W Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp. odbyły się dziś ćwiczenia medyczne z udziałem przedstawicieli armii Stanów Zjednoczonych. Scenariusz ćwiczeń zakładał udzielenie pomocy rannemu podczas zajęć poligonowych żołnierzowi.
– Mężczyzna, który został do nas przywieziony był nieprzytomny, miał wielonarządowe obrażenia wewnętrzne. Konieczne więc było jak najszybsze przejęcie pacjenta od wojskowych służb medycznych, wykonanie szczegółowej diagnozy za pomocą sprzętu, jakim dysponuje szpital i udzielnie mu pomocy – mówi dr Sybilla Brzozowska – Mańkowska – kierownik Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego.
Pacjent, którego przywiózł medyczny hummer, będący na wyposażeniu amerykańskiej armii w wiacie dla karetek został błyskawicznie przekazany zespołowi medycznemu gorzowskiego SOR. Takie ćwiczenia do konieczność, bo żołnierze Armii Stanów Zjednoczonych, którzy od stycznia stacjonują w Skwierzynie w razie potrzeby będą leczeni właśnie w gorzowskim szpitalu.
– Wymiana doświadczeń między nami to bardzo istotna kwestia. Mimo, że zasadniczych różnic jest niewiele musimy być przygotowani na nieco inne działanie. W miejscu, gdzie styka się medycyna ratunkowa zwykła z taktyczną musimy być przygotowani na wszystko. Jeśli dobrze opanujemy sytuacje ekstremalne to z mniejszymi problemami też sobie poradzimy – dodaje dr Brzozowska-Mańkowska.
– Dzięki takim ćwiczeniom mamy pewność, ze nasi żołnierze w razie konieczności będą w dobrych rękach. Dziękuję bardzo zarządowi i personelowi medycznemu za możliwość zorganizowania tego sprawdzianu – mówił kpt. Anthony Kozubal – dowódca amerykańskiego kontyngentu w Skwierzynie.
Zanim jednak żołnierze przenieśli się na SOR w sali konferencyjnej szpitala odbyło się spotkanie żołnierzy ze Stanów Zjednoczonych z lekarzami pracującymi w gorzowskiej lecznicy.
– Nasza obecność w Polsce otwiera nowy rozdział w relacjach miedzy naszymi narodami. Jesteśmy pod wrażeniem waszej wiedzy, możliwości i chęci współpracy z nami – mówił kpt. Kozubal.
- Batalion Wsparcia Pancernej Brygady z Kolorado w USA stanowi zabezpieczenie medyczne nie tylko dla żołnierzy stacjonujących w Skwierzynie. Jego rolą jest m.in. zapewnienie II stopnia wsparcia medycznego dla 12 oddziałów armii amerykańskiej w 8 krajach europejskich. To jedyny taki zespół w tym położeniu geograficznym (od Estonii po Bułgarię). Pod względem klinicznych możliwości jednostka zapewnia pomoc w nagłych wypadkach, prześwietlenia z użyciem promieniowania rentgenowskiego, własne laboratorium, fizjoterapię, stomatologię oraz pomoc psychologiczną.
1,790 total views, 2 views today