Tekst: Henryk Maciej Woźniak
UZASADNIENIE INICJATYWY OBYWATELSKIEJ
na rzecz skrócenia urzędowej nazwy miasta Gorzów Wielkopolski i przywrócenia jej historycznego polskiego brzmienia – GORZÓW.
WSTĘP
tylko …Gorzów! – pod takim hasłem na przełomie 2015 i 2016 roku miał miejsce cykl debat poświęconych nazwie naszego miasta, których organizatorzy poddali publicznej dyskusji wszystkie aspekty zmiany jego nazwy. Sprawa skrócenia nazwy miasta wróciła do publicznej debaty w związku z inspiracją jaką było skrócenie nazwy Stargard Szczeciński, a także z nową sytuacją prawną zwalniającą zmianę nazwy miasta z bezpośrednich dolegliwości dla mieszkańców. W trakcie debat, przedstawione zostały argumenty za powrotem do pierwotnego polskiego brzmienia – Gorzów. Trzecia debata, która odbyła się 3 marca 2016 roku przyniosła wyrażenie woli liderów pięciu gorzowskich organizacji społecznych – zmiany nazwy miasta, poprzez pozostawienie pierwszego jej członu – Gorzów.
W 2010 roku odbyła się burzliwa dyskusja zakończona sondażem społecznym. Działania dotyczące skrócenia nazwy miasta, w ówczesnym stanie prawnym wiązały się z koniecznością wymiany dokumentów przez mieszkańców, a zatem z dużymi dolegliwościami administracyjnymi i finansowymi. Ten problem w zasadniczy sposób zaciążył wówczas nad toczącą się debatą i społecznymi opiniami.
Temat ten ma jednak znacznie dłuższą historię, bowiem po raz pierwszy dyskusja w tej sprawie została zainicjowana w 1995 r., przy okazji tworzenia nowej symboliki miasta w związku z obchodami 50-lecia powojennego Gorzowa. Wówczas to ówczesny prezydent Gorzowa wystąpił do Towarzystwa Przyjaciół Archiwum i Pamiątek Przeszłości z zapytaniem o historyczne uzasadnienie urzędowej nazwy miasta.
Obszerna analiza historyków-regionalistów z 13 listopada 1995 r. nie pozostawiała wątpliwości, iż przymiotnik „Wielkopolski” nie znajduje historycznego uzasadnienia. Nietrudno dostrzec, że pojawienie się przymiotnika „Wielkopolski” w 1946 r. było aż nazbyt pochopne i obarczone piętnem przypadkowości, co potwierdzają podobne w naszym regionie przykłady. W dwujęzycznym obszarze etnicznym niemiecko-polskim, na Śląsku istniały miasta Gorzów Śląski oraz Strzelce Opolskie, zatem dla odróżnienia – zdecydowanie pochopnie – naszemu Gorzowowi dopisano dla odróżnienia przymiotnik Wielkopolski, zaś sąsiednim Strzelcom przymiotnik Krajeńskie mimo, iż z historyczną Krajną, oddaloną o ok. 200 km. nie mają i nie miały nic wspólnego.
A przecież przy odrobinie szczęścia Gorzów mógł być tylko Gorzowem, tak jak Kalisz pozostał Kaliszem, mimo że w 1945 r. w granicach Polski znalazło się leżące na Pomorzu miasteczko Kalisz – bowiem właśnie jemu, zgodnie z zasadami onomastyki, dodano przymiotnik Pomorski.
162 total views, 1 views today