LUBUSKIE SPOTKANIA POETYCKIE „W PÓŁ DROGI”

Relacja Ewy Rutkowskiej

Biblioteka Publiczna w Świebodzinie. 24 kwietnia 2017

 

Jest to pierwsze spotkanie z cyklu Lubuskie Spotkania Poetyckie „W pół drogi”,

w którym uczestniczyć będą literaci z północy i południa województwa lubuskiego.

Na początek zaproszono: Paulinę Korzeniewską-Nowakowską z Zielonej Góry

Marię Szafran ze Świebodzina, Mirosławę Szott z Zielonej Góry/Zbąszynka

i Marka Stachowiaka z Gorzowa. Moderatorem spotkania była Beata P.Klary

Paulina Korzeniewska-Nowakowska –  poetka, tłumaczka, filolog angielski. Zawodowo zajmuje się literaturą. W 2006 roku wydała Arkusz poetycki „Tu można tylko latać”. W 2011 roku zbiór wierszy „Usta Vivien Ligh”, za który dostała nominację do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej SILESIUS i wyróżnienie w Lubuskim Wawrzynie Literackim. Najnowszy tomik nosi tytuł „Pogodna biel dobrego samopoczucia”. Lubi krótkie utwory. Publikowała w wielu znanych czasopismach literackich. Mieszka w Zielonej Górze.

Mirosława Szott – pochodzi ze Zbąszynka, obecnie mieszka w Zielonej Górze. Ukończyła filologię polską i pedagogikę. Jest początkującym krytykiem literatury i  doktorantką literaturoznastwa. Od 2009 roku jest członkiem Stowarzyszenia Jeszcze Żywych Poetów. Lubi podróże pociągiem i górskie wędrówki. Pracuje w Zbiorach specjalnych Uniwersytetu Zielonogórskiego. Zajmuje się delikatną materią starodruków.  Wydała dwa tomiki, „Anna” , poświęcony zmarłej w 2013 roku zielonogórskiej poetce Annie Tokarskiej i „Pomiar Zamku”.

Maria Szafran – absolwentka zielonogórskiej WSI. Pisała od zawsze, ale tak na serio zaczęła pisać i wydawać po przejściu na emeryturę w 2010 roku. Wtedy powstała jej pierwsza książka „Stop. To tylko wiersze”. Do tej pory wydała ich jedenaście, są to m.in. w 2011 roku „Ogień i woda”, w 2012 „Życie jak pogoda – słońce i deszcz”, w 2013 „Penicylina i „Krzyku słów kilka”, oraz Opowiadania. W 2014  „Liry ki diabeł maluje”. I wspólny tomik pt. „Talizman słowa”. Jest redaktorem i wydawcą swoich książek. Spotkania z poezją traktuje jak przygodę z aniołem. Planuje wydanie opowiadań i kolejny tomik poezji.

 Marek Stachowiak – jego zawodowa praca nie ma nic wspólnego z poezją. Pisze od dłuższego czasu. Ma na swoim koncie kilkanaście wygranych konkursów w Turnieju Jednego Wiersza . Lubi pisać i sprawia mu to dużą przyjemność. Jego teksty muszą być o czymś, co go osobiście dotyka. Długo pracuje nad swoimi utworami, chce aby debiutancki tomik był spójny, aby wiersze  tworzyły pewną całość. Debiut książkowy jeszcze przed nim. Tomik zatytułowany „Tata jest od tego” ma się ukazać jeszcze w tym roku.

Wszyscy zgodnie mówili, że poezja musi mówić językiem współczesnym i komunikatywnym,  że powinna o czymś opowiadać. A także cieszyć i bawić, że  poezja to pewien skrót myślowy, jakby rejestracja błysków. To uchwycony jakiś moment. Ważnym elementem każdego tomiku jest redaktor.

Każdy z uczestników spotkania przeczytał kilka swoich utworów.

Ten cykl Spotkań ma na celu zbliżenie literatów działających w obu częściach województwa. Wzajemne poznanie się i poznanie  swojej twórczości.

W marcu br. z taką propozycją wystąpił znany gorzowski fotografik Daniel Adamski, prezentując w WiMBP wystawę fotograficzną z takim samym przesłaniem.

Następne spotkanie lubuskich poetów  też w Świebodzinie we wrześniu br. .

Ewa Rutkowska

1,035 total views, 2 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.