Po raz 23. odbyła się 19 listopada gala z okazji rozstrzygnięcia Konkursu „Społecznik Roku” w Pomocy Społecznej, którego organizatorem jest Lubuski Urząd Wojewódzki.
Statuetki i dyplomy laureatom wręczał wojewoda lubuski Marek Cebula, który powiedział między innymi: – Myślę, że trzeba być pasjonatem ale też człowiekiem z powołania żeby zajmować się opieką społeczną i pełnić służbę dla drugiego człowieka. Wojewoda nazwał Aniołami tych, którzy poświęcają się dla innych. – Możemy powiedzieć, że mamy rzeszę Aniołów nie tylko w województwie lubuskim ale w całej Polsce.
Wojewoda przyznał, że Kapituła Konkursu ma bardzo trudne zadanie aby wyłonić osoby najbardziej zasłużone. – Wszystkim należą się uściski dłoni i medale i słowa podziękowania za to co robią każdego dnia idąc do drugiego człowieka, który często jest samotny, chory, potrzebuje normalnej zwykłej życzliwości. Czasem nie potrzebuje pomocy materialnej, wystarczy, że ktoś się do niego uśmiechnie, wyciągnie dłoń, zrobi herbatę i powie: wypijmy ją wspólnie. To chyba jest najważniejsze w pomaganiu, bo ci ludzie często też nie proszą o pomoc, ale znaleźć osoby, które wymagają pomocy to jest ta wartość dodana, której nie można przecenić w żaden sposób – powiedział wojewoda Marek Cebula.
Każdego roku osoby nagradzane w tym konkursie otrzymują Statuetki z brązu autorstwa Zofii Bilińskiej, gorzowskiej rzeźbiarki, która w Księdze Pamiątkowej napisała m.in.: „Cieszy mnie, że jeszcze wciąż mogę być pożyteczna temu szlachetnemu przedsięwzięciu jakim jest nagradzanie ludzi za ich ogromną pracę na rzecz innych…słabych, pokrzywdzonych przez los. Wszystkim o wielkich sercach życzę wszystkiego co najlepsze i najpiękniejsze. Autorka wręczonej Statuetki. 19.XI. 2024..
W tym roku laureatami w kategorii indywidualnej zostali: Anna Jesiołowska – opiekunka w Ośrodku Pomocy Społecznej w Bledzewie – za wsparcie osób niesamodzielnych w Gminie Bledzew oraz Paweł Graf – kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Żarach – za działania na rzecz środowiska lokalnego, w szczególności za wsparcie udzielane seniorom w Gminie Żary.
W kategorii zespołowej: Oddział Terapeutyczny w Domu Pomocy Społecznej nr 1 w Gorzowie Wielkopolskim – za działania terapeutyczne skierowane do mieszkańców Domu z problemem alkoholowym oraz Pracownicy socjalni Działu Pomocy Środowiskowej w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Żarach: Elżbieta Zaleska, Grażyna Wróbel, Magdalena Chęcińska, Alina Gulanowska – za realizację projektu socjalnego podnoszącego kompetencje opiekuńczo – wychowawcze i wzmacniającego więzi rodzinne pn. „Rodzinny kompas”.
Przez 23 edycje Konkursu, zgłoszono ponad 450 inicjatyw. Nominowanych było prawie 200 osób i instytucji, nagrodzono ponad 100. W tej edycji Konkursu wpłynęło 15 wniosków. Decyzją Kapituły nominowanych do Nagrody zostało 7 osób/instytucji.
Nominację Kapituły Konkursu w kategorii indywidualnej otrzymali: Anna Jesiołowska oraz Paweł Graf. W kategorii zespołowej: Koło Gorzowskie Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta w Gorzowie Wielkopolskim – za działalność na rzecz osób w kryzysie bezdomności, w szczególności za pomoc w ich usamodzielnieniu. Oddział Terapeutyczny w Domu Pomocy Społecznej nr 1 w Gorzowie Wielkopolskim – za działania terapeutyczne skierowane do mieszkańców Domu z problemem alkoholowym; Środowiskowy Dom Samopomocy w Nowej Soli – za realizację projektu „RAZEM – aktywizujemy i motywujemy do samorozwoju i przełamywania barier”; Stowarzyszenie „Wspólne Dobro” w Lubsku – za zapobieganie wykluczeniu społecznemu i zagrożeniu demoralizacją dzieci i młodzieży, umieszczonych w placówkach opiekuńczo – wychowawczych w powiecie żarskim; Pracownicy socjalni Działu Pomocy Środowiskowej w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Żarach: Elżbieta Zaleska, Grażyna Wróbel, Magdalena Chęcińska, Alina Gulanowska – za realizację projektu socjalnego podnoszącego kompetencje opiekuńczo – wychowawcze i wzmacniającego więzi rodzinne pn. „Rodzinny kompas”.
Myślą przewodnią tegorocznej edycji Konkursu jest sentencja: „Być może dla świata jesteś tylko człowiekiem, ale dla niektórych ludzi jesteś całym światem”- Gabriel Garcia Marquez, powieściopisarz i działacz społeczny.
W foyer teatru prezentowana była wystawa – Przegląd Laureatów „Społecznik Roku”. Na zakończenie gali wystawiony został spektakl w wykonaniu gorzowskich aktorów pod tytułem: „Moja Abba” autorstwa i reżyserii Tomasza Mana.
Galę poprowadził Wojciech Kuska.
wm
41 total views, 5 views today