29 października, przypada 100. rocznica urodzin Zbigniewa Herberta – poety, eseisty i dramaturga, autora m.in. „Pana Cogito” – jednego z najsłynniejszych tomów poezji w historii polskiej literatury.
Ten wielki twórca pracował w Teatrze imienia Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim w latach 60. ubiegłego wieku, jako kierownik literacki.
25 października odbyła się jednodniowa „VII Herbertiada” w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zb. Herberta w Gorzowie Wielkopolskim. Uczestniczyła w niej siostrzenica poety Beata Lechnio, która mówiła o Herbercie znanym i nieznanym. Wykład „Po stronie Antajosa” wygłosiła prof. Małgorzata Mikołajczak. Koncert z wybranymi utworami Herberta zaprezentował Skubas – gitarzysta, kompozytor, wykonawca muzyki alternatywnej.
Także w tym dniu w gorzowskim teatrze wspominano Zbigniewa Herberta, przy okazji spektaklu „Od-Głosy”, w którym bohaterami byli nieżyjący już Tadeusz i Irena Byrscy, Zbigniew Herbert i Witold Andrzejewski, który po pewnym czasie wybrał drogę kapłańską.
Kołobrzeg w tym roku świętował jubileuszowe wydanie – po raz 25. W Regionalnym Centrum Kultury im. Zb. Herberta także gościem była siostrzenica poety. Nakładem kołobrzeskiego wydawnictwa Kamera, przy wsparciu Polskiej Fundacji Narodowej wydana została książka „Mój wujek Zbyszek – album Beaty Lechnio, w którym znalazły się zdjęcia Herberta z archiwum autorki oraz ze zbiorów Biblioteki Narodowej. O ubiegłorocznej „Herbertiadzie: ” w Kołobrzegu można przeczytać tu: http://wandamilewska.pl/?p=19417
Rok 2008 ogłoszony był rokiem Zbigniewa Herberta, z tej okazji gorzowski teatr przygotował specjalną płytę z utworami poety, zatytułowaną „Zbigniew Herbert w Gorzowie”.Poezję czytają znani polscy aktorzy między innymi Zbigniew Zapasiewicz, Anna Seniuk, Krzysztof Kolberger oraz aktorzy gorzowskiego teatru i ks. Witold Andrzejewski, który pracował w teatrze w latach 1960 – 66. Artystom akompaniuje m.in Janusz Strobel.
W tym samym roku uroczyście nadano jednej z gorzowskich ulic imię Zbigniewa Herberta, która wcześniej nazwana była Małgorzaty Fornalskiej.
Zbigniew Herbert urodził się 29 października 1924 r. we Lwowie. Studiował polonistykę na Uniwersytecie Jana Kazimierza. W czasie wojny należał do AK. Potem studiował ekonomię w Krakowie, prawo i filozofię w Toruniu. Zadebiutował w 1956 r., tomem „Struna światła”.
Wydał m.in. tomy: „Hermes, pies i gwiazda”, „Studium przedmiotu”, „Napis” i najbardziej znany „Pan Cogito”. Jego wiersze były traktowane jako manifesty oporu przeciwko władzy komunistycznej. W latach 90. wydał trzy tomy wierszy: „Elegię na odejście”, „Rovigo” i „Epilog burzy”.
Zmarł 28 lipca 1998 r. w Warszawie. Pochowany został na Cmentarzu Powązkowskim.
92 total views, 1 views today