GORZOWSKIE RODZINY I ŚRODOWISKA DOMOWE 500+

Janusz Dreczka informuje

Dzięki realizacji Rządowego Programu Rodzina 500+, od 1 kwietnia 2016 roku do 31 grudnia 2016 roku, wypłacono w Gorzowie 44 851 500,00 złotych  na 9 967 dzieci. Przygotowania do wdrożenia programu rozpoczęto na długo przed wejściem w życie Ustawy z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, przygotowanej przez Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej. Gorzowskie Centrum Pomocy Rodzinie-GCPR, pod kierownictwem dyrektor Justyny Pawlak, zabrało się już w grudniu 2015 roku za opracowanie całego przedsięwzięcia tak pod względem organizacyjnym, osobowym i zasobowym w zakresie przygotowania i wdrożenia programu. Zdali egzamin pracownicy GCPR, zdały egzamin zasoby, a co najważniejsze zdali egzamin gorzowianie! Dziś ten jedyny, co do skali i rozmiarów, ale i wyjątkowości program, funkcjonuje bez dodatkowych obwarowań i zależności, a co najważniejsze, nie ma w tym programie zbędnych pośredników; mentorów oraz komentatorów i teoretyków: biedy, ubóstwa i nieporadności polskiej rodziny, środowiska domowego. Nikt przy nim nie majstruje.

Rządowy Program Rodzina 500+, w myśl cytowanej wyżej ustawy, od 1 kwietnia 2016 roku jest realizowany, a jego rolą jest pomoc polskim rodzinom w wychowaniu dzieci poprzez przyznawanie świadczeń wychowawczych w wysokości 500,00 złotych miesięcznie. Zresztą, zasady funkcjonowania są już powszechnie znane i generalnie nie budzą wątpliwości. Środki finansowe na realizację programu Rodzina 500+ zostały zapisane w ustawie budżetowej na 2017 rok i są trwałą częścią budżetów rodzinnych i domowych wszystkich, którym świadczenie jest należne i przyznane zgodnie z cytowaną ustawą. Wypłacane pieniądze stają się częściowym pokryciem kosztów związanych z zaspokojeniem potrzeb życiowych oraz wychowaniem dziecka.

Za realizację Programu Rodzina 500+ na terenie Miasta Gorzowa Wlkp., w Gorzowskim Centrum Pomocy Rodzinie jest odpowiedzialny Dział Świadczeń Rodzinnych i Funduszu Alimentacyjnego kierowany przez Beatę Kulczycką i w razie pojawiających się wątpliwości tam trzeba się zwracać w godzinach pracy Działu. To właśnie ten Dział i powołany ośmioosobowy zespół przygotował i przeprowadził promocję programu (zaprojektowanie ulotek, plakatów i ich kolportaż), przeprowadzono szkolenia; utworzono także punkt informacyjny w siedzibie Działu, gdzie można było pobrać wniosek na świadczenie wychowawcze oraz uzyskać pomoc w prawidłowym wypełnieniu wniosku; została uruchomiona Infolinia czynna w godzinach pracy Działu Świadczeń Rodzinnych i Funduszu Alimentacyjnego. W ramach kampanii informacyjnej odbyły się w szkołach i przedszkolach spotkania z rodzicami, gdzie omówiono sam program oraz odpowiadano na pytania rodziców i zainteresowanych. Trafionym rozwiązaniem w Gorzowie, okazało się otwarcie czterech punktów przyjmowania wniosków w galeriach handlowych, czynnych przez siedem dni w tygodniu.

Wychodząc do mieszkańców przez pierwsze dwa miesiące przyjmowania wniosków tj. kwiecień i maj, wydłużony został czas pracy Działu, do godziny 18.00  dni robocze, dzięki czemu decyzje i wypłata świadczenia szybciej docierały do rodziców i opiekunów. Proces naboru wniosków i przyznawania świadczenia wychowawczego przebiegał bardzo sprawnie, a miasto Gorzów, plasowało się w czołówce samorządów w Polsce, w tym względzie. Jednocześnie uruchomiony został proces monitorowania, wdrażania i funkcjonowania całości Programu Rodzina 500+ na terenie miasta Gorzowa. Zajmuje się tym przez cały czas Dział Pomocy Środowiskowej GCPR. Pracownicy socjalni w ramach pracy z rodziną, uczulają rodziców, co do wyboru jako priorytetowych, wydatków zabezpieczających potrzeby dzieci. Ci sami pracownicy socjalni służyli i służą radą i pomocą rodzinom w opracowywaniu indywidulanych planów pomocy. Dodatkowym działaniem są wspólne patrole pracowników socjalnych i instruktora terapii uzależnień w środowiskach domowych, w których występuje problem uzależnienia. Rodzice i opiekunowie sami decydują na co przeznaczyć otrzymane środki finansowe. Najczęściej są one wydatkowane na: odzież dla dzieci, wyposażenie dziecięcych pokoi, drobne remonty, zakup biletów do kina i teatru, na basen, wyjazdy na wakacje, korepetycje, kursy językowe czy zajęcia rozwijające zainteresowania.

Politycy, którzy podjęli decyzję o wdrożeniu Rządowego Programu Rodzina 500+ Polakom zaufali. Ogromne pieniądze, przeznaczono z budżetu państwa do dyspozycji rodzin i środowisk domowych. To wielkie wyzwanie dla rodziców i opiekunów. Wdrożony został program, poprzez który nikt nie manipuluje ciężko zarobionym groszem przez rodziny: dasz pięć złotych, to jeśli zrobisz to, czy tamto, dołożymy złotówkę. Pierwsze miesiące funkcjonowania programu, w ocenie rodziców i opiekunów pokazały, że sami potrafimy sobie poradzić, pod warunkiem, że nawzajem sobie zaufamy: politycy i społeczeństwo. Specjaliści-komentatorzy programu wsparcia wychowania dzieci, już nie muszą się wysilać w formułowaniu komentarzy, ani popisywać elokwencją znajomości tematu co do odpowiedzialności gorzowskich rodziców i opiekunów za ich dzieci. Teraz można się skupić na rozwiązywaniu autentycznych problemów wychowania następnych pokoleń gorzowian poprzez zintegrowanie tego procesu ze środowiskiem szkolnym i sąsiedzkim otoczeniem oraz wyeliminowaniu źródeł wywołujących różnego rodzaju uzależnienia i z tego wynikające zagrożenia. Temu jednak powinny służyć programy miejskie, których wciąż brakuje, albo jeśli się pojawiają w wersji projektowej, nie pasują do specyfiki naszego miasta, czy pisane w pośpiechu i nie spełniają wymogów obowiązujących przepisów, są z nimi w sprzeczności, albo nijak się mają do zapowiadanych na najbliższy czas zmian przepisów i ustaw! Najgroźniejszym zjawiskiem nadal jest uzależnienie od alkoholu, wciąż siejące spustoszenie w rodzinach, środowiskach domowych i najbliższym otoczeniu.

Janusz Dreczka

 

1,599 total views, 2 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.