NIE TYLKO ARCHITEKTURA. WERNISAŻ W GORZOWSKIEJ BIBLIOTECE

20250110_17222120250110_17460220250110_17272220250110_17331120250110_16534120250110_17371520250110_16550420250110_173609SYBIR

Architektura to Muza, powiedział Paweł Sierakowski, architekt i malarz, także twórca architektoniczny budynku, w którym mieści się Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Zb. Herberta, w której dziś odbył się wernisaż rysunku i malarstwa członków gorzowskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Tłumnie zgromadzeni miłośnicy sztuki obejrzeli prace w „Galerii Pod Kopułą” o różnorodnej tematyce, wykonane różnymi technikami. Autorami są: Marta Jakubowska, Lila Kobiałka, Tadeusz Łuczko, Maciej Plust, Paweł Sierakowski, Wiesław Szlachciuk, Elwira Tarkowska i Barbara Witosławska.

Dyrektor biblioteki Sławomir Szenwald, otwierając wernisaż powitał między innymi przedstawicieli gorzowskiego oddziału Stowarzyszenia Sybiraków z prezes Ewą Rawą i honorową prezes Marią Dratwińską.

Wszystkim twórcom dziękowała i wręczała kwiaty prezes SARP  Agnieszka Wasielewska-Prychoda, która powiedziała, że jest to wystawa międzypokoleniowa, mająca na celu podkreślenie istniejącej roli warsztatu architektonicznego. – Chcieliśmy pokazać, że praca architekta to nie tylko komputer i AI ale przede wszystkim człowiek, jego wiedza, kunszt i umiejętności – mówiła pani prezes.

Wystawę przygotował Maciej Plust, który także jest autorem  prezentowanych prac, a w SARP pełni funkcję sekretarza.

Wiesław Szlachciuk pokazał kilkanaście czarno-białych rysunków, są to między innymi portrety oraz prace tematycznie związane z historią zesłań. Lila Kobiałka pokazała portrety swojej rodziny. Marta Jakubowska przez malarstwo wyraża swoje  emocji i nastroje. Elwira Tarkowska wyznała, że pozostawiła  projektowanie architektoniczne i zajęła się wyłącznie malowaniem. Tadeusz Łuczko rysuje od bardzo wielu lat, będąc na emeryturze rysuje ciekawe rzeczy, które ogląda jeżdżąc po świecie. Barbara Witosławska malowała przed wielu laty, zawodowo była architektem urbanistą, w ubiegłym roku powróciła do malarstwa. Paweł Sierakowski przyznał, że w rysunku zakochał się bardzo wcześnie bo już podczas studiów. Imponował mu Stanisław Wyspiański. Wspominał, że swoje pierwsze pastele sprowadzał aż zza oceanu.

W rozmowie z milpress Ewa Rawa wyjaśniła, że podczas organizowanych przez stowarzyszenie  spotkań z młodzieżą szkolną, uczestniczy w nich także Sybirak Wiesław Szlachciuk. Te spotkania on ilustruje i dzięki temu, uczniowie nie tylko słuchają jego opowiadań ale mogą również je obejrzeć. Ponieważ pan Szlachciuk jest architektem, dlatego także prezentuje tu swoje rysunki.

Na wernisażu była między innymi Joanna Andrzejczak, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Niedźwiedzia Wojtka w Ulimiu. Pani dyrektor powiedziała, że Wiesław Szlachciuk jest częstym gościem w tej szkole, spotyka się z młodzieżą, opowiada między innymi o niezwykłej historii niedźwiadka Wojtka, który przeszedł cały szlak bojowy z Armią Andersa. A szkoła od niedawna jako jedyna w Polsce nosi imię bohaterskiego zwierzęcia.

Organizatorami  wydarzenia są: SARP O/Gorzów Wlkp. we współpracy z WiMBP w Gorzowie Wlkp.

Kuratorem wystawy w WiMBP jest plastyk Hanna Krawczyk.

Wystawa czynna będzie do 11 lutego.

Foto wm i Związek Sybiraków

210 total views, 1 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.