WERNISAŻ WYSTAWY – SWETER HASIORA

Relacja Ewy Rutkowskiej

Galeria BWA, Miejskiego Ośrodka Sztuki, wystawa prac studentów Pracowni Wideo prof. Marka Wasilewskiego z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu

Władysław Hasior (1928 – 1999). Rzeźbiarz, malarz, scenograf. W swojej twórczości nawiązuje do nowoczesnych prądów artystycznych. Ale także do tradycyjnego rzemiosła i wytwórczości o charakterze ludowym. Posługiwał się „zużytymi rekwizytami codzienności.  W Gorzowskiej Galerii ma On swoje honorowe miejsce. Ponad trzydzieści lat temu, kolekcję prac Hasiora zgromadził ówczesny dyrektor BWA Jerzy „Gąsior” Gąsiorek. Wystwa jest stała, można ją zwiedzać w każdym dniu. I tu znajduje się tytułowy Sweter Hasiora…

Gorzowska  wystawa, jak powiedział na otwarciu jej kurator  prof. dr hab. Marek Wasilewski  to zadanie, które otrzymali studenci Pracowni Wideo Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Jest to ich artystyczna przygoda, która mogła się tylko tu wydarzyć. To spotkanie ze sztuką było kolejnym doświadczeniem  zbiorowym (są tu prace siedmiu młodych artystów), ale i indywidualnym. Bo każdy z uczestników posługuje się przecież innym językiem, innymi strategiami, ma inną wrażliwość.

Na wystawie znajdują się prace młodych artystów, nawiązujące do prac Hasiora i w pewnym sensie dyskutujące o tym, czym jest kolekcja.

Nowy sweter, podczas trwania wystawy dziergała Izabela Sitarska. Ona też zrealizowała wideo ukazujące, nadal żywy obrządek wiosennego topienia Marzanny. Oraz odwieczną walkę z dwoma żywiołami wodą i ogniem. Znamy też z wielu świąt religijnych wykonywanie kolorowych ołtarzy. A także różne  kapliczki znajdujące się  na rozstajach dróg, które  zawsze są  ukwiecone i czasem palą się świece albo  znicze. W swej pracy Maria Subczyńska nawiązała do pracy Hasiora „Opiekunka Gromowładna”. W tej samej sali znajduje się praca Martyny Hadyńskiej, która do swojego pomysłu wykorzystała znaną rzeźbę Hasiora „Prorok”. Można przed nią zasiąść na fotelu, założyć słuchawki i posłuchać głosu, może  proroka….

Hasior w swoich pracach dużo miejsca poświęcał przemocy. Tu artystka Anna Adamowicz „stworzyła własną minimalistyczną kompozycję, która opowiada o traumie ukrytej agresji w czterech ścianach rodzinnego domu”. Ten temat ostatnio bardzo częsty jest w tzw. „realu”. Natomiast Michał Knychaus wykonał symboliczny pomost dotyczący prac Hasiora, znajdujących się w Gorzowie i w Zakopanem. Być może niewielu widzów zwróci uwagę na podświetloną i zakurzoną szybę, opartą o ścianę. „Michał zebrał kurz pokrywający dzieła i potraktował go jako warstwę, która w sposób naturalny wnika w prace zakopiańskiego artysty…. ten kurz to pewien rodzaj dowodu rzeczowego…”

Z kolei Adrian Kolarczyk podjął temat bardzo kontrowersyjnej rzeźby Hasiora, jaką był (jest) pomnik koło Nowego Targu. (Ja pamiętam z TV montaż tej rzeźby).  Pomnik poświęcony był „utrwalaczom władzy ludowej na Podhalu”. Żelazne organy miały grać  na wietrze. Ale pomysł nie wypalił. Może „życie podyktowało warunki” i pomnik ten stał się „ironicznym komentarzem do skutków zainstalowania  się władzy ludowej w Polsce?” Przy okazji, Adrian wspólnie z Lucy Sosnowską  zarejestrował na wideo kilku z okolicznych mieszkańców, próbujących naśladować wyobrażony dźwięk tych organów. Na wystawie możemy tych głosów posłuchać.

Być może każdy dość dorosły osobnik zapamiętał wystawę (lata 70)  „Ognistych ptaków” na Wałach Chrobrego w Szczecinie (ja pamiętam całą wystawę. Tą część na Wałach  i  w Zamku. A także  wrażenie które mną wręcz wstrząsnęło!).

Na tej wystawie, do ptaków Hasiora nawiązuje inny artysta, Wojciech Didkowski. Artysta, przy pomocy ornitologa starał się ustalić niektóre gatunki. Ale szczególnie tego jednego, wyjątkowego, nieco podobnego do żurawia.  Można o tym poczytać, bo informacja o ptakach jest załącznikiem do wystawy.

Na koniec przyznam się, że na tej wystawie bardzo istotną rolę odgrywa, towarzysząca jej informacja w opracowaniu  opiekuna grupy p. Marka Wasilewskiego. Bo jak powiedział on na początku. „W. Hasior dla większości młodego pokolenia , to postać z innego świata…”

Polecam wystawę, która będzie czynna do 12 lutego br.

Ewa Rutkowska

 

 

 

 

 

1,177 total views, 1 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.