych arcydzieła Bernarda Hermanna czy Hermana Haupfelda mają w sobie wyraźny rys wagnerowskiej harmonii. Kultowe partytury Francisa Lai wydobywają niepowtarzalną mieszankę szczęścia i nostalgii. Włoscy mistrzowie Nino Rota i Ennio Morricone na zawsze zapisali się w wyobraźni miłośników kina wzruszającą, wręcz naiwną śpiewnością swoich love themes. Nie brakuje też większej pikanterii, tajemnicy i zmysłowości w melodiach Goldsmitha i Newmana.

Każdy z tych odcieni miłosnych wzruszeń wzięło na warsztat trio Michała Wróblewskiego. Ten niekwestionowany autorytet świata jazzu jest znany i ceniony za swoje zrównoważone aranżacje, łączące doskonałą znajomość gatunku z efektownym brzmieniem – czytamy na stronie FG.

Orkiestra Filharmonii Gorzowskiej
Michał Wróblewski Trio:
Michał Wróblewski / fortepian, aranżacje
Michał Kapczuk / kontrabas
Szymon Madej / perkusja
Paweł Sztompke / prowadzenie
Przemysław Fiugajski / dyrygent

 

 

 

 

 

104 total views, 1 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.