To jeden z najważniejszych momentów w historii Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. Chwila, na którą mieszkańcy północnej części regionu czekali od wielu lat. Dziś podpisany został akt erekcyjny Ośrodka Radioterapii, a po nim symboliczne rozpoczęcie budowy. Prace budowlane rozpoczną się za kilka dni.
Uroczystość podpisania aktu erekcyjnego Ośrodka Radioterapii poprzedziło podpisanie umowy między zarządem województwa a prezesami gorzowskiej lecznicy, na przekazanie szpitalowi kwoty 8 mln złotych jako wkładu własnego samorządu w budowę ośrodka na północy regionu.
– To niezmiernie ważna inwestycja. Dzieło, o którym jeszcze kilka lat temu, z uwagi na ogromne zadłużenie szpitala, trudno było marzyć. Dziś, także dzięki wsparciu samorządu województwa lubuskiego, dla którego ochrona zdrowia mieszkańców województwa to jeden z głównych priorytetów, szpital się rozwija – mówiła podczas uroczystości Elżbieta Anna Polak – marszałek województwa lubuskiego.
To nie jedyne wsparcie samorządu dla lecznicy. W grudniu 2016 r. zarząd województwa lubuskiego podpisał ze szpitalem umowę na dofinansowanie budowy Ośrodka Radioterapii kwotą 21,6 mln złotych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.
Koszt budowy ośrodka radioterapii w Gorzowie Wlkp. jest szacowany na ponad 60 mln złotych. Część pieniędzy (głównie na wyposażenie obiektu w akceleratory i tomograf komputerowy) ma pochodzić z Narodowego Programu Walki z Chorobami Nowotworowymi. Tymczasem tegoroczny konkurs na sprzęt nie przewiduje pieniędzy na zakup nowych przyspieszaczy liniowych.
– W ministerstwie zdrowia opracowywany jest program, który stworzy możliwość sfinansowania zakupu wysokospecjalistycznego sprzętu w ramach środków unijnych. Kolejny, dotyczący pieniędzy na zakup sprzętu w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych będzie ogłoszony w 2018 r. – tłumaczyła obecna na uroczystości minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.
– Powstanie Ośrodka Radioterapii w Gorzowie to konieczność. Niestety jesteśmy regionem, w którym zapadalność na choroby nowotworowe jest duża, a brak akceleratorów na północy województwa powoduje, że nasi mieszkańcy muszą na leczenie dojeżdżać wiele kilometrów, do Poznania, Szczecina, Wrocławia czy Zielonej Góry. Wkrótce to się zmieni i już za 1,5 roku będą tu się leczyć pierwsi pacjenci – mówił wojewoda Władysław Dajczak.
Punktem kulminacyjnym dzisiejszej uroczystości było podpisanie aktu erekcyjnego Ośrodka Radioterapii. Dokument, w którym podkreślono, że budowa jest wyrazem troski o życie i zdrowie wszystkich mieszkańców Ziemi Lubuskiej oraz dowodem znakomitej współpracy, mądrych decyzji i starań władz samorządowych i rządowych, dyrekcji szpitala oraz przyjaciół pacjentów, a budowa nowoczesnego ośrodka, na miarę Europy XXI wieku spełnia marzenia Lubuszan o skutecznej walce z chorobami nowotworowymi i jest wyrazem wspólnej nadziei, że można nieść pomoc potrzebującym.
Dokument podpisali: marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Anna Polak, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, wojewoda lubuski Władysław Dajczak, senator Władysław Komarnicki, senator Waldemar Sługocki, poseł Krystyna Sibińska, poseł Tomasz Kucharski, prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki, oraz prezesi Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego Jerzy Ostrouch i Robert Surowiec. Akt po podpisaniu został zamknięty w tubie i złożony w kapsule czasu.
Miejsce, na którym niebawem stanie Ośrodek Radioterapii pobłogosławił i poświęcił bp ordynariusz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej J.E .Tadeusz Lityński, a później symbolicznie rozpoczęto budowę. We wkopaniu pierwszej łopaty (oprócz sygnatariuszy aktu erekcyjnego) uczestniczyli: wiceprzewodniczący sejmiku województwa lubuskiego Mirosław Marcinkiewicz, radny wojewódzki Józef Kruczkowski, przewodniczący Rady Miasta Gorzowa Wlkp. – Sebastian Pieńkowski, a także Jarosław Szczupak – prezes Grupy Alstal – wykonawca Ośrodka Radioterapii, oraz Hanna Kaup i Bronisław Mierzwa – inicjatorzy zbierania podpisów (w 2012 r.) pod petycją o utworzenie ośrodka radioterapii w Gorzowie Wlkp. .
Informacja:
Agnieszka Wiśniewska
Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. sp. z o.o.
ul. Dekerta 1
66-400 Gorzów Wlkp.
1,601 total views, 1 views today